Lucas Perny ako tvorca vlastnej hudby bez pravidiel

Popis experimentálneho debutu

Lucas Perny's EP/mini-album
Psychedelic Winterland

FREE DOWNLOAD


Art work by Lucas Perny

(obsahuje úspešné /popredné miesta v hitparáde MKMB.sk/ experimenty ako "Snakes In Psychedelic Winterland", "Psychedelic Winterland", "Psychedelic Nightmare", "Driangencional Entry" alebo "Interludium")

Tracklist
01 Snakes In Psychedelic Winterland
02 Psychedelic Chute
03 Psychedelic Nightmare
04 Driangencial Entry
05 Wild Drum Solo 2
06 Interludium
07 Dual Dimensioning
08 Surrealistic Bossanova
09 Dreams In Psychedelic Winterland (Part 1.)
10 Dreams In Psychedelic Winterland (Part 2.) 
11 8898 (bonus track)

last.fm   mkmb   hudba.sk  sendspace download

Experiment s dejom
Svoj druhý album som urobil koncepčným avant-gardným experimentom, inšpirovaným kapelami ako Soft Machine, Pink Floyd (hlavne album Ummaguama) Velvet Underground a hudobníkmi  Rubenom van Rompaeyom a  Johnom Densmoreom. Úvod albumu je skladba  "Snakes In Psychedelic Winterland", ktorá zo všetkých zaujala asi najviac (výsledky štatistík last.fm a mkmb). Po neočakávanom úspechu experimentu som nahral ďalšie podobné avant-gardno psychedelické pokusy s perkusiami. Názval som ich "Psychedelic Chute" a "Psychedelic Nightmare". Ide o experimentovanie so zvukom a pocitmi, ktoré sóla majú vyvolávať. Psycho účinky pocítite iba pri počúvaní na stereo. Hlavná téma sa točí okolo "Psychedelic Chute". Je tu počuť hlas, ktorý sa pýta či som dobre spal (prvý spánok predstavuje "Snakes..."). Halucinogénne zvuky strieda floortomové krátke drum sólo "Psychedelic Nightmare". Obe (Chute a Nightmare) predstavujú surrealistické sny. Z nočnej mory "Driangencionálnym vstupom" pokračujeme do sveta snov s bicími. Driangencionálny je vymyslené slovíčko s významom, nepochopiteľným. Po bubeníckom vybláznení "Wild Drum Solo 2" nasleduje groovy  "
Interludium". Nasleduje  "Dual dimensioning" a  experimentálna "Surrealistic Bossanova" uvedie ďalšie dva experimenty s témou snov. "Dreams In Psychedelic Winterland Part 1." je avantgardné bongo sólo, ktoré vás uvedie do prvého sna. Nachádzate sa v pralese, v Afrike, v indiánskom kmeni... hocikde. Je to na vašej predstavivosti. Je to akoby druhá čast "Psychedelic Chute" a koniec je krátkym mixom vecí, ktoré ste už na albume počuli. "Dreams In Psychedelic Winterland Part 2." je opäť avant-gardná vec. Spánok uprostred noci (možno až nad ránom), vyjadrený bicími. Okolo deja sa prelínajú rôzne zvuky a kratučké harmónie. Koniec je konečné vynorenie sa z nočných môr... Bonusom je skladba "8898", ktorá už k albumu nepatrí pretože bola nahraná až po jeho uverejnení.
Posledná vec, ktorá tomuto experimentu chýbala bol obal. Využil som všetky kresby, ktoré som nakreslil vo svojich školských depresiách. Dúfam že vytvoria zaujímavý kontrast medzi hudbou, zvukmi a efektmi.
Celý album je o predstavách a snoch. Pri tvorbe týchto experimentov som to tak cítil a išlo mi hlavne o hlbšiu myšlienku, ktorú som v nich ukryl.
Sóla sú dostupné na last.fm aj mkmb.sk. Komentujte, ohodnoťte, kritizujte, chváľte... teším sa. Pre prihlásených last.fm poslucháčov : ďakujem vopred za otaggovanie a vypočutie. Sóla nájdete aj na  mkmb.sk/lucasperny.

Popis experimentálych drum videí

Napísali o mne
Takmer v pravidelnom intervale sa k mojim sólam vyjadroval hudobný kritik, Marek Danko.  Prvý krat tak urobil v článku “Lucas mal znovu Perný deň…” , v ktorom priam dokonale vystihol všetko, čo som chcel svojimi sólami povedať. Všetky jeho komentáre k novším sólam nájdete vo videogalérii drum sol v nižšej časti tejto stránky. Podobne sa k drum solam vyjadrujú rôzny ľudia priamo na Youtube. Tieto reakcie mi dávajú energie pokračovať vo vytváraní takýchto experimentov.

Vlastnými slovami
Sú v mnoho prípadoch pokusy o spojenie hudobného a akéhokoľvek vizuálneho umenia. Väčšinou to platí v prípade klipov, ku ktorým som nenahral vizuálny materiál ("Snakes in Psychedelic Winterland" a "8898"). Playbacky striedajú rôzne abstraktné vyobrazenia. Je naozaj ťažké zaujať ľudí iba bicími. Všetko to robím najmä  pre ľudí a preto mi najväčšiu radosť urobí, keď moje sóla niekoho zaujmú a prípadne okomentujú svojim dojmom. Keď zhodnotím svoju tvorbu za rok 2009, množstvo vecí by som najradšej bez mihnutia oka vymazal. Návštevnosť videa a hodnotenia ma odtoho nakoniec vždy odradia. Sóla nahrávam vtedy, keď ich komponujem. Komponujem v štýle živej improvizácie ako napríklad Marián Varga za klávesmi... (pokračovanie)

 

Dlho očakávaná recenzia je tu  : Článok s názvom "Nádejný slovenský bubeník Lucas Perný a jeho album Psychedelic Winterland (2009)" napísal môj redaktorský kolega zo stránky musicone.sk, Martin "Gnarls" Sedlák. Patrí mu moja veľká vďaka. K článku je  download albumu "Psychedelic Winterland" a prierez celou mojou hudobnou kariérou. Ešte raz ďakujem Martin.

Drum solo
Driangecional Entry
 (4. miesto MKMB)
Asi od konca mája až do stredu júna 2009
 

Drum solo
Interludium
 (9. miesto MKMB)
Asi v strede júna 2009 

Komentáre k albumu a všetkým experimentom

"...pripomenulo to časy Nickových experimentov na albume Ummagamma - čo sa zvuku týka, ale štýlovo je to skôr bližšie ku Gingerovi Bakerovi a jeho rýchlejším, energickým sólam, síce na rozdiel od neho iba s jedným kopákom.."
Koxo4  (last.fm)

Ako vníma "Winterland"  "Melvar" ?


"Album som počúval viackrát... len kvôli nemu som si zaviedol sluchátká, aby som lepšie počul. Náhla zmena :D....a podivný dej :). Písal som to súbežne s počúvaním. Začalo to trosku chaoticky (tými Snakes), bol som čiastočne zmätený. Potom mi to ale trochu začalo dochádzať (ako to počúvať). Pri druhej skladbe ("Psychedelic chute") sa mi skutočne zatočila hlava :D. Veľmi zaujímavé. Potom to šlo ďalej.. všimol som si miestami cvaknutia, ako keby "strih". To ma trosku vyrušilo, ale nevyviedlo z "tranzu". Koniec "Driangencional Entry" sa mi celkom dosť páčil + dosť kontrastnil so začiatkom "Interludia", ktoré ma vnieslo do ďalšej dimenzie a ďalej do surreálie o padaní, klesaní a vybuchovaní mozgu od vysokej frekvencie :D Následne som sa zasníval a letel cez winterlandske lesy ku šamanom.... ktorí lagovali : a zaviedli ma do miestneho hokejového štadiónu... kde som našiel aj Nintendo konzolu a s ňou som zakotvil na diskotéke... po ktorej nabehol fasa bubeník, zamastil na bicích
a náhle som sa zobudil do reality :)"

Melvar (skladateľ, gitara, spev)
(mkmb)
 
 "Niekedy mi bubnovanie robí dobre na nervy. Síce to nie je hudba ale ma to vplyv na psychiku a tak to niekedy rad počúvam."
Ervin Kulon (mkmb)

Zdravím, album je absolútne perfektný, čo sa týka môjho názoru, okrem neho sa mi páči aj štýl akým hráš svoju hudbu. Je fascinujúci a nezameniteľný. Dúfam, že vytvoríš ešte veľa skladieb, ktoré si budem môcť vypočuť. Chválim a pozdravujem.
tvoja ďalšia fanynka, Kecha (mkmb)


"Ehm! Snakes - tam cítiť ten Winterland :), Chute - super, sem-tam také "viacprvkové", Nightmare - pekné! také výbušné, stupňovanie., Driangencial Entry - možno moc opakovaný motív, ale niektoré pasáže pekné., Dreams 1 - jedna časť je tam parádna...myslela som, že mi to dokopy bude pôsobiť nejak rovnako, ale nie je to tak, tiež sa mi to páči :)...toť vše :)"
majoranka (last.fm)

 (reakcia na klip k Wild Drum Solo  3)
"Paranoik to je veru...ale hra dobre."
Peťo Blaško alias Čeky Echoes (Youtube)

 (reakcia na klip k Snakes...)
No Lucky - diky za sdílení. Trošku mi to pripomína tu mezihru z Whole Lotta Love, ale je to víc taneční a takové trance psycho, cítím v tom i Afriku a neco šamanského :-) Jde Ti to, vidim v tom i kameru alá "lehke drogové vidění ;) At to jde *
greatfoot1 (Youtube)

Recenzia : Marek Danko - “Lucas mal znovu Perný deň…”
musicone.sk/lucas-mal-znovu-perny-den/ 

Najlepšia recenzia na moje sóla a pokusy. Touto cestou by som sa chcel srdečne poďakovať Dankovi Marekovi (nielen kolegovi na Musicone.sk). Mám pocit že som si takýto skvelý článok ani nezaslúžil...


Marek Danko