Filmy a kinematografia

...mojim ďalším hobby sú filmy...  nájdete tu recenzie, typy, ukážky, vlastnú tvorbu a mnoho ďalšieho

Okrem hudby, železníc, modelárstva, počítačov, fotografovania a ďalších mojich koníčkov je tu aj môj veľký koníček - film. Mám rád všetky filmy od úplne prvých až po niektoré terajšie filmy. V tejto rubrike som pridal aj vlastnú tvorbu filmov.

ČSFD  IMDB   AaV

NOVINKA - ukážky z obľúbených filmov a moje vlastné klipy z Birdzu

Filmy čo stoja za to

Che!
Skvelý film Benicia Del Tora o charizmatickej osobnosti, ktorá sa stala znakom revolúcie a ikonou šesťdesiatych rokov.

Shine  A Light!
Režisér Martin Scorense natočil film ktorý zmenil môj pohľad na Rolling Stones. Geniálne strihy, perfektný zvuk, vynikajúci energický koncert a príklad toho že rock and roll stále žije.

Pink Floyd - Live In Pompeii
Jeden z najlepších filmov Pink  Floyd. Film nahraný pod vyhasnutou sopkou v útrobách mŕtveho mesta Pompeje s atmosferickou hudbou Pink Floydov. 

Blow Up
Dielo od režiséra Zabriskie Point , ktorým sa preslávil v 60tych rokoch.

Seksmisja
(Poľská sci-fi komédia z roku 1984) ***** recenzie

Casino Royale
(komédia z roku kvetov 1967 s Petrom Sellersom)

Dawn Of Death - výborne spracovaný zombieh.
Shining a Clockwork Orange - Kubrickové klasiky

Across The Universe

24 Hour Party People

Control (2007)
The Life and dea..
Pulp Fiction   

Snatch
  

Tenacious D


Seriály

Bigbít
kompletný seriál na youtube

Noc v archíve

Sedem rockových vekov
/dokumentárny o vývoji hudby (STV2)

That '70s Show (Tie roky sedemdesiate)
nižšie nájdete linky a ukážky..
Ukážky častí na Cecknito
http://www.ceknito.sk/video/146421
http://www.ceknito.sk/video/146448
http://www.ceknito.sk/video/146386
http://www.ceknito.sk/video/145341
http://www.ceknito.sk/video/145485
ďalšie časti

Najväčšie kriminálne prípady SR

Mesto tieňov  profil seriálu

(
Interview s Róbertom Švedom)

Slovenský bigbít

COLD CASE (Odložené prípady)

Obľúbené časti seriálov


Sériový vrah *****
Táto časť vás udrží v napätí až dokonca. Perfektne zvládnutá atmosféra, kamera, emócie, herecké výkony a napätie.
Nebezpečné vzťahy ****
Opäť  veľmi premakaná časť. Naväzuje na predchádzajúcu (Sériový vrah).
Úmyselné nehody ****
Táto časť je fiktívna no o to viac sa v nej vyžili v komplikovaní deja. Vrelo doporučujem.
Koniec sveta ***
Dvojdielna časť o bezdomovcoch. Naši hlavný hrdinovia sa tu ocitnú vo veľkom nebezpečí.

Tie roky sedemdesiate 
Eriková riskantná jazda,
"Romantický" víkend

 

Konečná stanica
Ďalší zo série mojich obľúbených filmov, ktoré ukazujú romantické až krásne prevedenie reality. Príbehy, sny, životné osudy - to všetko prináša cestovanie a najmä v mojom prípade železnica. Vo vlaku som postretával obrovské množstvo ľudí, s ktorými som sa len tak znenazdajky púšťal do rozhovorov (možno aj preto mi je film taký blízky). Záruku kvality tvoria špičkový herci (svojský Josef Abrhám - alias "Vrchní prchní", temperamentný Marian Gajšberg, nádherná žena v rozkvete pani Zdena Studenková a známy český herec Jozef Somr) a tiež členovia RND (Radošinské Naivné Divadlo - Štepka, Kolníková, Šišková a ďalší). Scenár napísal Stanislav Štepka, ktorý čerpal z vlastného života. Zároveň ukázal aké bolo kruté, keď sa zastavila osobná doprava na malých lokálnych tratiach za minulej vlády (ako bola tiež trať Nitra - Zbehy - Radošina, o ktorej film hovorí), ktorej sa za to môžeme poďakovať. Film mi pripomína kombinaciu Hrabal-Menzel (Postřiřiny, Slávnosti snežek alebo z novších Obsluhoval jsem anglického krále) a ich psychologicko-komediálne, ale zároveň hlboké filmy zaoberajúce sa existencionalizmom. Filmy, ktoré s ružovými okuliarmi ukazujú našu denno-dennú realitu, nám pomáhajú pozerať sa na veci z tej stránky, ktorá nám pomáha pochopiť život ako niečo krásne. Niekedy je to však veľmi ťažké...

Mrázik
Opäť som sa vrátil do detsva a zároveň k jedinej, poslednej značke Vianoc, čo ešte zostala - ruskému Mrázikovi s originálnym slovenským dabingom. Keďže boli tohtoročné Vianoce veľmi slabé aspoň táto nostalgická spomienka mi pripomenula časy, keď som sa celý deň tešil na darčeky, s radosťou ich neskôr odbaloval a šťastný zaspával...

Postřižiny a zážitky z dna piateho, mesiace dvanásteho
..magická hra na djemble, šamanskom bubne; darbuke a tablách (prvý krát v nitrianskej "Čajovni") a doma na bongách a súprave... ráno ma prebudili zaujímavé sny a prispanie si do školy (už druhý deň ten istý scenár)... potom nasledoval nádherný atmosferický deň, ktorý zakončil krásny, umelecký zážitok - český poetický film Postřižiny ..

Pelíšky
1000ci krát pozerám "Pelíšky". Pocit že to pozerá obrovské množstvo ľudí v tej chvíly čo vy, je fascinujúci. Dokonalá hudba československého bigbítu, nezabudnuteľné výroky, legendárni herci - ich legendárne scénky a hlavne umelecky vykreslená najkrajšia dekáda minulého storočia - šesťdesiate roky = dokonalý film. Je zaujímavé, že má tento film rada aj súčasná generácia (niekedy mám pocit že k nej nepatrím) :) velmi ma to teší

Ďalšia mašina na prachy - film „2012“
Koniec svetá v réžii Rolanda Emmericha alebo Noemová archa roka 2012
Ďalší film s premakanými efektmi a dejom, ktorý som vopred vedel ako dopadne. Americká zaslepenosť upriamená na samých seba sa zase raz predviedla. Tento krát pre svoje komerčné zisky využili tému apokalypsy alebo konca sveta v roku 2012 s podtitulkom „Boli sme varovaní“ na základe konca Májskeho kalandára 21. decembra 2012. Film, kde masovo zomierajú milióny ľudí, len ako kulisy deja, jednej typickej americkej rodinky. Jedna z dvoch hlavných postáv, je neúspešný spisovateľ, ktorý dal prednosť písaniu pred rodinou, na čo doplatil rozvodom a nenávisťou svojich detí. Film dáva opäť ľudom modelový príklad „ideálneho“ amerického spôsobu života, kde je nenávisť, peniaze a materiálne uspokojenia na prvom mieste. O nejakej emocionálnej stránke časti, kde zomierajú milióny ľudí sa nedá ani hovoriť. Dej sa sústredí iba na hlavné postavy a ľudí okolo nich. Druhou hlavnou postavou je mladý vedec, ktorý sa o celej katastrofe dozvie ako prvý a dostane sa tak medzi top vyvolených ľudí, ktorý majú byť zachránený.

Americký hrdina nemá problém „dobiehať autom“ rozpadajúcu sa krajinu a mestá. Len málokto si všimol naťahovanie času „krásnymi romantickými chvíľami“, ktoré sa diala uprostred toho veľkého chaosu tak, že čírou náhodou sa všetko na minútu zastavilo, len preto aby sa napríklad pozhovárali o tom či niekto niekoho ešte miluje alebo nie.

Klasický americký katastrofický scenár o tom, že dobro je ocenená a zlo potrestané sa začne plniť vo chvíli, keď sa ruský miliardár otočí chrbtom hlavným hrdinom a to samozrejme nikde inde, než v toľko Amerikou nenávidenej komunistickej Čine. Propaganda? Kdeže...
Vôbec „nie je“ Ruské lietadlo prezentované ako veľké nefunkčné hovädo a americké stroje, ako tie najdokonalejšie na svete. Poznámka k obrovskej hale pre koráby : „Ani by som nepovedal, že sú Číňania tohto schopný“, to celé zaklincovala. V záverečnej časti si to chce režisér udobriť tým, že práve Čína, Severná Kórea a Rusko odsúhlasia záchranu ľudí, ktorí sa zúfalo snažia dostať do záchranného korábu. Ďalšou pákou americkej propagandy, je ako vždy, prezident. Hrdinsky oznámi ľudom, že je koniec sveta a obetuje sa tým, že nenastúpi na záchranný koráb, ale zomiera spolu s davom, uprostred spanikáreného mesta. Milé je aj to, že záporná postava na americkej strane zostáva nepotrestaná, no na Ruskej zomiera spolu s ďalšími zápornými. Zomiera aj rusová milenka alebo súčasný muž, ex-manželky, hlavného hrdinu. Samozrejme popri šiestich miliardách ľudí, ktorí sú tam len ako nejaké kulisy.

Na konci filmu som si uvedomil, že od mainstremového filmu by sa viac ani čakať nedalo a nikdy tento typ nemôže končiť nijako paradoxne, pretože porušenie konvencií by mohlo mať za následok odpor zo strany stáda ľudí, ktorý majú iba príjmať návody na ideály. Koniec ako z príbehu o potope sveta a Noemovej arche. K titulkám popový slaďák, ktorý to celé krásne romanticky doladil aby zazvonil zvonec a rozpŕavky bol koniec.

Oscar

Francúzska komédia šesťdesiatych rockov, ktorá svojou farebnosťou a humorom dokonale vystihuje rok 1967 vo Francúzsku. Funesové komédie som mal vždy rád. Aj keď som videl Oscara  prvý krát, vôbec som to neľutoval. Nikdy nebola vysielaná v TV a preto bola pre mňa novinkou. Komédia paroduje vzťahy pre peniaze, podvody a bohatstvo. Čo všetko sa zomelie za jeden deň...  
Bolo by ťažké v krátkosti prerozprávať dej a preto vám tento film doporučujem pozrieť. Čo by som chcel ešte dodať, je podobnosť s iným Funesovým filmom "Pitipitipá", kde je, podobne ako v Oscarovi, vidiet symboly šesťdesiatych rokov ako napríklad farebnosť architektúry interiérov, účesy, hudba a humor. (Video z Oscara scéna NOS)

Dr. Strangelove
Tento film je dokonalý príklad satiry v kontraste s trápnymi americkými katastrofickými filmami dnešnej doby. Čo ma dohnalo pozrieť si znovu tento film? V lete bolo v televízii vidieť množstvo amerických katastrofických filmov, v ktorých som vopred predpokladal koniec. Úplne priehľadný dej pre podpriemerného diváka. Len si porovnajte dej filmov Armageddon a Drtivý dopad. Na konci sa nakoniec v poslednej sekunde nájde hrdina, ktorý odpáli asteroid (v druhom prípade  na mesiaci).  Strangelova som si pozrel až po stratení času s filmom Asteroid, ktorý ma doslova pobúril. Pozeráte to štyri hodiny s tým že vopred viete ako to dopadne a dej vás vôbec neprekvapí. Stačí keď si spomeniem na scénu, v ktorej bolo vidieť asteroid na nebesách a dvaja týpci sa tam ešte pokojne bili. Ďalšia vec čo ma naštvala, bol americká propaganda. Rusi odmietli vystreliť rakety na asteroid, ktorý by mohol zničiť život na zemi, kvôli národnej hrdosti. Nonsens. Jediné čo v týchto filmoch vedia, je zosmiešniť a zúbožiť Európu a hlavne Rusko. Slovenský divák sa na to pokojne pozerá, myslí si že je Američan a jeho sa to netýka. Jedna baba mala napísané v profile na jednej nemenovanej stránke "...neznášam americké katastrofické filmy, kde sú Američania záchrancovia sveta a myslia si, že keď zachránia tu svoju posratú Ameriku, že je zachránený cely svet...". Drzé ale výstižné. Všimnite si, že kým v týchto filmoch dostáva Amerika malé škrabance, Európa je už v plameňoch (napr. spomínaný Drtivý dopad alebo Peacemaker - v "zlom Rusku" vybuchne bez problémov atómová bomba,  pričom na konci filmu stihnú hrdinovia deaktivovať rovnakú atómovú bombu v poslednej sekunde a zachránia skvelú, dokonalú, nevinú a čistú Ameriku"). Vrátim sa späť k Dr. Strangelovovi... V Dr. Strangelovovi parodujú obidve strany. Milujem scénu keď geniálny Peter Sellers, hrá švihnutého doktora nacistu. Čim sa líši tento film od všetkých trápnych katastrofických filmov?
 - aj keď zosmiešňuje Rusov, zosmiešňuje aj Američanov - nie je jednostranný.
 - na konci to celé vybuchne. Žiadny happyend a romantické bozkávanie párikov sa nekonajú. 
- doslova sa vysmieva zo systému vládcov sveta a to v čase, keď bola možnosť jadrovej vojny celkom reálna (1964).

Návrat Ružového Pantera
Skvelá komédia s Petrom Sellersom. Jediným inšpektorom Cloaseuom je pre mňa Sellers. Nového Ružového Pantera som nevidel a ani ho vidieť nechcem. Séria Blacka Edwardsa je podľa mňa to najlepšie z histórie komédií. Film som si po dlhom čase pozrel v rámci reedície pre novinové stánky.

Kalamita
Príklad toho, ako si média vyberajú filmy. Keby niečo nemali média proti tomuto filmu, určite by hrdo stál popri komédiách ako je Vesničko má... alebo Dedictví. Filmu som prepadol až natoľko, že som ho počas tohto leta pozeral niekoľko desiatok krát a výroky z neho poznám naspamäť. Hudba Laca Décziho, dokonalé filozofické dialógy a hlavne fakt, že v tomto filme je hlavnou postavou séria mini-postavičiek.

„Ro(c)k podvraťáků“
Skvelá česká komédia o bande rockových hudobníkov.

Akira Kurosawa's Dreams
Jeden z najpozoruhodnejších filmov aké som kedy videl, je o snoch. Surrealistický film, ktorý stojí za pozretie.
Ukážka : sen s Van Goghom

Pelíšky
J
eden z mojich najobľúbenejších retro filmov vôbec. Znamenitý soundtrack plný českloslovenského bigbítu, typický český humor, komické situácie, melancholický osud mladíka outsidera a tiež neprekonateľná atmosféra rokov minulých.

Akumulátor 1
Vynikajúci film o človeku, ktorému televízia vysala všetku životnú energiu a vďaka špeciálnym metódam jedného doktora sa ju snaží získať späť. Neľútostný boj človeka s jeho vlastným podvedomím. Vyzdvihnúť treba najmä efekty, využité na druhej strane - vo virtuálnom svete. 

Černi baroni a Tankový prapor
Dva najlepšie komédie z vojnového prostredia...

EUROKINO
Skvelé EUROKINO - pravidelne na našej STV DVOJKE. Objavil som tu veľa dobrých filmov...
Maratonci trce pocasni krug
Tomuto sa dá povedať nárez čierneho humoru z balkánu..
Jalla Jallla
Tomuto sa dá pre zmenu povedať nárez humoru od severských režisérov...

Nôž vo vode [ Nóz w wodzie ]
Film bol pre mňa veľkým sklamaním. Vyvrcholenie deja som vopred predpokladal. Najhoršou scénou bol pre mňa záver. Žiadne vyvrcholenie vraždou alebo samovraždou hrdinov sa nekonalo. Film iba vo mne vybudoval ďalší vztek voči nevernosti opačného pohlavia. Podobný scenár o nevere som videl v X filmoch a vždy vo mne vyvoláva odpor.

 

Recenzie na filmy

Kultúra > Film > Karma článku: 3,50
Najlepší rockument roku 2008 - Shine A Light!
Film, ktorý vám ukáže, že The Rolling Stones sa za vyše štyrydsaťpäť rokov nezmenili a sú energický ako v časoch svojej najväčšej popularity (dokonca viac). Sir Mick Jagger, ikona 20. storočia, šowman, spevák, skladateľ, herec a producent, ktorý si zachoval svoj štýl za vyše štyridsaťpäť rokov svojej slávy sa vedel prispôsobiť a zachovať rock and rollový nádych svojej hudby. Ďalším hrdinom je charizmatický Keith richards (nedávno aj "pirát z Karibiku") so svojim chraplávým hlasom a cigaretkou, ktorý spolu s Ronniem Woodom tvoria dvojicu neprekonateľnej gitarovej šow. A posledným je nenápadný pohoďák-deduško Charlie Wattts. Neprekonateľným The Rolling Stones chýba pôvodný basgitarista Bill Wyman, ktorého nahradil Darryl Jones a predchodcovia Ronnieho Wooda : motor kapely v rokoch šesťdesiatych Brian Jones (ktorý zomrel na konci šesťdesiatych rokov) a jeho vtedajší nástupca Mick Taylor. V The Rolling Stones si zahral aj klávesák Ian Stewart a v úplne ranných časoch basgitarista Dick Taylor (zakladateľ The Pretty Things). 
pokračovanie článku
Lucas Perný, nedeľa 14. decembra 2008 10:10 | Počet reakcií: 3
Kultúra > Film > Karma článku: 5,21
Across The Universe - Skladby The Beatles ožívajú
Ak raz budem prehodnocovať svoj život a spomínať na veľa najkrajšich chvíl svojho života, tak tam určite bude aj návšteva kina, kde premietali tento nádherný muzikálový film. Bol to naozaj najkrajší filmovo-hudobný, romantický a umelecký zážitok. Konečne mali všetky tie krásne skladby Beatles, ktoré som stále počúval filmovú podobu. Pschedelické scény, šesťdesiate roky, láska, vojna a hlavne skvelá hudba - o tom všetkom je tento muzikál. O svoje zážitky sa chcem s vami podeliť aj prostredníctvom tohto blogu. pokračovanie článku
Lucas Perný, streda 12. marca 2008 15:10 | Počet reakcií: 28
Kultúra > Hudba a môj život > Karma článku: 4,45
Plusy a mínusy 10. časti seriálu Slovenský Big Beat - Prúdy
Plusy a mínusy seriálu "Slovenský bigbít". Je to tu, posledná časť tohto skvelého seriálu a moja malá recenzia. Článok je obohatený audio-vizuálnou prílohou. Prišlo to, na čo som sa najviac tešil. Časť kde sa vystrieda Varga, Frešo, Griglák, Hájek a všetko čo sa týka skupinu Collegium Musicum. Úvod patril skupine Prúdy a ukončili to Collegium. Bol som prekvapený ale aj sklamaný... pokračovanie článku
Lucas Perný, streda 2. januára 2008 17:10 | Počet reakcií: 6
Kultúra > Hudba a môj život > Karma článku: 4,31
Zatiaľ dve najlepšie časti seriálu Slovenský bigbít
Večer 22:36, práve som prišiel zo skúšky svojej kapely a pozerám zo záznamu Slovenský bigbít. Asi dva týždne dozadu som začal intenzívne počúvať hudbu, o ktorej bola reč práve v tejto časti. K zháňaniu tejto vynikajúcej hudby ma donútila časť o skupine The Beatmen, ktorá bola tiež naozaj prepracovaná. Na konci tejto časti bola predzvesť skladba I Wish I Were od The Soulmen (je známa aj ako sountrack k filmu Pelíšky)... pokračovanie článku
Lucas Perný, sobota 1. decembra 2007 10:00 | Počet reakcií: 9
Kultúra > Film > Karma článku: 3,89
Pulp Fiction - najskôr soundtrack, potom film alebo naopak?
Minulý týždeň som si pozrel aj natočil film Pulp Fiction. Zhodnotil som ho ako najnovší objav vo svete filmu ak nerátam Snatch alebo Life And Death Of Peter Sellers. Dej je absolutne poprehadzovaný. Poradie jednotlivých scén som zistil až na druhý krát. V každom prípade ten najčiernejší humor a bizarné rozhovory Vincenta Vegu a Julesa Winfielda dokážu upútať každého, komu niečo hovorí tento typ humoru. Režisér Quentina Tarantino spracoval film naozaj jedinečným spôsobom... pokračovanie článku
Lucas Perný, utorok 13. novembra 2007 16:45 | Počet reakcií: 21
Music from the Motion Picture Pulp Fiction cover
   
Kultúra > Film > Karma článku: 4,53
The Life And Death Of Peter Sellers - Život a smrť Petra Sellersa
Môj obľúbený herec Peter Sellers, ktorý si ma získal svojou rolami vo filmoch Pink Panther, Dr. Strangelove alebo Hoffman. Peter Sellers ako geniálny herec. Stalo sa to - o hercovi bol natočený film, ktorý som pozeral s napätím dokonca bez prestávky. Odhaľuje umelcovu genialitu vo vžití sa do úlohy, ktorú ide hrať, tým že ju aplikuje v súkromnom živote. Peter Sellers nemal život plný radosti. Mal rád ženy ale preto že nebol dostatočne príťažlivý strašne trpel depresiami. Neskôr sa to ale všetko zmenilo. Z rozhlasového humoristu na prvé priečky v hereckom výkone a neskôr k totálnemu zabudnutiu. Veselý, trpký ale aj tragický život tohto umelce opísal tento geniálne spracovaný film. V hlavnej úlohe Geoffrey Rush, John Lithgov a ďalší. Film je aj náhľadom do scén pri tvorbe hercových filmov ako Dr. Strangelove, Ružový Panter, After The Fox, Begin There a ďalších. Peter bol geniálny, a o tom svedči aj tento film... pokračovanie článku
Lucas Perný, sobota 15. septembra 2007 12:00 | Počet reakcií: 7
 
Kultúra > Film > Karma článku: 3,45
Film Slávnosti sněženek - je to vôbec komédia?
Po sérii hudobných recenzií som si povedal že napíšem niečo o jednom obľúbenom filme. Na prvý pohľad jednoduchom ale v skutočnosti s veľkou myšlienkou. Mám rád rôzne žánre filmov ako hudby. Film, ktorý s peotickým pohľadom vystihuje krásy reality. Neuveriteľné láskavo podaná realita. pokračovanie článku
Lucas Perný, štvrtok 21. augusta 2008 17:56 | Počet reakcií: 8

Obľúbené filmy (ukážky v nižšie)

Moje najobľúbenejšie filmy sú z Československej, Anglickej a Francúzskej produkcie...
Ani neviem, kde by som začal. Mám doma asi 100 starých VHS kaziet (bratova a otcova zbierka) a z toho tri pätiny sú Československé filmy. Vyrástol som na nich...


Tridsiate, štyridsiate roky
Geniálne komédie Vlastu
Buriana (komik - génius). (
Prednosta stanice, U pokladny stál, Nezlobte dedečka, Lelíček ve službách..., Tři vejce do skla alebo Špelec ostrostřelec...). Komédie zahraničného charakteru : prvý bude Charles Chaplin. Doporučujem film Diktátor a scénu s holením pri "Hungarian dance". Ďalšie filmy : Ostře sledované vlaky,

 60's,70's a 80's
Moja najobľúbenejšia éra Českého filmu je 60's,70's a 80's. Vtedy sa točilo veľa dobrých filmov. Ani neviem kde by som začal. Snáď mojim najobľúbenejším starším filmom - Limonádový Joe, kde hral Horáca Hoga Foga môj najobľúbenejší herec Miloš Kopecký. Kopecký hral dobre aj vo filmoch Baron Prášil , Adela ješte nevěčeřela, Tajemství hradu v Karpatech a iných... Pochopiteľne hral záporné postavy. Sú to prevažne filmy pána Brdečku. Ten druhý obľúbenec je Rudolf Hrušinský. Ak by som mal byť konkrétny, tak napr. pán doktor z filmu Vesničkostředisková, Švejk Jozef alebo poľovník Franc z filmu Slávnosti sněženek . Hrá vždy typického flegmatika čo sa k jeho postavám vždy hodí. V mojej filmotéke má druhé miesto. Z tohto obdobia spomeniem ešte troch hercov. Prvý je Josef Šebánek. Hral "dědu" v Homolkovcoch. Druhý za spomenutie je Bolek Polívka, toho by som však zaradil do obdobia 1980-2000.Najlepšiu rolu mal podľa mňa vo filme Kalamita a samozrejme Dedictví. Prejdem na zahraničnú produkciu... Ďalší "THE BEST" bude Louis de Funes. Osobne sa mi páči všetko čo natočil a je to s dabingom Františka Filipovského (prípadne v Slovenčine Ľubo Gregor). Komédie ako Rabín Jacob, Pitpitipá (L'homme-orchestre), Tetovaný, Fantomas - séria, Na strome, Smolař, Žandár - séria  a mnoho ďalších sú proste geniálne. Typický cholerický "dedek" so sklonmi k ponižovaniu menších postavičiek, ma vždy dokáže pobaviť. Ďalší z mojich obľúbencov má meno Peter Sellers . Určite poznáte inšpektora Cloaseua v originálnej sérii Ružových Panterov, či Dr. Strangelova v známej satire na studenú vojnu a jadrové nebezpečenstvá. Prelomový režisér Stanley Kubrick je pre mňa number 1 vo filmoch Clockwork Orange (Mechanický pomaranč), Shining a Dr. Strangelove. Umelecké filmy šesťdesiatych rokov : Blow Up alebo Zabriskie Point. K sedemdesiatym rokom patrí aj legendárny film Led Zeppelin - The Song Remains The Same alebo roku 1980, depresínvy film Pink Floyd - The Wall.

 
90's,00's až súčasnosť


Už z novšieho obdobia mám v sympatii dvoch hercov. Je to Miloslav Donutil a znovu Bolek Polívka, ktorí si dobre zahrali vo filme PELÍŠKY. Tento film je jeden z mojich najobľúbenejších. Nielen retro filmy Jána Hřebejka sú u mňa "the best".

Čo sa týka divých amerických komédií... Je ich veľa maximálne nekvalitných, ale nájde sa aj tu niečo dobré : Big Lebowski, Podfuck, Hot Shoots, Policajná akadémia, Utopenec na úteku a ďalšie.  Zo  žánru horor sa mi páči asi len jeden film - Kruh (The Ring). Málo krvi - veľa strachu, hustá atmosféra. Z krvákov ma zaujali zombie horory ako je napr. Úsvit mŕtvych. http://www.vltava.cz/Store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00718641&sAlliance=csfd
Prepad : Temné území
(hrá tu celkom dobre "lumpa" Eric Bogosian - Travis Denn) a ďalšie...
Okrem retro komédií sú vynikajúcou prísadou dnešnej doby, biografické filmy (hudobníci, herci, osobnosti). Už začiatkom devätdesiatych rokov napr. The Doors a nedávno tituly
Life And Death Of Peter Sellers, Che!, Stoned ...

 

Vlastná tvorba filmu . hudobné klipy      youtube.com/profile?user=BRailman

 

 

Začnem najúspešnejším - Wintertime Love. Klip pozostáva z umeleckých zimných záberov železnice, koncertov The Doors. Nadväzuje na poetický text. Celkovo som sa snažil vystihnúť atmosféru pesničky keď som ju počul po prvý krát. Ďalšie video -  The Doors - Maggie McGill (jazz version). Prečo práve túto verziu? Pretože ľudia sa zaujímajú o veci, ku ktorým ešte žiadny klip nebol vytvorený. Táto verzia je ale len úryvok z celej. Ďalšie - železnično-hudobné video Železnice vs. hudba pozostáva zo záberov z výletu v Tisovci a hudby Doors a Katapult. Ďalším bohužiaľ nedokončeným projektom bola  Maggie M Gillová. Nosil som to v hlave niekoľko týždňov. Problém bol len v tom, že som nenašiel herečku na vyjadrenie tohto príbehu. Možno to raz dokončím. Zostala zatiaľ len 53 sekundová verzia. Wintertime Love (part 2) #2 Love Street je druhá časť - dokončenie môjho prvého klipu. Po zime nastala jar, ktorá je vyjadrená songom Love Street. Mystery Train je zase hudobné vyjadrenie cesty vlakom a zatiaľ najviac podarený zostrih je môj vlastný klip ku Love Her Madly.

videovideovideovideovideo
videovideovideovideovideo

3 top populárne Youtube videá
momentálne dostupné iba na birdz.sk

The Doors  - Wintertime Love by Lucas Perny

 
The Doors -  Mystery Train (Slovak railways & music The Doors music mix) by Lucas Perny

The Doors - 4Oth mix - Love Her Madly by Lucas Perny

The Doors -  Mystery Train-
(Slovak railways & music The Doors music mix )

Ostatné video (pravdepodobne už nefunkčné vďaka nahrávacím spoločnostiam)

 

Stream a download

Výber filmových ukážok

 

Najlepšie scény z Fantozziho

 

 

 

Mrázik - the best Russian rozprávka :D

 

Nezlobte dedečka (Vlasta Burian)

 

 

Slávnosti sněženek

 

 

Na samote u lesa

 

Policajná akadémia

 

Veľký flám (Louis De Funes)

 

Smolař (Louis De Funes)

 

Pošetilost mocných (Louis De Funes)

 

Pomsta ružového Pantera (Peter Sellers)

 

Ružový panter opäť zasahuje (Peter Sellers)

 

Návrat  ružového Pantera (Peter Sellers)

 

 

Fantomas (Louis De Funes)

 

Oscar (Louis De Funes)

Tajemství hradu v Karpatech (Dočolomanský, Kopecký, Hrušinský a ďalší)

 

Limonádový Joe (Miloš Kopecký)

 

Jen počkej! / Nu pogodi!  - najlepšia ruská animovaná rozprávka z detstva
 


The Road That Leads Nowhere 60's Czech Music Film

 

Across The Universe - psychedelický rockový muzikál

 

Vrchní prchni

 

Černi baroni

 

 

 

Pelíšky

 

 

Blow Up

 

Stoned - biografický film o členovi Rolling Stones - Brianovi Jonesovi

 

 

Šakalí léta - rock and rollový muzikál o 50s v Československu

 

Tenacious D - rocková komédia

 

 

Velvet Goldmine

 

Radost zo zivota - jaro filip

 

Dedictví aneb Kurvahošigutentág

 

24hr Party People

 

Seksmisija

 

N

TIE ROKY SEDEMDESIATE

 Kde nájdete celý seriál na download

http://www.w4rez.sk/tie-roky-sedemdesiate-t28884.w4rez
http://www.warcenter.cz/viewtopic.php?t=21025
http://best4you.sk/post71069.html?sid=669539af3fbe4ba681a40f5afcf65397

Ďalšie časti

http://www.ceknito.sk/video/146421
http://www.ceknito.sk/video/146448
http://www.ceknito.sk/video/146386
http://www.ceknito.sk/video/145341
http://www.ceknito.sk/video/145485

Control

 

© Lucas Perny 2005 - 2009