Miestna železnica v údolí Žitavy  (letná a zimná prechádzka traťou)

Reportáž (August 2006)

...dňa 21. 2. 2005 som si povedal, že opäť navštívim jednu z mojich najobľúbenejších železničných tratí - Úľany nad Žitavou - Zlaté Moravce.
... v auguste 2006 sme sa s bratom a kamošom vybrali na ďalšiu túru smer Vráble. Tento krát s foťákom...

...prichádzame do stanice Úľany nad Žitavou. Stanica je pomerne plná. Náš motoráčik čaká prípoje z dvoch rýchlikov a jedného osobného vlaku. Výpravkyňa najskor vypravila vlak do Nových Zámkov a potom rýchlik do Zvolena. My sme už sedeli vo vlaku do Moraviec. Oproti prichádza ďalší prípoj. Vlak zo Zvolena sa rúti do Úľian...


Fotomix tejto trate © L. Railman Perný

...po dlhom čakaní na rýchliky nás vypravila výpravkyňa. Motoráčik sa pomaly rozbieha. Trať vchádza do oblúka hneď za stanicou. Krútime sa okolo obce Úľany. Krásne februárová krajina, malebná oblasť - i to je čaro tejto lokálky. Keď sme už boli za hranicami obce, obzeral som sa po "motoráku". Človek by sa hneď počudoval, prečo trať zrušili... /plný vozeň/. Blížime sa k Malej Mani . V tejto odbočnej zastávko-stanici je aj stredisko zvrškového materiálu ŽSR. Budova je rozbúraná a zničená. Niektoré vlaky tu ani nestoja. Ideme ďalej... Po krátkom prejdení poľa sa dostaneme do stredu obce Maňa. Je tu zastávka Maňa zastávka. Tu vystúpilo pomerne dosť ľudí /dosť aj nastúpilo. Po chvíli sme zasa v stanici (prvej na tejto trati s výpravcom). Je to hlavná stanica Maňa. Po príchode som si všimol výpravcu. Úplne unudene zdvihol výpravku a vrátil sa späť do dopravnej kancelárii. V Mani je nakládka slabá ale predsa. Na rampe bolo nejaké drevo. Je tu aj váha. Stanica má spolu štyri koľaje.


Železničná stanice Maňa, Malá Maňa, Maňa Zastávka (vpravo dole) © L. Railman Perný August 2006

Po východe zo stanice Maňa som si všimol oproti idúci autobus. Bol úplne prázdny... Pokračujeme v ceste. Krátka cesta poľom a je tu Kmeťovo. Zastávka má svoju vlastnú architektúru. Dala by sa prirovnať k Jastrabej. Prichádzame do zastávky Michal nad Žitavou. Budova zastávky bola podľa písomných údajov postavená pomocou brigádnikov obce, v roku 1949. Budova je dosť schátralá ale svetlá svietia ako nové. Zvláštnosťou tejto trate je, že vlak tu chodí cez obce miesto autobusu. Stojí tu každých "200 m".


Most v Lúčnici nad Žitavou © L. Railman Perný August 2006

Po "Michali" nasleduje obývaná zastávka Martinová. Zastávka je zachovalá vďaka nájomníkovi v stanici. Medzi zastávkami Martinová a Lúčnica je most z roku 1967Lúčnica nad Žitavou je tiež dosť uchovaná a obývaná. V okolí budovy je bohatá vegetácia.


Most v Lúčnici nad Žitavou © L. Railman Perný August 2006

 
Lúčnica nad Žitavou © L. Railman Perný August 2006

Po, folklórnym súborom známej, Lúčnici je tu tretia obývaná zastávka - Dyčka. Patrí už k Vrábľom. Táto zastávka ma veľmi zaujala. Má duch prímestskej zastávky (svedčí o tom umývadlo /nefunkčné/ v strede zastávky. Keď sa však prezriete po okolí, pochopíte že to nevyzerá ani tak reálne ako fraškovito. Po dlhej ceste rovinou je mesto a stanica Vráble. Tu vystupovalo dosť ľudí. Stanica má aj výpravcu. V tejto stanice sú aj dve zrušené vlečky. V pozadí vidieť zrušený hostinec. Byt nie je obývaný(stav vo februári). 

/poznámka (letné bicyklovanie pozdĺž trate do Moraviec) - dnes je na Vrábľoch totálne ticho (možno to bolo tím že sme tu boli nedeľu a v lete - čo pochybujem) (článok je na TNZ actual)

Za Vráblami nasleduje ďalšia obývaná zastávka - Nová Ves nad Žitavou. Je to zastávka v obci preto tu ľudia dosťpoužívajú vlak.Bistro-barová zastávka na znamenie pred Tesárskymi Mlyňanmi je zastávka Slepčany. Je to nočný bar. Ďalšia stanica na trati je stanica Tesárske Mlyňany. Jej architektúra je podobná ako Maňa. Blížime sa k Zlatým Moravciam. V pozadí vidieť približujúcu sa trať do Lužianok. Nasleduje súbeh tratí a väčšia stanica Zlaté Moravce. Je dosť zaľudnená. Je tu aj depo s "jednou lokomotívou " (?!).

...motoráčik si odopal prívesní vozeň a vrátil sa do Šurian...

Chcel by som doporučiť všetkým železničným maniakom, aby navštívili túto trať. Uvidíte to pravé čaro lokálky...

... na záver tu je foto z trate Zlaté Moravce - Topoľčianky

Kontakt : railman@szm.sk
© L. Railman Perný - február 2005 (upd. September 05  )