THE ANIMALS 1962-65...2006  

The Animals  l Eric Burdon & The Animals l Eric Burdon
 

The Animals by sa dali zaradiť spolu s The Yardbirds, The Kinks, začiatkami Rolling Stones, Pretty Things, Downliners Sect, The Zombies a ďalšími kapelami rokov šesťdesiatych tohto štýlu, do jedného typické zvukovo-náladového štýlu rhytm & bluesu. Patria taktiež medzi kapely tzv. britskej invázie (Anglická kapela dosiahla úspech v Amerike) spolu so skupinami The Beatles a Rolling Stones. Charizmatický hlas Erica Burdona, klávesy Alana Priceho, jazzové ťahy Johna Steela, charakteristická gitara Hilton Valentine a basgitara Chassa Chandlera vytvorili kapelu ktorej hit House Of The Rising Sun pozná snáď každý priemerný človek na tejto planéte.

 

Ešte jedna poznámka :
Tento článok nie je umiestnený za účelom kopírovania článkov Laca Lučeniča či iných hudobných odborníkov za účelom spoznávania a šírenia tejto menej známej hudby.  Na stránke je použitá hudba zo stránky
http://www.ericburdonalbums.com a to skladba House Of The Rising Sun.

The Animals l band members / členovia

Eric Burdon, spev (Wikipédia - Eric Burdon) sa narodil 11teho mája 1941 v Walkery (neďaleko Newcastlu) a preslávil sa ako spevák The Animals a War. Po rozpade The Animals Eric Burdon jam band War začiatkom sedemdesiatych a koncom šesťdesiatych rokov.  V rokoch 1976 a 1983 urobil come back s Animals a ich ignorovaným singlom The Night. Po razpade War založil Eric Burdon Band a po rozpade tohto pokusu založil nových Eric Burdon & The Animals ktorým hral v 90tych rokoch a hrá s nimi dodnes... (2007)

Alan Price , klávesy.  Narodil sa v roku 1942 v Fatfielde v Anglicku a pod odchode z Animals založil Alan Price Set (1965).

Hilton Valentine,
gitara.
Narodil sa v roku 1943 v Northumerlande. V roku 1963 spolu Chasom Chandlerom a Johnom Steelom  založili Alan Price Combo z ktorých sa neskôr vyvinuli The Animals. Po odchode z Animals hral aj hrá svoj obľúbený folk a skiffle.

John Steel,
bubeník. Narodil sa v roku 1941 v Gatesheade. Pôvodne hrál na trumpete v jazzovej skupine v roku 1957 The Pagenn Jazzmen. Neskôr prešiel na bicie v The Alan Price Rhytmn And Blues Combo z ktorých sa neskôr vyvinuli The Animals. Potom ako odišiel z Animals sa z neho stáva len občasný bubeník pre REUNION koncertoch Animals a  v roku 1993  spolu s členmi The Animals urobili spoločnú Tour.

Dave Rowberry,
klávesy. Narodil sa v roku 1940 a zomrel 6. júna 2003. V roku 1965 nahradil klávesáka Alan Price a  v roku 1994 vstúpil do Rock and rollovej siene slávy. Zomrel ako 62 ročný v Londýne.

Barry Jenkins
bubeník. Nahradil Johnyho Steela po jeho odchode z Animals.

Chas Chandler, bass gitara, neskôr manažér. Okrem Animalsov robil producenta aj Jimi Hendrix Experience, Ericovi Claptonovi, Cream, Slade, Nickovi Drakeovi a Ďalším...

THE ANIMALS 1962-65...2006 l story heslovite

1938: December 18, Bryan "Chas" Chandler narodený v Heaton, Newcastle.
1941: May 11, Eric Burdon narodený vo Walker, Newcastle.
1942: April 9, Alan Price narodený vo Fatfield, County Durham.
1941: February 4, 1941, John Steel narodený v Gateshead.
1943: May 21, Hilton Valentine narodený v North Shields, North Tyneside.
1961: Založenie Alan Price Combo
1962: Eric Burdon preberá vedenie a mení meno na The Animals.
1964: Baby Let Me Take You Home, v  Marci, ich prvý hit, umiestený ako 21. v Amerike a 57. v U.S.
         House of the Rising Sun preráža v júni. Prvé LP, The Animals, natočené v októbri
1965:V januári prerážajú s hitom Niny Simone Don't Let Me Be Misunderstood.
       Club A Go Go, je song, podcta  Newcastelskému clubu ktorá sa umiestnila na B strane.
       V Marci vychádza verzia Sam Cookeovej bluesovej balady Bring It On Home To Me
       V Júly, vychádza LP Animal Tracks , a v tom istom mesiaci, singel We've Gotta Get Out of This Place. 
       V Októbri vychádza singel It's My Life.
Alan Price odchádza zo skupiny. Toto spôsobilo koniec pôvodných THE ANIMALS.

1966: The Animals' majú na svete ďalší hiz  Inside Looking Out, a vo februári je to number 12 v UK a 34 v Amerike. V Máji, Don't Bring Me Down a LP Animalisms V septembri, See See Rider a ich posledný hit s pôvodným názvom.

1975: Všetci piati znova pri zrode reunion albumu, Before We Were So Rudely Interrupted.

1983: reunion tour v UK. 1996:  17. Júl, Chas Chandler zomiera vo veku 57, v Newcastli.

2004: Eric Burdon vydáva nový album My Secret Life

2005: Live album s DVD bonusom Athens Traffic with Dean Restum

2006: Eric Burdon vydáva Soul of a Man, bluesový studio album.

© Dave LawsBand History

 

THE ANIMALS 1962-65...2006 l story

V priemyselnom strede Anglicka – v Newcastli – vzniká skupina The Alan Price Combo so zložením Alan Price, gitarista Hilton Valentine,  bubeník John Steele a basista Charles „Chas“ Chandler. V roku 1962 Alan Price, stretáva Erica Burdona – jeho výrazný spevácky prejav a bluesové cítenie rieši Alanov problém sústrediť sa na klávesy a piatym členom skupiny, teraz už s novým menom The Animals, sa stáva Burdon. V roku 1963 sú už najznámejšou britskou kapelou popri skupinách Beatles a Rolling Stones s názvom THE ANIMALS.  Prvým úspechom je nahrávacia zmula so značkou EMI - producent Mickey Most ktorý navrhol ako prvý singel skladbu Baby Let Me Take You Home. Úspech síce mala, ale naozajstný úspech dosiahla skladba House Of The Rising Sun, ktorú prevzali od folkového speváka Boba Dylana. V októbri roku 1964 vychádza aj prvý album The Animals. Inšpiráciou sú Bo Diddley, Chuck Berry, Little Richard - skrátka starý rock and roll a r&b päťdesiatych a začiatka šesťdesiatych rokov plus vlastná tvorba založená na tomto žánri.

The Animals (Október/1964)

Prvý bluesovo-rockandrollový album skupiny The Animals pozostává prevažne z prevzatých songov legendárnych bluesmanov ako Bo Didley, Chuck Berry, Howlin Holw a mnoho ďalších.

Animal Tracks (Máj/1965)

Ďalší album je akýmsi pokračovaním toho prvého. Bluesovo rockandrollove prvky sú stále prevahou. Album obsahujé aj prevzaté veci - I Believe To My Soul od Raya Charlesa alebo Roadrunner.

V tom vychádzajú single Don´t Let Me Be Misunderstood, Bring It On Home To Me, We´ve Gotta Get Out Of This Place a It´s My Life. Skladbu We´ve Gotta Get Out Of This Place  prevzali od speváčky Niny Simone. Druhá LP Animal Tracks vychádza v máji roku 1965. Keď vypršala nahrávacie zmluva (dva roky) s firmou EMI, Tha Animals prechádzajú ku konkurencii, firme DECCA (nahrávali aj Rolling Stones).
Zo skupiny ako prvý odchádza Alan Price a zakladá vlastnú skupinu Alan Price Set. Druhý bol bubeník Tony Steel vo februári 1966 a nahrádza ho Barry Jenkins z Nashville Teens a novým pianistom  sa stáva Dave Rowberry.

  1.Story of Bo Diddley
  2.Bury My Body
  3.Dimples
  4.I've Been Around
  5.I'm In Love Again
  6.The Girl Can't Help It
  7.I'm Mad Again
  8.She Said Yeah
  9.The Right Time
 10.Memphis Tennessee
 11.Boom Boom
 12.Around and Around

 

  1.Mess Around
  2.How You've Changed
  3.Hallelujah I Love Her So
  4.I Believe To My Soul
  5.Worried Life Blues
  6.Roberta
  7.I Ain't Got You
  8.Bright Lights, Big City
  9.Let The Good Times Roll
 10.For Miss Caulker
 11.Roadrunner


Original Hits

Animalisms (Jún/1966)

Nová značka priniesla čiastočnú zmenu zvuku kapely. Prechádza k agresívnejšiemu blues rocku a r&b. Single Inside Looking Out, Don´t Bring Me Down a Help Me Girl a v júni LP Animalisms to len potvrdzuje. Nájdete tu Chucka Berryho (Sweet Little Sixteen), CCR, Nina Simone a iní (I Put A Spell On You) a vlastnú autorskú základňu.  Eric Burdon berie drogy a značne aj alkohol čo vedie k nezhodám v skupine. V júni 1966 odíde aj sám burdon a to je koniec prvej kapitoly histórie - THE ANIMALS.

The Complete Animals (1990)

Album je totálnym prierezom hudby začiatku The Animals. Nájdete tu najlepšie bluesové až rockandrollové veci čo natočili.  Na dvoch CD nájdete všetky single a zmes songov z dvoch prvých albumov. Moje osobné pocity z tohto cd sú také, že House Of The Rising Sun, Bring It On Home To Me, Worried Life Blues, For Miss Caulker, I Believe To My Soul je najbluesovejšía klasika akú mohli The Animals vytvoriť. Skrátka - treba to počuť.

 

 1.One Monkey Don't Stop No  Show
  2.Maudie
  3.Outcast
  4.Sweet Little Sixteen
  5.You're On My Mind
  6.Clapping
  7.Gin House Blues
  8.Squeeze Her, Tease Her
  9.What Am I Living For
 10.I Put A Spell On You
 11.That's All I Am To You
 12.She'll Return It


 

   

	

ERIC BURDON & THE ANIMALS l story

Columbia vydáva veľmi úspešnú kompiláciu The Most Of The Animals. Chas Chandler objavuje pre svet Jimiho Hendrixa a stáva sa jeho impresáriom. Burdon sa presúva do Los Angeles a do San Francisca, kde zakladá kapelu Eric Burdon & The New Animals. Jediným staronovým členom je bubeník Jenkins. Obsadenie : basa Danny McCulloch, gitara violu a husle John Weider, , gitara  Vic Briggs (bývalí Steampacket).

Noví Animals nahrávajú na značke MGM. Na verejnosť vychádza kapela poznačená rokom 1967 a hippies. Prvý veľký hit je skladba San Francisco Nights (jemná skladbička), Good Times (staré dobré časy),  When I Was Young (psychedelický protestsong), antidrogová Girl Named Sandoz, Sky Pilot či reportážou z hudobného festivalu v Monterey (spomínajú sa tu The Who alebo Jimi Hendrix).

Eric Burdon & The Animals vydávajú albumy Winds Of Change (november 1967) a Twain Shall Meet (marec 1968).

Dva spomínané albumy patria vôbec medzi to najlepšie, čo vzniklo v druhej polovici šesťdesiatych rokov, aj keď svojho času nevyvolali patričný záujem verejnosti – nadšená bola len hudobná kritika. Začiatkom roku 1968   končí Burdon ďalšiu kapitolu svojej hudobnej existencie, nazvanú Eric Burdon a The Animals. Na posledné dva albumy – Everyone Of Us (júl 1968) a dvojalbum Love Is (december 1968) sa dávajú hudobníci dokopy len príležitostne.

Charizmatickú Burdonovu osobnosť podčiarkuje nielen inovatívny zvuk týchto nahrávok, ale aj fakt, že za 14 mesiacov vdýchol dušu projektom, z ktorých vznikli štyri výborné albumy v takomto krátkom časovom úseku. Na poslednom z nich sa objavuje aj mladý Andy Summers, pozoruhodný gitarista ešte pozoruhodnejšej neskoršej legendy osemdesiatych rokov – The Police. Koncom roku 1969 sa Burdon potuluje po Amerike, jamuje s Hendrixom, so svojimi bluesovými idolmi a hocikým... A dáva základy svojmu ďalšiemu projektu – The War

Winds of Change (1967) (now Eric Burdon and the New Animals)

 

Tým že sa zmenil názov, zmenil sa aj štýl kapely. Z agresívneho blues rocku až rock and rollu do psychedelickej nálady. Na albume sa nachádza aj cover verzia "Stouňáckej" Paint It Black .Za hit číslo jedna z tohto albumu môžeme jednoznačne označiť San Franciscian Nights. Okrem nej je tu ďalšia úspešná - doslova pekná pesnička o starých dobrých časoch Good Times. Celý album je veľmi experimentálny a ako som Eric Is Hereuž spomenul, od pôvodných The Animals sa lýši prakticky vo všetkom. 

The Twain Shall Meet (1968)

Úvod tomuto albumu patrí hudobnou reportážou z hudobného festivalu v Monterey. Album je tak isto ako Winds Of Change veľmi experimentálny a zaujímavý. Mojou srdcovkou tohto albumu je Sky Pilots. Hovorí o tragických príhodách letcov ale je to prekrásny song. 

  

 Love Is (1968)

Album Love Is začína rock and rollovou vypaľovačkou River Deep Mountain High a pokračuje rôznymi žánrami.

Eric Is Here (1968)

Podľa môjho názoru vynikajúce album. Doslova pekné pesničky.

 

 1.Winds Of Change
  2.Poem By The Sea
  3.Paint It Black
  4.The Black Plague
  5.Yes I'm Experienced
  6.San Franciscan Nights
  7.Man - Woman
  8.Hotel Hell
  9.Good Times
 10.Anything
 11.It's All Meat

1.Monterey
  2.Just The Thought
  3.Closer To The Truth
  4.No Self Pity
  5.Oranges And Red Beans
  6.Sky Pilot
  7.We Love You Lil
  8.All Is One

1.River Deep, Mountain High
  2.I'm An Animal
  3.I'm Dying, Or Am I
  4.Ring Of Fire
  5.Colored Rain
  6.To Love Somebody
  7.As The Years Go Passing By
  8.Gemini - The Madman

Inside Out (moja recenzia) (1993)

http://www.supermusic.cz/sprava.php?idspravy=47337&idk=&idskupiny=1405&sid=

Podľa mňa jedna z najpodarenejších a najvýnimočnejších kompilácií newcastelskej formácie The Animals. Okrem drsného zvuku Animalsu tu nájdete aj balady a to všetko na jednom CD z roku 1993.

Oficiálny interpret albumu sú Eric Burdon & The Animals (čiže druhá časť histórie kapely Animals v ére flower power) ale nachádzajú sa tu aj songy pôvodných Animals zo začiatku a stredu 60s. Pôvodný band je v zložení : Eric Burdon (spev), Chas Chandler (bass gitara), Dave Rowberry (klávesy), John Steel (bicie) a Hilton Valentine (gitara). V štúdiu vzniká "Inside Looking Out" a výmena bubeníka Steela za Barryho Jenkinsa - a to bol roku 1966 keď bodovali skladbou Don´t Bring Me Down (U.K. No.6). Personálne problémy vyvrcholili k rozpadu Animals. Eric Burdon zakladá Eric Burdon & The Animals kde hrajú John Weider (gitara), Danny McCullough (bass gitara), Tom Parker (organ) a jediný pôvodný Animal Barry Jenkins hrá za bicími. Skupina sa vracia do hitparád skladbou "Help Me Girl" ktorá je ešte od pôvodných Animals (úspech number 14.). Prvý hit od Eric Burdon & The Animals vzniká v januári a je to anitvojnová skladba "When I Was Young" (obsadzuje 45. priečku v americkej chart). Animals menia štýl z R&B na psychedéliu čo potvrdzuje skladba San Franciscan Nights
alebo Good Times (no.20). V roku 1968 aj známa skladba o festivale Monterrey, kde sa objavuje opäť objavujú indické hudobné nástroje (sitara). Ďalšia krásna skladba vzniká hneď v zápätí a je to Sky Pilots, s tragickým námetom (no.14 U.S / no.40 v Anglicku). Ale prejdime k samotnému albumu.


Album začína najväčším hitom San Francisco Night, ktorá začína s úvodnými slovami Erica Burdona. Skladba pochádza z roku 1967. Track 2 je skladba Johnyho Casha - Ring OF Fire v podaní Animals z roku 1968. Ako trojka sa na CD objavila Hawkinsova I Put The Spell On You ktorú preslávilo mnoho kapiel (napr. CCR). Verzia od Animals je z roku 1966 a drsný zvuk Burdonovho hlasu tu nechal stopy. Štvorka, moja obľúbená, je Mama Told Me Not Come z roku 1966 ktorú preslávili Three Dog Night alebo Supertramp with Tom Jones. Tichučký úvod pokračuje Burdonovým hlasom a neskôr refrénom "Mama told me not to come". Skladbu natočili v roku 1966 originálny Animals. Skladba má perfektnú atmosféru a aj koniec skladby je s takým "otáznikom". Ďalšia je tu psychedelická Good Times z roku 1967. A šestka je úplná paráda - Help Me Girl. Táto skladba je na albume najlepšia pasáž. Sedmička je krásna balada so smutným koncom Sky Pilot. Z balady prechádzame znova do drsného zvuku Animals a tentokrát to je Inside Looking Out so svojim tipickým nesmrteľným riffom (1965). Devina je priam notoricky známa skladba River Deep Mountain High ktorú preslávili napríklad Ike & Tina Turner. Verzia od Animals pochádza z roku 1968 a mám sedem a pol minúty. Ďalšia je protivojnová When I Was Young z roku 1967. Jedenástka je hudobnou reportážou s festivalu Monterrey. Dvanástka je typická Berryovka Sweet Little Sixteen ktorú natočili nespočetné množstvo interpretov. Verzia od Animals je z roku 1966. Predposlednou skladbou je Gin House Blues a poslednou Don´t Bring Me Down ktorá je ešte spolu s Gin House Blues od pôvodných Animals.
Track list:
01 San Franciscan Nights
02 Ring Of Fire
03 I Put The Sell On You
04 Mama Told Me Not To Come
05 Good Times
06 Help Me Girl
07 Sky Pilot
08 Inside Looking Out
09 River Deep Mountain High
10 When I Was Young
11 Monterrey
12 Sweet Little Sixteen
13 Gin House Blues
14 Don´t Bring Me Down

 

 

 

 

 

ERIC BURDON (sólové projekty, The War, Eric Burdon Band) l story 
Eric Burdon po rozpade nových The Animals sformoval nový bluesový band The War a neskôr Eric Burdon Band. Po 
rozpade  týchto skupín sa vydal na sólovú kariéru. V súčasnosti hrá s novo sformovaným The Animals. 
Eric Burdon - Soul Of Man (2006)
Podľa môjho názoru - najlepší album aký mohol Burdon vytvoriť.  Recenzia na album podľa RADIA OLYMPIC : 
 Eric Burdon, zpěvák jedné z nejvýraznějších skupin 60. let The Animals, vydal nové CD. Pojmenoval jej Soul Of Man
 a přináší průřez styly, které Burdona  nejvíce ovlivňují, tedy rock and roll, blues, folk  a gospel. Album obsahuje čtrnáct
 skladeb a produkoval jej držitel
 ceny Grammy Tony Braunagel.  Ten s Burdonem spolupracoval i na jeho předešlé vynikající desce My Secret Life
 (2004) v rámci jejíž propagace začátkem roku Burdon navštívil Prahu, Ostravu a Brno (z mimořádně úspěšného 
turné vyšlo ještě koncertní album a DVD nazvané Athens Traffic Live
Track list:
01 Soul Of Man
02 Kinsize Jones
03 Red Cross Store
04 Come Se Ilama Mama
05 Forty Days And Forty Night
06 Feeling Blue
07 Never Give Up Blues
08 Gto
09 Forty four
10 ´Slow Moving Train
11 Dont Ever Let Nobody Drag Your Spirit Down
12 Devil Run
13 I Don t Mind

ERIC BURDON and the new Animals

The Animals

Wally Ingram, Eric McFadden, Eric Burdon, Paula O'Rourke, Red Young

read more about each member of The Animals by clicking on the name

Eric Burdon a jeho hudba je naozaj výnimočná. Každý kto odkryje toto skryté tajomstvo, pokúsi sa ho ponúknuť aj ďalším. Pochopiť The Animals je ale naozaj náročné.  Jednou z hlavných podmienok je odmyslieť si niekedy kvalitu zvuku a vnímať kvalitu hudby.

 

Úspechy Animalsov v Amerike a v Anglicku : 
Year Title UK US

The Animals

1964 "Baby Let Me Take You Home" 21 -
1964 "House of the Rising Sun" 1 1
1964 "I'm Crying" 8 19
1965 "Don't Let Me Be Misunderstood" 3 15
1965 "Bring It On Home To Me" 7 32
1965 "We've Gotta Get Out of This Place" 2 13
1965 "It's My Life" 7 23
1966 "Inside Looking Out" 12 34
1966 "Don't Bring Me Down" 6 12
Eric Burdon and the New Animals
1966 "See See Rider" - 10
1966 "Help Me Girl" 14 29
1967 "When I Was Young" 45 15
1967 "Good Times" 20 -
1967 "San Franciscan Nights" 7 9
1967 "Monterey" - 15
1968 "Sky Pilot" 40 14
1969 "Ring of Fire" 35 -
1969 "River Deep, Mountain High" - -

Odkazy na dobrú hudbu :

 http://www.ericburdonalbums.com , www.thedoors.com, www.radioolympic.cz, www.google.com/video, www.supermucic.sk
                             www.theyardbirds.comthe yardbirds na RAILMAN.szm.sk

Zdroje :

1 OLDIES JAM, týdeň. archív. - SIXTIES LACA LUČENIČA - THE ANIMALS 
2 The Animals - Wikipedia, the free encyclopedia
3
http://www.ericburdonalbums.com

© Lucas Perný 2006-2007

Original Hits

Baby Let Me Take ...
(1964)


House Of The Rising Sun
(1964)


Club A Go Go
(1964)


Boom Boom
(1964)


Blowin In The Winf
(1964)

Boom Boom (Wembley)
(1965)

Talkin About You(Wembley)
(1965)


Dont Let Me Be Miss... (Wembley)
(1965)


It´s My Life
(1965)

Gonna Send You ...
(1965)

 


Dont Bring Me Down
(1966)


Shake Rattle And Roll
(1966)


Tobacco Road
(1966)

San Franciscian Night
(1966)

Hey Gip
(1967)


Eric Burdon about. San
(1967)


Sky Pilots
(1967)

When I Was Young
(1967)


Monterrey
(1968)
I
The Night(1982)


No More Eleomore
(Eric Burdon Band)(1982)


House Of The Rising Sun
(2000)


House Of The Rising Sun
(2004)


Little Queenie (2005)

I am Crying (2005)


When I Was Young
(2006)


Bring It On..(2006)


Dont Let Me ...(2006)

Kingsize Jones (2006)


Boom Boom (2006)

It s My Life (2006)

Baby Let Me Take ... (2006)

Spill That Wine(2006)River Deep... (2006)


Mother Earth (2006)

We ve Get Out... (2006)


Devil Run (2006)

Mardy Graas (2006)

House Of The Rising Sun
(2006)

 

(KLIKNITE NA NENAČÍTANÉ OBRÁZKY (CHYBA NIE JE NA TEJTO STRÁNKE ALE NA YOUTUBE)