LUCAS PERNY's - WEB PAGE ARCHIVE l ARCHÍV SPRÁV, NOVINIEK A ČLÁNKOV

"What is normal? Only one thing, which is important is happines."
Lucas Perny

Od zaregistrovania sa a realizácie tejto stránky už prešlo niekoľko rokov môjho života. Články sú zaradené podľa aktuálnosti a najstaršie články nájdete nižšie).


novinky na stránke :
-
hudobné
železničné
- modelárske
-
filmy 
kompletný zoznam mojich článok (spodná časť)  *  
história *
reportáže * 
blog *

© Lucas Perný (2005-2011)   

 

 

 


 

 

 2011   
Koncerty
Vianočný UV_FEST
Občianske združenie UV o.z. Vás srdečne pozýva do Malaciek na vianočný UV_festival 2011! Poďte sa v posledný predvianočný večer stretnúť s priateľmi a spoločne si užiť zábavu so skvelými mladými hudobníkmi. Predvianočnú náladu Vám prídu spríjemniť dve nestarnúce hviezdne zoskupenia, DRS a The Reel, skvelý Robo Patejdl Band a strhujúci sólo bubeník Lucas Perný, ktorý svoj koncert zakončí originálnou jam session s malackými hudobníkmi! Paralelne k tejto bohatej hudobnej nádielke bude prebiehať videoprezentácia obrazov umelkyne Gabriely Halás a Sabina Maršálková z UV o.z. bude v mene občianskeho združenia Mladíinfo v ich provizórnom stánku poskytovať študentom množstvo informácií o možnostiach štipendií, stáží, študentských konferencií, dobrovoľníctva, mládežníckych výmen a o mnohom inom. Okrem toho pre Vás gajarská hudobná skupina Ibuprofen pripraví výborný vianočný punč!
Máloktorý bubeník dokáže zaujať pozornosť poslucháča bez toho, aby potreboval vedľa seba spoluhráčov. Rodák z Komjatíc pri Nových Zámkoch to dokáže. Lucasova tvorba je na Slovensku výnimočná. Ovláda techniku, ktorá mu umožňuje každý okamih meniť linku, melódiu, rytmus či motív. Jeho tvorba, sa posúva do myšlienkového teritória, kam je ťažké vstúpiť. Skladby majú švih a energia z nich sála ako z halogénovej žiarovky. Rituálne bubnovanie a hudba, ktorá odmieta akékoľvek zaškatuľkovanie, sa vymyká „celoslovenským“ normám. Okrem iného jeho hudba obsahuje aj prvky drum’n’bass a experimentálneho rocku, do ktorých aplikuje vlastné originálne nápady. Lucas je progresívny, čo ale neznamená, že opakuje zaužívané postupy “progresívnych” kapiel.
    Oficiálna webstránka UV_festivalu: www.uvfestival.eu Foto : Martin Ambruš

Foto - koncert na Colourfeste 2011
Sólový koncert na Colourfeste Šaľa bol v duchu energického perkusionistického hrania na minimalistickej zostave pozostávajúcej z bong a mini-snare drumu. Napriek tomu sa ľuďom táto avantgarda páčila a vyžiadali si dokonca prídavok. Bolo to fantastické publikum.
Čoskoro ďalšie info na
www.colourfest.sk  Foto : Klaudi Ligačová

Foto - koncert z levického hradu
Leviceonline.sk - LEVICE 12. novembra 2011 - Návštevníci, ktorý v piatok 11. novembra 2011 navštívili Levickú čajovňu na hrade, vznášali sa na psychedelických vibráciách a zažili nevšedný zážitok pri čaji, pretože sa tam konalo podujatie pod názvom Open Your Mind.
fotogaléria tu


Foto : Levice Online.sk - T. Pákozdy

Narodeninový koncert
UV & Lucas Perny 20 B Day Party, Ibuprofen & big jam session
Verejná oslava 20-tky sólovým koncertom, spojeným s oslavou založenia občianskeho združenia UV, ktorý organizuje Lukáš "Lucas" Perný s Ianom Petrovičom z občianskeho združenia UV.

Line-up
20:00 Lucas Perny's Live Drum Solo Show
21:00 Ibuprofen
21:30 ...big jam session with Lucas Perny's friends & musicians
Ian Petrovič, Pavol Buček, Silvia Salčíková, Kika Pílková, Oliver Hrubý

Smolenický dredatý festival
 Týždeň po Modre nasledoval ďalší skvelý koncert... RESKAÁ FEST SMOLENICE, kde sme vystúpili spolu s Braňom Hargašom. Fotografie opäť od Martina Boriša nájdete na Picasawebe alebo
FacebookWebe.


Foto : Martin Boriš

Najlepší solo koncert tohto roka + foto
V sobotu 24.9.2011 o 22:50 sa odohral solo Lucas Pern
y koncert na Modranskom vinobraní, v nádvorí múzea Ľudovíta Štúra. Milujem Modru! Fantastické publikum, jednoducho skvelý sólový koncert. Ďakujem


Fotoalbumy (foto : Martin Boriš a ďalší) 
PicasaWeb, Facebook

Študentom kulturológie UKF Nitra
Od 6. 6. 2011 je Lukáš Perný oficiálne študentom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v odbore
kulturológia na filozofickej fakulte.
Pre tých, čo počujú tento pojem prvý krát v živote, som vylepšil stránku na Wikipedii, zaoberajúcu sa
kulturológiou.
Since 6th September 2011 is Lucas Perny student of Constantine the Philosopher University in Nitra (culturology - cultural studies) at Faculty Of Arts.

Koncert s Egonom Dustom + fotky
V sobotu 10.9. odohral Egon Dust koncert so svojou skupinou, kde boli ako špeciálni hostia aj Lucas Perny, Majlo Štefánik (projekt SPKK, Hrana) či Joseph Steinecker (známy z kapely Marry Age, Carpe Diem). Kvalitné fotografie z tejto akcie nafotili Lubos Kaššovic (rgf.sk), Yuray Mráz (Musicpress.sk) a Viliam Vili (ilovemusic.sk). Na nasledujúcich stránkach nájdete ukážku z ich práce. Všetky fotografie z koncertu nájdete v uvedených fotoalbumoch. Výber oficiálnych fotiek nájdete zatiaľ na
na oficiálnej stránke AKM night. Pribudne tiež report a ďalšia recenzia na sólové CD na stránkach Musicpress.

 
 Fotoalbumy : facebook web / Picasaweb / AKM web

Zatiaľ najlepší dvoj-koncert roka

Fantastický hudobný víkend za mnou! 2 absolútne skvelé akcie, VŠETKY SÓLOVÉ CD z prvej várky PREDANÉ, prvé hranie na elektro-drums (túto hračku musím do budúcna mať), prvé oficiálne hranie s DJjom (Dj Stanley)a navyše som si ziskal obdiv ľudí, od ktorých by som to nikdy neočakával. Prebehla absolútne skvelá výmena energie. Fotografie a videá nájdete buď na facebookovskej stránke alebo PicasaWebe. Milujem hudobný život!!!

 

Koncerty júlové...

Koncert 23.7.2011 na Priechodských rockových slávnostiach bol vynikajúci. Ľudia sa bavili na bubenícke sóla a predali sa aj prvé kusy sólových CDčiek. Polo-súkromná párty v Lubine (15.7.) bolo ďalšie z avant-gardných vystúpení v kombinácii didgeridoo a drums. Opäť raz fantastické publikum a neopísateľna atmosféra pod splnom mesiaca.On/Off Festival bol prvým koncert na južnom Slovensku. Skupina Krumplipapricash tu odohrala energický koncert, ktorý mal jednu chybu - zima a následné rozlaďovanie gitár. Napriek tomu sme sa zoznámili so skvelými ľuďmi a spoznali ďalších fanúšikov.

Recenzia na Psychedelic Springland
Marek Danko : Psychedelická jar paličkami Lucasa Perného


 

Pre významnosť a kvalitu recenziu ju uvádzam v celom znení aj na mojich stránkach.
"
Máloktorý bubeník dokáže zaujať pozornosť poslucháča bez toho, aby potreboval vedľa seba spoluhráčov. Rodák z Komjatíc pri Nových Zámkoch to však dokazuje už celé štyri roky. Jeho tvorba, odzrkadlená na druhom sólovom albume „Psychedelic Springland“ posúva hranice, načrtnuté zimným debutom do myšlienkového teritória, kam my zatiaľ nemáme šancu vstúpiť. Lucasovo umelecké cítenie totiž nemá šancu pochopiť nikto, možno ani sám tvorca. A to už je pre kariéru hudobníka sľubnou vizitkou.
V kútiku duše som rátal s tým, že bubeník nebude mať problém debut prekonať. No ani počas uvažovania nad jeho budúcou tvorbou som netušil, ako blízko sú moje predstavy realite. Lucasova tvorba je na Slovensku výnimočná nápadmi, zasahujúcimi presne a s razanciou laserových striel. Údery po virbli, veľkom bubne a kopáku sú základom, aký u nás treba hľadať mikroskopom. Lucas ovláda techniku, ktorá mu umožňuje každý okamih meniť linku, melódiu, rytmus či motív. Jeho hra na tom-tomoch je lahôdkou, aká dokáže osviežiť nevídaným spôsobom. Zvuky hajtky a činelov dodávajú hudbe už len tú správnu príchuť. Výsledok je úchvatný.
Album je z podstatnej časti preplnený fragmentmi. Kratučké skladby majú švih a energia z nich sála ako z halogénovej žiarovky. Ak by niekto premýšľal nad nudou, musím ho sklamať. Samozrejme, človek musí byť naladený na tú správnu vlnu a jeho vnímanie hudby nesmie končiť pri tom, čo sa za hudbu považuje vo všeobecnosti. Ako som spomínal v jednom zo svojich dávnejších príspevkov, pre mňa je Lucasova hudba formou niečoho, čo sa zrodilo v praveku, človek si to od prírody prisvojil, zdokonalil, no stále v ňom z tých čias čosi dodnes zostalo. No v jeho tvorbe má okrem toho miesto aj budúcnosť, stelesnená prvkami D°n°B, horúčkovitým pulzovaním kolies vlaku, ruchmi mesta, a pod. Umelec nezaspáva dobu, uvedomuje si, že byť progresívnym neznamená opakovať zaužívané postupy “progresívnych” kapiel. Kto Lucasa pozná, vie, že nasáva veľmi veľa vplyvov. Negatívom je, že občas sa to premietne do rozháranosti, v budúcnosti by možno pomohlo skoncipovať kratší, no ucelenejší album.
Bláznivé experimentovanie podporuje potemnelá atmosféra, ktorá zo skladieb sála priam ukážkovo. Čo dodať k názvom „Castle of Devils“, „Vampires“, „Night of the Demons“? Až detská radosť z hrania však určite prevažuje, priam vytŕča ako opustený lopúch na trávnatej lúke. Z toho vyplýva fakt, že pri všetkej tej rytmickej členitosti si Lucas dokáže nájsť i miesto pre melodiku, najviac sa to prejavuje v posledných skladbách. Ak takmer všade dominujú bicie, v nich nájdete aj zvuky pomocných nástrojov. Tu sa už Lucasovo umenie tak nevyníma, pretože hrá námety na známe skladby, ale celkovo to pôsobí neuveriteľne. Melódia z kultového filmu “Kapustová polievka” je síce už známym, no stále brilantným kusom vystrihnutým zo šarmantného francúzskeho prostredia, ku ktorému má Lucas “zatraceně” blízko (a nielen vďaka jeho náklonnosti k fenoménu Magma).
Apropos, bubeník, hlásiaci sa k nevyčerpateľnej rockovej škole 70. rokov, dokáže v dnešných časoch obhájiť tézu, že ešte všeličo sa dá v tomto žánri maličkými krôčikmi vymyslieť. Dôkazom je najdlhšia kompozícia „Ghosts from Hell in the Year 1972“, priam dýchajúca experimentálnym rockom z čias, keď bol zmienený štýl mladý, pekný, dlhovlasý a nekládol si žiadne obmedzenia. Lucas v nej rozhadzuje vlastné nápady, akoby išlo len o maličké kamienky štrku pri ceste. Skladba je povzbudením pre ďalších umelcov, že i takto nejako sa môže človek realizovať. Chlieb si za to nekúpi, ale postupným otupením hrán a pod vidinou finančného zárobku sa možno raz dopracuje k nahrávacej zmluve. Len tak na okraj, viem si predstaviť na regulárnej platni, samozrejme radikálne upravené, „Records Full Of Secrets“ či „Vampires“, pretože sú obohatené organom, resp. syntezátorovými zvukmi. Skoro by som zabudol na obal… Ten Lucasovi namaľovala Gabriela Halás dá sa povedať na mieru. Inšpirácia vlakmi patrí k výsadným znakom bubeníkovej tvorby, no spôsob stvárnenia je konečne po štyroch na skutočne vysokej úrovni. Výtvarníčka odviedla skvelú prácu hodnú ocenenia.
Zhrňme si platňu po poriadku. Lucas Perný sa v pomerne mladom veku stáva šamanom. Nie morrisonovského, lež výlučne svojho vlastného typu. Rituálne bubnovanie a hudba, ktorá odmieta akékoľvek zaškatuľkovanie, sa vymyká „celoslovenským“ normám a nemienim sa pozastavovať nad tým, či niekto má alebo nemá odvahu vydať sa touto cestičkou. Toto nie je pravek, ale frustrujúce 21. storočie, kde si každá citlivá bytosť uvedomuje, že čosi s umením nie je v poriadku. Pravdou zostáva, že si už nič nedokážeme vymyslieť a uvedomuje si to aj Lucas. Preto experimentuje. Keďže na prvom albume predstavoval ešte nie tak vyzretú hudobnú osobnosť, teraz je jeho hra sebaistejšia. Na niektorých miestach sa dopúšťa omylov, dáva do toho príliš energie a niekedy to vyzerá až hrozivo, človek sa takému náporu nevie ubrániť. Brejk strieda prechod, o pár sekúnd je nalajnovaný iný motív, kadencia nápadov je nasekaná do nepríčetnosti a poslucháč si to buď užije alebo začne zívať. Môj prípad je ten prvý, ale neviem koľko ďalších si dokáže Lucas zabezpečiť takým prehusteným materiálom. Zrejme preto sú tu na odľahčenie zaradené posledné skladbičky, pri ktorých som si zgustol a možno by ich mohlo byť aj viac. A prípadne by som si vedel predstaviť aj v skladbách nejaké pomalšie, odľahčujúce momenty. Teraz si však uvedomujem, že na také niečo nemá Lucas spoluhráčov. Ľudí, ktorí by mu túto prácu uľahčili. Niečo sa možno aj črtalo, no osud je skrátka hrozná sviňa, nepozerá vľavo-vpravo, v jeden deň dáva, na druhý berie.
Som rád, že sa Lucas oproti debutu zlepšil. Krása druhého albumu spočíva vždy v tom, aké zdokonalenie prinesie. Je veľa prípadov, kedy kapela po prvom albume vyhasla a skončila v tvorbe nič nehovoriacej hudby. To Lucasov prípad nie je… Zostáva len dúfať, že ďalšie sólové počiny, ktorými by mohol bubeník vzdať hold letu a jeseni, budú už len takým spestrením jeho kariéry a všetku energiu bude môcť venovať zoskupeniu jemu podobných maniakov. Držím palce, aby sa mu to podarilo." Marek Danko

blogMinerva : Avant-garde bubeník LUCAS PERNY. Niektoré stretnutia ovplyvnia.  
fotosession a blog


Niektoré stretnutia ovplyvnia.  
fotosession a blog

Gabriela, autorka obalu albumu
Týmto smerom by som chcel spropagovať slečnu umelkyňu Gabrielu Halás, ktorá aktívne maľuje obrazy a je autorkou obalu môjho sólového albumu. Ide o mimoriadne talentované mladé dievča, ktorej tvorba prešla od surrealizmu k absurdnému realizmu. Okrem jej vlastných umeleckých diel maľuje aj obrazy na objednávku (portréty, krajiny a iné, rozličné témy). Ak by ste mali záujem, napíšte jej na gabriela.halas@gmail.com
Ukážky jej prác : na facebooku alebo tu.

PROMO sólového albumu Psychedelic Springland
Lucas Perny vydáva experimentálny album Psychedelic Springland zadarmo

Tlačová správa zo stránky hudba.sk prenikla aj na topky.sk, reportaze.sk, MusicList.cz, news.sk, folk.sk a mnoho ďalších stránok.
rockforeverANDvogue: Lucas Perny and Psychedelic Springland
Tak a a je to tu priatelia.... sólový album je vonku. Môžete si ho stiahnuť úplne zadarmo cez 4shared.com, last.fm alebo vypočuť na hudba.sk

FREE DOWNLOAD (4shared.com)

CD nosiče Psychedelic Springland
Vďaka službám FaxCopy dostalo CD Psychedelic Springland, fyzickú podobu. Ak by ste mali záujem, CD sú dostupné výhradne na vystúpeniach za primeranú cenu.

PROMO Matej Mikloš & Lucas Perny v médiách
hudba.sk :Mikloš a Perny zakladajú nový projekt inšpirovaný Collegium Musicum


Tlačová správa zo stránky hudba.sk prenikla aj na topky.sk, reportaze.sk, MusicList.cz, news.sk, folk.sk a mnoho ďalších stránok. Je to vôbec prvý razantný prienik do mediálneho sveta. Projekt Mikloš & Perný pripravil aj nové vlastné skladby, ktoré si môžete vypočuť priamo z Facebookovskeho fanklubu, ktorý je prepojený s MySpace. Autorkou profilovej maľby je Gabriela Halás.
Rozhovor s hudobnou skupinou Krumplipapricash pre leviceonline.sk
Rozhovor od Andreja Budaia pre Levice Online.sk

LEVICE 5. júna 2011 - V rámci nášho nového seriálu rozhovorov a predstavovaní hudobných skupín a muzikantov z mesta Levice, levického okresu a okolia, Vám ako prvý prinášame rozhovor s mladou hudobnou skupinou, ktorá nesie zaujímavý názov - KRUMPLIPAPRICASH. Krumplipapricash je jam band hrajúca tzv. rock'n'roll-psychedelic hudobný štýl. Skupinu tvoria traja mladíci, a to multinštrumentalista Miloslav Kollár zo Šale, basgitarista a zakladateľ Lečoslav Čalamády z Levíc a bubeník Lucas Perny z Komjatíc. Chalanom sme položili niekoľko otázok


pokračovanie

Koncertné
 Solo koncert v čajovni Šaľa
 
11.6. som absolvoval krátky, sólový, akustický koncert v rámci ekologického eventu organizovaného Šaľanskou čajovňou na jej nádvorí. Fotografie nájdete tu.

 KOFI & PERNÝ na Rudava Summerbach Festival 2011
25.6.2011 som odohral spolu s Kofim Hargašom ďalšiu drum n didgeridoo show na veľkom festivale Rudava Summerbeach, kde sme hrali na stage 3 - čajovňa Medulienka. Bolo dosť ťažké hrať medzi stage-ami, ale podarilo sa nám zaplniť čajovňu aj počas koncertu komerčných Gladiátor.


Kofi & Perný, Rudava Summerbeach
foto : Oľga

 Fantastická akcia na nádvorí Ľ. Štúra
 V sobotu 28.5. som odohral spolu s Kofim svoj prvý koncert, ako sólový bubeník. Akcia dopadla nad moje očakávania. Fantastické publikum, skvelá organizácia, vynikajúci zvukár a najmä atmosféra poetickej nočnej Modry. Bola to zatiaľ najlepšia akcia tohto roku. Hneď ako budú fotografie, napíšem viac.

 Perný & Kofi - Trenčín
Ako hosť  Branislava Hargaša (známeho ako Kofi) sa Lucas zučastnil koncertu v artKine, Trenčín v piatok 29.5.2011. Boli sme tu hosťami gothickej skupiny The Stranger's DiaryKofi & Perny, Trenčín 
foto : Blacky

Nový album Kofi, Stefanik & Perný v predaji (viac v sekcii diskografia)

 

Album je záznamom vystúpenia v pieštanskom Kursalóne z jesene 2010. Išlo o akustický koncert v zložení - Braňo "Kofi" Hargaš - didgeridoo; Majlo Stefanik - klávesy; Lucas Perny - conga, djembe. Ide o meditačnú, tranzovú hudbu v štýle Austrálskych domorodcov obohatenú o moderné avant-gardné vplyvy. Album je  oficiálne dostupný a v predaji na www.kofi.sk a je v predaji aj na koncertoch SPK. Autorom obalu je Oľga Medňanská.

 

Videoklip k Return of bloody Lady
Počas jarných prázdnin som vytvoril tento experimentálny klip, k ešte experimentálnejšej hudbe. Video malo zatiaľ pomerne peknú odovzu - vyše 200 videní. Ide o improvizáciu z album Channeling Of Lady Elizabeth Báthory feat. Kofi od projektu SPK vydanú na last.fm v roku 2010.

Lucas po maturite...
V školskom roku 2010/2011 som teda definitívne ukončil štúdium na strednej škole (Stredná priemyselná škola stavebná v Nitre). Maturoval som okrem literatúry a Angličtiny aj z odbornej zložky, ktorá zahŕňala všetky stavbárske záležitosti. Môžem povedať, že sa mi to podarilo v celku úspešne. Čo bude so mnou ďalej? Popri hudbe sa chcem venovať štúdiu kulturológie na FF UKF  v Nitre. V hudbe plánujem založiť ďalší hudobný projekt, ktorý by sa venoval buď rock and rollovej alebo prog-rockovej hudbe. Momentálne zháňam ľudí, takže ak by niekto mal záujem o "konkurz", nech ma kontaktuje na johndensmore@azet.sk.

Doplnil som arogantnú "tetu Wikipédiu"
Poviete si, že po skúsenostiach s Wikipédiou,ktoré som mal, by do nej na mojom mieste investoval čas iba totálny magor. Keď si človek uvedomí, že tieto veci nerobí pre arogantných správcov, od ktorých namiesto vďaky dostane pľuvanec a prekoná ten pocit krivdy, pochopí, že to robí pre spoločnosť a pre ľudí, ktorí to budú možno v budúcnosti potrebovať a možno to raz ocenia.
Čitajte ďalej...
Bubenícky fanklub : Amati - Kraslice, Czechoslovak Drums and Percussion

Nikde na internete sa nenašla seriózna stránka, ktorá by bola vytvorená pre fanúšikov týchto legendárnych bubnov, na ktorých hral snáď každý profesionálny bubeník a tak som sa rozhodol, že vytvorím úplne nezištne stránku, ktorá bude pre fanúšikov, nadšencov a zberateľov jediných Československých bicích vyrábaných v ČSSR. Nájdete tu fotografie súprav, historické fotky, videá, komentáre a články o tomto, dnes už nevyrábanom, RETRO nástroji. Začiatkom marca má stránka vyše 150 fanúškov.


http://www.facebook.com/pages/Amati-Kraslice-Czechoslovak-Drums-and-Percussion/179158668773406

Koncertné
 Februárové gigs Krumplipapricash v levickej Rakve a čajovni na hrade
Tak tomu hovorím punk'n'rollová show. Levice sú hlavným mestom hudby v tomto kraji. Jednoducho to tam žije. Pogovačky, rozpadávajúce sa bubny (ale songy som musel dohrať tak-či tak), bitka po koncerte, policajná razia a samozrejme orgazmy z hudby, ktoré mi narúšali len problémy s bicími. Týždeň predtým som absolvoval kľudnejší, akustický koncert v levickej čajovni na hrade. Repertoár tvorili najmä improvizácie v štýle acid folk.


Krumplipapricash, Levice
foto : Lucia

Július Petráš (*1927 - † 2011)

12.1.2011 zomrel vo veku 83 rokov môj starý otec a kedysi vplyvný človek na železnici, Július Petráš. Človek, s ktorým som prežil celé detstvo, doviedol ma k železniciam, ktoré som s nim (a bratom) precestoval. Len ťažko sa hľadajú slová, ktoré popisujú môj žiaľ nad človekom, ktorý mi bol tak blízky.  Nie pre každého znamená dedo to, čo znamenal pre mňa. Človek, ktorý bral celý život s humorom, dodával mi silu žiť ďalej a bol pre mňa zároveň živým pozostatkom starých dobrých časov. 

Jeho recesistický postoj k životu, reprezentuje aj video, kde spieva spolu s nami, revolučný song "Bandiera Rossa - Avanti popolo" ako hosť na raritnej skúške. Bola jar 2010.

Dedo mi bol veľkým vzorom aj v tom, že si z ničoho nerobil ťažkú hlavu. Prežil krásny život plný cestovania a zážitkov. Nikdy na neho nezabudnem.

 

Blog : Začiatok roka nebol zrovna najlepší
Po Silvestrovskom koncerte nastal útlm a Fórum mladých nás bezdôvodne vyhodilo na ulicu (!!!). Rok vybavovania po úradoch bolo tým pádom úplne zbytočný a opäť raz vyhrali peniaze nad podporou hudobnej kultúry v Nitre. Ešte raž ďakujeme, špeciálne pani menežérke! Bola to  z mojej strany očakávaná špinavosť! Myslím si o tom celom svoje a aj o spôsobe, ako Fórum mladých funguje. O tom niekedy neskôr!

September až koniec roka...  2010   
Posledná aktualita tohto roka
Poslednú obnovu tejto stránky sem dávam tesne v posledný deň tohto roka, tesne o polnoci. Je čas bilancovať. Posledná veľká šanca tohto roka - Silvestrovský koncert Dilusion už dnes o 22:00!
Bol Silvester presne pred rokom a bol som vtedy úplne na dne. Stál som uprostred nitrianskeho námestia, kde robil nechutnú diskotéku nejaký neschopný DJ. Prepáčte mi moju úprimnosť, ale vďaka jeho "produkcii" to bol pre mňa na ten najhorší Silvester v živote. Keď odbila polnoc, povedal som si, toto musím zmeniť! Rok 2010 som preto nazval "rok nádejí".  Niektoré nádeje sa splnili, niektoré nie, ale v každom prípade som v roku 2010 odohral zatiaľ najviac koncertov vo svojom živote a zažil pravý rock and rollový život. Dúfam, že bude aj pre mňa, aj pre Vás 2011 rokom šťastia a úspechu a týmto smerom Vám prajme všetko len a len dobré.
Men in rock part 2. psychedelický bubeník Lucas Perný
Rozhovor od Fendis Homolovej na jej stránkach rockforeverandvogue

Lukáš Perný. Talentovaný 19 ročný bubeník z Komjatíc pri Nitre, ktorý si razí cestu životom aj napriek tomu ,že nie každý jeho názory a ideológiu chápe. Vyskúšal mnoho kapiel a pohybuje sa na koľajniciach medzi 60tými až 70tými rokmi rock n rollu a psychedélie. Ako sa dostal k tomuto smeru a čo hok tomu viedlo nám už rozpovie sám / pokračovanie

Publikačná činnosť

Keďže po istých skúsenostiach píšem pomenej, pripravil som zoznam článkov napísaných za asi pol rok. Ak hľadáte moje hudobné objavy, doporučujem facebook skupinu "Milujeme psychedéliu a žánre hudby ’60s a ’70s", kde nájdete nielen moje najnovšie objavy.

Blog Pravda : Doplnil som arogantnú tetu Wikipédiu
Blog Pravda : Jarná noc chladná

Nové Slovo, Vzdor : Likvidačný plán železníc (2011)

Blog Pravda : Recenzia na legendárneho Mrázika
Blog Pravda :
môj vkus alebo akú hudbu počúvať pt. 1 – zopár typov
Blog Pravda : Beat generation alebo bítnici niesú bigbíťáci
Blog Pravda : Facebook skupina prekonala prvých 600 ľudí
Blog Pravda : Slovenská Wikipédia alebo za dobrotu na žebrotu
Blog Pravda : Bubenícky duet : Skála a Vavrda z roku 1974
Blog Pravda : O nespokojnom zákazníkovy alebo vykorisťovanie live
Blog Pravda : Ako dostať v Nitre bezdôvodne na hubu od súkromníka
Blog Pravda : Recenzia na Mrázika
ROCK+ 1-2/2010 (pdf)  report z VÍKENDU LEGIEND
Musicone.sk : Najpozoruhodnejší sci-fi objav : zeuhl skupina Magma
Musicone.sk : Nasledovníci Jiřího Schelingera..
Musicone.sk :
Keď kvalitný folk, tak P. Janků, Klenoty Eda Klenu,...

 

 

  

Koncerty
Dilusion a Krumplipapricash v Drevárni

V utorok 7.12. odohrali spoločný dvojkoncert Dilusion a Krumplipapricash v Nitre. Vybral sa ale zlý termín (skúškové obdobie vysokoškolákov - pre ktorých sa robil práve koncert v týždni a tiež koncert Bez Ladu A Skladu, ktorý bol hneď vedľa a odchytili nám aj to minimum ľudí, čo mohli prísť) a návštevnosť koncertu bola mizerná. Aj napriek tomu sa k nám podnik zachoval (v rámci našich skúsenosti) nadštanardne dobre, čo si ceníme. Po tejto neúspešnej akcii som musel ísť prenocovať kolegovi z kapely a na druhý deň normálne fungovať v škole. Dúfam, že sa už niečo podobné nestane.

Koncert Dilusion a predchádzanie vzniku / fotky


Od októbra 2010 je Dilusion opäť na scéne a svoj prvý mini-koncert odohrala 5. 11. 2010 vo Fóre mladých, Nitra (pri mestskej knižnici). Takmer po roku zháňania ľudí  a priestorov som tento projekt obnovil v zostave Jimi Ružička (gitara a spev), Miloslav Kollár (spev a basgitara) a ja, Lucas Perný (bicie nástroje). Okrem starých známych coverov sme za svoj hlavný cieľ označili vlastnú tvorbu z autorskej základne Ružička/Kollár. 

Koncert SPK v Lubine

Projekt Majla Štefánika, Lucasa Perného, Mila Kollára a Braňa Hargaša odohral svoj ďalší koncert po dlhšej pauze v Kultúrnom dome Lubina, pri hraniciach s našimi českými bratmi 13.11.2010 o 18:00.
Človek nikdy nevie, kam ho muzikantský život zavedie. Hranie na starostovskej kampani nezávislého kandidáta v kult
uráku Lubina stála za to, aj keď sme sa o tom dozvedeli tesne pred koncertom. Výsledkom bola totálna multižánrovosť - od jazzu, cez ethno/world až po ludovky. Hral som asi šesť hodín a končili sme o takej tretej ráno. Ďalšie zážitky do zbierky...  čeknite : fotky z koncertu

Hosťovanie v projekte Herbal Dream


Prvý krát som si zahral reálny punkový koncert so všetkým čo k tomu patrí. Nový punk 77-garage-jam band z Levíc, ktorý zakladá Lečoslav Čalamády s názvom The Herbal Dream  ma zavolal ako hosťa na svoj debutový koncert v klube Rakva. Atmosféra fantastická, publikum famózne a zábava neskutočná. Taká zaujímavosť :k oncert som odohral v uniforme ČSD od deda a bola to totálna improvizácia, keďže som sa s gitaristom videl prvý krát v živote.

Krumplipapricash - Prvý album - Anthology of rainbow fountains (link na last.fm)

 

 

Dlhoočakaváná výberovka je tu! Konečne sme ju oficiálne vydali do sveta internetového rádia last.fm. CD dokumentuje dve obdobia kapely : Prvé, akustické - projekt Leča a Mila a ich koncerty z roku 2008 a 2009 s pokračovaním, kde začal hosťovať Lucas a druhé, elektrické, kde sa kapela už s bubeníkom, zamerala na coveri menej známych skladieb z šesťdesiatych rokov od kapiel ako Hawkwind, Ultimate Spinach, Cream, Velvet Underground, Who, Rolling Stones, Donovan alebo Jefferson Airplane. Kvalita dokumentuje atmosféru na koncertoch a pravý lo-fi garage sound zostal zachovaný pre autentickosť. Ide o nahrávky z koncertov kapely (napr. Levice, Prešov) v roku 2010. Nahrávky si môžete zdarma vypočuť aj tu, v bandzone profile kapely, úplne zadarmo.

Stefanik, Perny and Kollar - An Internet Band Live At Club Of Artist"
(
last.fm mkmb)

Záznam z prvého stretnutia a prvého koncertu troch hudobníkov, ktorí sa poznali iba cez internet.

Apríl 2010 - na last.fm sa objavuje debut SPK, ktorý bleskovou rýchlosťou naberá počúvanosť. Išlo o prvý koncert a vlastne aj prvé stretnutie hudobníkov inak, než cez internet. Okrem cover verzií The Doors sa na albume nachádadza aj bohatá autorská základňa.

 

Koncerty 2010


Lucas
foto : LuciaKofi & Perný & Stefanik, Myjava   foto : ?
Kofi & Perný, Piešťany 
foto : ?

SPKK, Smolenice 
foto : Aliwe


Dúha v Malackách
foto : Lečo


Lucas Perny v Priechode 2010,
foto : Fendi

Lucas Perny & SPKK Lubina, Vaďovce 2010,
 


Lucas Perny & SPKK , Bratislava, Nu Spirit

Lucas Perny & SPKK ,
Stará Turá

 


Lucas Perny & SPKK ,
Nitra 2010


Lucas Perny & povodne 2010


Lucas Perny & SPKK, Šaľa 2010

Lucas Perny po dvoch akustických vystúpeniach ako hosť Kofiho


Ako hosť Braňa "Kofiho" Hargaša som odohral dva akustické koncerty a to v Piešťanoch a Myjave. Boli to moje prvé akustické akcie a veľmi príjemné koncerty.
V Piešťanskom kursalóne (30. 9.) sa hralo s
Kofim a Majlom vynikajúco. Pre akustické nástroje tu bola úplne vynikajúca akustika a vznikli aj kvalitné nahrávky ako aj táto. Koncert bol uvedeným prezentáciou Austrálie a hudobná časť bola čistou improvizáciou. Bola to prvá oficiálna akustická akcia, kde som hral na conga a to austrálsku hudbu. Krásy jesennej prírody som si plne užíval vďaka milovanej železnici a cestou späť som opät nadviazal nové známosti s ľudmi vo vlaku. Mimochodom sa konal koncert vo štvrtok. Vstával som o 5:00 a jediná šanca stihnúť koncert, bolo ísť naň priamo zo školy, čo som aj urobil. Do Piešťan som dorazil okolo pol piatej a v podstate počas celého koncertu som si musel sledovať čas, aby som stihol posledný vlak, ktorý ma dopravil úspešne domov okolo polnoci. Na druhý deň som opäť vstával a fungoval. Ďalší zážitok do zbierky.
Ďalší koncert sa odohral o dva dni (2.10.) v Myjavskom Centre voľného času, pri otváranie sezóny čajovne. Zahral som si na ozvučených bongos s
Majlom, Kofim, Maokom a pozrel si nás dokonca aj Rasťo Ekert.  Dávam si sám sebe otázku, či je moje hobby prežitie v extrémnych podmienkach - narážam na nekonečnú cestu po prebdenej noci a bdenie na stanici Stará Turá od 4:00 do 5:20. Napriek tomu, že som hral na vlastné náklady, hralo sa mi skvele.

Last show Krumplipapricash  bola aj s pravou Woodstockou-bahnovou atmosférou


Gajary, 28.8.-3:00 ráno, začíname hrať. Zážitky, na ktoré sa nezabúda. Gajary dobité! Ešte som nikdy v živote nehral od 3:00 do 5:15, čiže po dohraní svitalo. Bicyklom, vlakom, autobusom a asi 6 km pešo s činelmi, pedálom, snare drumom a doplnkami v rukách a na chrbte. Po búrke nastala na UV_feste pravá, Woodstocká bahnová atmosféra. K tomu sa pridali aj útočné roje komárov - štvali aj počas hrania). Po koncerte o 6 hod. sme vyrazili na nekonečnú cestu domov a prišli sme až na obed. Samotný koncert bol skvelý, publikum kvôli skorej rannej hodine poriedené, no na druhej strane sa zabávalo perfektne a nás to držalo pri živote. Záver patril spoločnej jam session, kde sa veľká časť divákov zapojila s rôznymi bubnami a hrkálkami. Extrémne situácie človeka zocelia... čo iné my na druhej strane zostáva, ako konštatovať takéto ceny útechy.

Priechodské rockové slávnosti a 10 km pešia túra do Bystrice o polnoci

 Veľmi úspešný koncert Krumplipapricash na festivale Priechodské rockové slávnosti vol. 1., 7.8.2010 v Priechode pri Banskej Bystrici (vid foto). Na koncert som prišiel vlakom, s nástrojom v rukách a kolegovia dokonca stopom. Keďže nocľah, nebol v "cene", o polnoci nás čakala asi 12 km dlhá túra z Priechodu na železničnú stanicu v B. Bystrici. Následne sme sa presunuli na chatu v Pohronskej Polhore, kde nás čakal spánok (od štvrtej do štvrtej). Večer sme nahrávali a skúšali akustické sessions. Nasledujúci deň som absolvoval železničný trip najkrajším okruhom našej železničnej siete.  Je to skutočne najkrajšia železničná trať na území SR. Domov som sa vrátil po troch dňoch.

SPK ft. Kofi a dvojkoncert Vaďovce + Lubina
 
Ďalší koncert SPK bol pre mňa skôr maratón ako koncert. Z meškajúceho vlaku do Nového Mesta nad Váhom som nasadol rovno do (kapelou poslaného) auta, ktoré ma čakalo na stanici a odviezlo priamo k pódiu vo Vaďovciach, kde som v rámci SPK odohral asi svoj najkratší a najrýchlejší koncert. V priebehu dvoch minút som si musel nastaviť úplne všetko na bicích a začať hrať. Po odohraní zase rýchlo odpojiť a utekať na ďalší koncert, ktorý sa konal na mieste bývalého ROH v Lubinej. Krásne horské prostredie, prírodný amfiteáter a hlavne ochotný zvukár Marek Svorada, ktorý celý koncert nezištne nahrával. V týchto tropických teplách som vytratil neuveriteľné množstvo potu a odniesol som si vďaka nemu (potu) aj prekvapenie : hrdzu na svojich čineloch, čo ma nesmierne "potešilo".

SPK ft. Kofi v klub Nu Spirit, Bratislava 7.7.2010
 
Hneď po vydaní druhého album SPK s Kofim sme sa vybrali na koncert do prestížneho bratislavského klubu. Naskytlo sa množstvo komplikácií na nakoniec neovplyvnilo priebeh koncertu. SPK tu odohralo koncert v rámci akcie Nu Faces, ktorá sa zaoberá hľadaním nových talentov hudobnej scény.

SPK ft. Kofi na Staroturianskom jarmoku 2010
 
19.6. sme si zahrali v troška netradičnej atmosfére, no aj napriek tomu sa dá hovoriť o úspešnom koncerte, aj napriek tomu že nás nazvali skupinou WORD. Okrem toho že prišli stáli, regionálni fans, bolo ďalším plusom koncertu to, že sme zaujali aj pubilkum, ktoré počúvali tesne pred nami dychovkum country a folklór. Okrem Doorsoviek sme spolu s drum and bass odohrali asi hodinový program improvizačnej hudby. Vznikla aj bohatá fotodokumentácia. Troška sme nasrali dôchodcov ale potešili mladých živým "drumáčom"

SPK ft. Kofi na vernisáži Najtart 2010
Koncert sa konal 16.6.2010 v Starom Divadle, Nitra a zahrali sme dve kolá. V prvom sme opät experimentovali na pódiu hraním ethno music s prvkami dnb (husle, píšťale, orientálny klavír a lámané beaty). Koncert sa nezaobišiel bez problémov s akustikou a zabudnutými vecami, ktoré sa nakoniec vyriešili. V druhom kole sme hrali okrem coverov Doors naše klasické improvizácie v štyle worldn n drum and bass.

Ako dopadol koncert v Metro Clube?
Koncert v undergroundovom šalanskom klube dopadol nad naše očakávania aj napriek komplikáciám s časovým rozvrhom a možnosti že sme takmer vôbec nemuseli hrať. Ľudia sa neskutočne bavili a vznikol aj atmosferický videozáznam.

Ako dopadol dvoj-koncert Levice a NmnV?
V Leviciach sme hrali pre minimálne publikum, ktorým sa nepáčilo moje hlasné razantné hranie. Asi nepochopili, že bigbít sa má hrať hlasno a keby sme ho aj hrali potichu, stratil by energiu a vyznel by nudne. V podstate nastala chyba vtedy, keď sme začali komunikovať s publikom. Druhý koncert nebol o nič lepší. Hrali sme pre ľudí, ktorí jednoznačne neprišli na nás, ale na punkovú "legendu". Potvrdilo sa, že umením človek neosloví.

Ako dopadol koncert vo Višňovom?
Koncert priamo pod hradom Čachtice; hranie 7 hodín na pódiu + ďalších 7 spanie na pódiu (po koncerte v spacáku); jamovanie s hudobníkmi, ktorých sme videli prvýkrát v živote; dokonalá vychádzka na hrad a okolie; cestovanie vláčikom a spoznávanie nových, skvelých ľudí = šťastie.


SPK naživo v Čachticiach

Zážitky z posledných koncertov tejto sezóny - Smolenice a Trenčín

   48 hodinová free "hudobná doba" = dve prebdené noci. V piatok...ehm, v sobotu o asi 5:00 ráno sme pod zámkom v Smoleniciach na Reskáá feste odohrali koncert pre pár rozbitých ľudí, ktorý vystriedal 2-hodinový spánok na lúke pod borovicou a bez honoráru. Plusy posledného festivalového zážitku tejto sezóny boli : atmosféra spojená so svitaním na horách pod Smolenickým zámkom (hneď po odohraní koncertu), spoznanie sa s ľuďmi-fandami z internetu a tiež bizardné spanie na septembrovo-novembrovej lúke.  Pred ďalším koncertom sme si pozreli trnavský jarmok s The Breakers a dali si vynikajúci maďarský guláš za 2.20 € v ľudovej jedálni. O 23:30 toho istého dňa sme boli opäť na pódiu v  Klube Lúč - Trenčín = paráda (vynikajúci ľudia, zvuk a hudobný tranz). Tie hrady a zámky sú nám akosi súdené. Noc vo veži sa nekonala a tak sa čas začiatku konečného spánku po dvoch dňoch predĺžil až na obed nasledujúceho dňa (nedele).


   Lucas Perny, Klub Lúč, Trenčín
   foto : Luboš Haruštiak


Cesta z Gajár
foto : Lečo

Dogtrekking 2010 (Majlo, Washa, Kollár, Kofi, Perný

Jeden z posledných koncertov v rámci Tour 2010 sa odohral v Kalnici pri Novom Meste Nad Váhom. Hudobne to bola pre mňa malá katastrofa (keďže som 80% koncertu ani nehral), no na druhej strane zo strany organizácie bolo o nás bolo kráľovsky postarané. Neviem čo by som napísal viac ...


SPKK, Kálnica, 2010

Perny Brothers alebo ne-komerčná akcia s bratom

 Hrať komerčný žáner nekomerčne iba pre zábavu a možno aj preto, že to je len pár metrov od domu bol celkom kreatívny nápad a dobrý dôvod na súkromnú akciu. Na tzv. Komjatice Feste som hral s bicími nástrojmi aj do reprodukovanej hudby. Kupodivu to malo úspech. 

Krumplipapricash v Prešove


Je za nami skvelý koncert s trpkou príchuťou. Publikum bolo skvelé a atmosféra priam dokonalá, no ako sa k nám zachoval majiteľ City Klubu, Miroslav Tásler bolo pre nás tak šokujúce, že sme vytvorili zopár veselých poézií na túto tému. V skratke sme nielenže nedostali na cestu (na vlastné náklady sme cestovali z juhozápadného Slovenska až do Prešova), ale dokonca sme nemali právo ani na konzum, ktorý má reálne minimálnu hodnotu. Boli by sme vraj trápny, keby sme si to nárokovali. Aby nebolo málo, pán Tásler nám chcel dokonca zobrať aj zásoby, ktoré sme mali so sebou, no nedali sme sa. Na základe tohto prístupu sme zahrali koncert mimoriadne energicky a agresívne. Ako hovorí text jeho syna : kedy budú ľudia ľudmi?
"Chlapci, musíte dorásť aby ste mohli hrať," dodal Tásler po koncerte (v pivnici na sídlisku zadarmo pozn. autora)
 A teraz zopár paródií od Miloslava Kollára :
"Máš mokro v očiach a sucho v ústach, z baru ti nedá on ani sústa".
(Ľudia niesu zlí) Kašli muzika na honorár; všetky eurá zhrabnem sám; veď ja vôbec nie som zlý; zadarmo hrať vám možnosť dám.
(Vo väzení väzni žijú) V city clube lakomci žijú, z tých čo hrajú na pódiu, kým muzikant zdrať sa môže, majiteľ si ráta groše. Opri sa do strún, bude ti dobre, ja zrátam zisky, čo mi tu žobreš!
Omylom sa nám pán Tásler dostal do záberu a náš verný fanúšik Martin Husár vytvoril krásnu paródiu : viď fotoFotosession Krumplipapricashu

Krumplipapricash - Akustická session VÍTANIE JARI  
fb link  fotky

LIVE 20.3.2010,, Štrkáreň - Komjatice
Z "komjatickej" akcie sú zatial dve videá. Jedno
je priamo z akcie, ktorá sa konala na Štrkárni a bola odpoveďou na prvú jam session v nitrianskom parku. Druhé video cover revolučného songu Bandiera Rossa, ktorý nás naučil dedo a rád si vo videu zahosťoval. Dedo má vyše osemdesiat a v jeho veku je hranie anarcho-punku prinajmenšom raritou


 

 

 

Recenzia na Youtube videá
Marek Danko : Lucas mal znovu Perný deň


"Vychutnávať si v dnešnej dobe hru Lucasa Perného stojí za námahu, pretože po časovej priamke zachádza späť do prelomu 60. a 70. rokov. Napriek tomu, že každý deň v Lucasovom živote je perný, dúfame, že sa od neho v budúcnosti dočkáme ešte množstva kvalitných skladateľských a interpretačných výkonov. Potenciál, ktorý v ňom je, treba rozvíjať a zároveň podporovať jeho aktivity. Bola by veľká škoda, keby jeho umenie upadlo do zabudnutia. Veríme, že sa tak nestane… držíme palce."   Danko Marek

 

 

 

 

 http://www.musicone.sk/lucas-mal-znovu-perny-den/
Najlepšia recenzia na moje sóla a pokusy. Touto cestou by som sa chcel srdečne poďakovať Dankovi Marekovi (nielen kolegovi na Musicone.sk). Mám pocit že som si takýto skvelý článok ani nezaslúžil...

Kto je to Marek Danko?
Fanúšik art rockovej hudby a všetkého kvalitného, čo vzniklo najmä v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch. O hudbe začal písať len nedávno (najskôr ako "Westisbest"). Aktívne to bolo pri príležitosti založenia stránky musicone.sk. Patrí k najlepším hudobným žurnalistom venujúcim sa art rocku a bigbítu. Príkladom sú jeho články o Collegium Musicum, Fermáte, Dežovi Ursínym, Prúdoch alebo článok o novšej hudbe
hudobné noviny 2005. Je obdivuhodné, že sa aj skalný priaznivec bigbítu, dozvie stále nové a nové informácie z jeho článkov. Všetky jeho články nájdete tu: http://www.musicone.sk/author/westisbest/page/1

Článok...
Bicie nástroje majú pôvod v ďalekej histórii a boli využívané hlavne pre kultové účely. Pre mňa osobne vždy predstavovali hudobný nástroj rituálneho charakteru. Zvuky úderov, rytmické finesy a neuchopiteľná energia, ktorá sa z nich dá vytrieskať, dokážu navodiť posvätnú atmosféru.


Šamanské praktiky v 20. storočí pretavili rockoví bubeníci do umenia, aké sa hneď tak nevidí. Chápem, že veľa ľudí ich sóla nemá príliš v láske a označujú ich za samoúčelné a nudné. Podľa môjho názoru je to pravé okorenenie hudby a hneď po klávesových exhibíciách predstavujú neopakovateľný zážitok každého albumu či koncertu. Dokonca ich vo svojom rebríčku staviam pred gitarové sóla, ktoré sú u mňa až na štvrtom mieste (tretie obsadila basgitara). Budem rád, ak niekto opraví doposiaľ zaužívaný názor o tom, že prvé bubenícke sólo na albume predviedol Ginger Baker z kapely Cream (skladba „Toad“, platňa „Fresh Cream“, rok 1966), no zatiaľ to ani nikto nevyvrátil. Model vyzeral nasledovne: kapela po zahraní úvodných riffov prenechala slovo iba Gingerovi, ktorý spustil na svoju dobu síce kratšiu, ale zato neuveriteľnú paľbu. Po nej sa do hry vrátila basgitara s nevlastnou šesťstrunovou sestrou, zopakovali úvodné tóny a bol koniec. Veľmi jednoduché… len na to prísť. O dva roky neskôr si to Ginger (aj s ďalšími dvomi členmi) zopakoval na dvojplatni „Wheels of Fire“, kde sa zaskvel sólom na celej jednej strane vinylu. Správne, plus mínus 20 minút bubeníckej tortúry (vidieť Cream v tej dobe a človek mohol len žasnúť, ale to by som mohol povedať prakticky o všetkých poctivých kapelách z druhej polovice 60. rokov a celej siedmej dekády). V 70. rokoch tvorili bubenícke sóla v podstate neodmysliteľnú časť všetkých rockových koncertov. Hlavný podiel na ich popularizácii mali britskí interpreti, či už Keith Moon, John Bonham, Ian Paice, Barriemore Barlow, Bill Brufford, Carl Palmer, Nick Mason, Robert Wyatt, Cozy Powell (kapely, v ktorých hrali, dúfam uvádzať netreba), a hudobníci z amerického kontinentu (Lenny White, Billy Cobham, Neil Peart, Mike Shrieve, Terry Bozzio, Carmine Appice). Istý podiel na ich rozvoj mali napr. maďarský bubeník József Laux (Omega, Locomotiv GT), slovenskí muzikanti Dušan Hájek, Peter Szapu, Juraj Štefula, Paľo Kozma, Karol Oláh, Cyril Zeleňák, holandská škola (Jacob van Heiningen z Livin` Blues, Peter DeLeuwee z Ekseption a Pierre van der Linden z Focus), resp. nemeckí predstavitelia na čele s Herbertom Bornholdom (Lucifer`s Friend) a Carstenom Bohnom (Frumpy). Pre bližšie informácie k uvedeným menám odporúčam pozrieť príspevky pre časopis Muzikus z pera odborníka Paula Schenzera, konkrétne Nejlepší studiové desky časť 1, časť 2, Nejdůležitější živé nahrávky, 10 nahrávek, které otřásly beatovou érou alebo Specialisté, exoti & transcendentální teorie rytmického tabu. V 80. a 90. rokoch už neboli bubenícke sóla v móde, v súčasnosti sú možno o niečo preferovanejšie, ale inak žiadna sláva.
Ako to všetko súvisí s Lucasom/Lukášom Perným? V prvom rade je to mladý človek, ktorý sa v starej bubeníckej škole vyžíva bez bázne a hany. Ďalšia spojitosť by sa dala nájsť v tom, že ide o jej regulárneho pokračovateľa a ctiteľa. Podľa môjho názoru, k jeho hlavným vplyvom patria Robert Wyatt, Dušan Hájek, John Bonham, John Densmore a Mitch Mitchell. A
ko som k tomuto záveru dospel? Nuž, k prvým dvom menovaným legendám sa prihlásil sám a ovplyvnenie vidno hlavne v oblasti techniky a improvizácie, od Bonhama pochytil spôsob bubnovania, z Densmora prijal úspornosť a rytmický cit, viditeľný pri prechodoch a breakoch, s Mitchellom ho spája nespútanosť a divokosť. V každom prípade do hry vniesol aj vlastné cítenie, čiže nie len bubenícke spôsoby starej školy a dôraz na tvrdosť a údernosť, ale i moju obľúbenú frázu, podľa ktorej „v sebe nezaprie slovenského ducha“. To všetko charakterizuje hudobníka, ktorý je na dobrej ceste vytvoriť si vlastný štýl a originálny prejav. Podrobnejšie informácie o ňom a video k skladbe „Snakes In Psychedelic Winterland“ nájdete v článku „Nádejný slovenský bubeník Lucas Perný a jeho album Psychedelic Winterland“, do dnešnej časti s podtitulom „videoklipy vyberá Musicone“ som sa rozhodol zaradiť 4 „pohyblivé obrázky“, ktoré podľa mňa najlepšie dokumentujú vývoj jeho bubeníckeho umenia.

Drum Experiment from Summer 2008
Dá sa povedať, že práve od roku 2008 sa začal formovať terajší Lucasov štýl hry. Nahrávanie na kameru považujem za výborný nápad, podporený adekvátnym, po domácky vyrobeným zvukom. Sólo je venované Johnovi Bonhamovi a Gingerovi Bakerovi, nechýba v ňom rýchlosť, divokosť, technika, nápady bleskovo sypané z rukáva, improvizačný cit, rôzne prechody na čineloch a funkčné využitie jedného kopáku namiesto dvoch. Všetky uvedené znaky vychádzajú zo starej bubeníckej školy, ktorú už dnes počuť len veľmi zriedkavo. Ako keby sa Lucasovou hrou do podvedomia vracali časy, kedy dobrodružné experimentovanie s bicími nástrojmi patrilo medzi posvätné artefakty rockových skupín.

Moby Dick Live Performance – silvester 2008
Vystúpenie kapely DILUSION na silvestrovskej akcii „Hard and Heavy“ v nitriansk
om rockovom klube NaOzzay muselo patriť k veľmi silným zážitkom, čo dokumentujú i ďalšie videá vytvorené fanúšikom skupiny. V rámci koncertu odznela i skladba „Moby Dick“ od Led Zeppelin, ktorá v strede ukrýva znamenité bubenícke sólo. Kvalita obrazu a zvuku je na dosť nízkej úrovni, napriek tomu z nahrávky dýcha entuziazmus a zápal pre vec. Ak si odmyslíme aj bližšie neidentifikovateľný rev, môžeme sa kochať hlavnými atribútmi Lucasovej hry, ktoré som zmienil pri predošlom videu. John Bonham by určite uznanlivo pokýval hlavou…

Wild Drum Solo from June 2009

K tomuto videu sa viaže jedna milá spomienka na letné mesiace, kedy som sa v jeden večer prihlásil do virtuálneho kolosu s názvom Azet a čakala tam na mňa jedna rýchla pošta. Keď som uvidel Lucasovu fotku, pri ktorom sa nachádzal aj link na Youtube, došlo mi, že to bude niečo super. A výsledok bol naozaj skvelý… hneď ma zaujali tie úvodné údery do bicích, kedy Lucas ešte ani nesedel na stoličke a už postojačky musel po blanách poklepať (nesporný syndróm zdravého fanatizmu). Ako sa píše v sprievodných titulkoch, ide o čiernu súpravu značky Ludwig Accent s hlavnými bubnami, prídavnými tom-tomami (bubienkami), činelmi Paiste, s jedným kopákom, hi-hatkou, virbľom a veľkým “podlahovým” bubnom, zrejme kotlom (v tomto nie som zbehlý, za nepresnosti sa ospravedlňujem). Na videu vidno hlavne zlepšujúcu sa rýchlosť, techniku a improvizačný kumšt.

Improvisation tribute to Robert Wyatt, Dušan Hájek and Mitch Mitchell

Na záver prichádza zatiaľ najlepšia videoukážka z dielne Lucasa Perného. Ako sa uvádza v titulkoch, ide o odohratie úryvkov skladieb od kapiel Soft Machine (Why Am I So Short, So Boot If At All), Collegium Musicum (Mikrokozmos, Suita Po Tisíc A Jednej Noci) a Jimi Hendrix Experience (Fire). Nahrávanie prebiehalo bez použitia slúchadiel a na prvý pokus. Oceniť je treba hlavne narábanie s dynamikou, vytváranie rytmického podkladu do hotových piesní,
na jednej strane uctenie originálov a prínos vlastných charakteristických znakov na strane druhej. Wyatt používal spôsob, ktorý ťažko definovať, hádam najpresnejší by bol Lucasov obľúbený termín „psychedélia“. Každopádne robil veľmi dobrú prácu, čo potvrdzujú i vybrané skladby. Špeciálne by som sa chcel pozastaviť pri „Suite…“, pri jej úvodných tónoch som chtiac-nechtiac musel zdvíhať z lona padnutú sánku. Maximálne sústredenie v tvári, voľnosť pohybov, jedna noha obsluhuje „hajtku“, druhá kopák, ľavá ruka tesne na virbli, a pravá sa vznáša doslova všade medzi činelom a malými bubienkami. Pri explózii Vargových varhanov (tzv. varganov) je vymaľované, škoda slov… Mitchellove eskapády sú tiež veľmi chutnou šľahačkou, voňajúcou 60. rokmi. Ako kritik by som mal zhodnotiť i záporné stránky videa. Zo začiatku som si myslel, že jeden z činelov (pravý) pri „Mikrokozmos (excerpt)“ by mal Lucas zadržiavať, ale potom som si uvedomil, že jeho zvuk vlastne zapadá presne do rytmu skladby. Mimochodom, video má 9 a pol minúty, nenudí a je svojské. Vynikajúco zhŕňa spomínané postuláty divokého a starobylého, no vynaliezavého a technicky zdatného štýlu bubnovania.
Vychutnávať si v dnešnej dobe hru Lucasa Perného stojí za námahu, pretože po časovej priamke zachádza späť do prelomu 60. a 70. rokov. Napriek tomu, že každý deň v Lucasovom živote je perný, dúfame, že sa od neho v budúcnosti dočkáme ešte množstva kvalitných skladateľských a interpretačných výkonov. Potenciál, ktorý v ňom je, treba rozvíjať a zároveň podporovať jeho aktivity. Bola by veľká škoda, keby jeho umenie upadlo do zabudnutia. Veríme, že sa tak nestane… držíme palce.

Marek Danko

Publikačná činnosť
Časopis Pauzák 2/2010
Vyšiel v náklade 200 kusov

ROCK+ 1-2/2010 (pdf)
Profesionálne spracovaný report z VÍKENDU LEGIEND

Musicone.sk : Najpozoruhodnejší sci-fi objav sedemdesiatych rokov : zeuhl skupina Magma
Musicone.sk : Nasledovníci Jiřího Schelingera na čele s Láďom Tomisom mieria na Slovensko..
BIRDZ:SK :
Recenzia na Mrázika, O nespokojnom zákazníkovy alebo vykorisťovanie live, Ako dostať v Nitre bezdôvodne na hubu od súkromníka

Musicone.sk :
Keď kvalitný folk, tak Peter Janků, Klenoty Eda Klenu a Trojka Zuzany Homolovej

Pravda : Bubenícky duet : Václav Skála a Vítězslav Vavrda z roku 1974
Pravda :Milujeme psychedéliu prekonala prvých 500 ľudí
Pravda :Slovenská Wikipédia a jej správci alebo za dobrotu na žebrotu 

Blog.sme :  Hudobné reporty z koncertov 2009 a novinky

Článok o ľavicových vyšiel v stredu, v Slove
Pre ľavicový týždenník vychádzajúci po celom Slovensku v spolupráci s redaktorom Michalom Feikom, som napísal svoj článok o ľavicových hudobníkoch. Članok z týždenníka SLOVO je v predaji od 21.7.2010 a je dostupná tiež internetová verzia. Článok sa nachádza vo vydaní Slovo č.30/2010 v časti O KULTÚRE.

Spor s wikiprdiou vyvrcholil. keď mi zmazali profil
Na základe vlastných skúseností môžem prehlásiť že Wikipédii šéfuje banda arogantných primitívov, ktorí mažú bezdôvodne články a rozhodujú podľa svojich osobných názorov, čo je podľa nich vhodné. Česť výnimkám.

 

Blog  - myšlienky, denníkové zápisky, básnické otázky
 

Povodne

Kvôli povodniam, ktoré zastihli aj mňa, som musel odvolať koncert na festivale Čachtické dni so skupinou Merry Age. Vytopené pivnice sa ale nedajú porovnať s tragédiami na východnom Slovensku, s ktorými ako ľavičiar hlboko súcitím a napíšem to bez problémov aj sem na moju oficiálnu stránku.

Keď som si doteraz myslel že niečo je ešte nemožné, tak som asi netušil že sused chytí na záhrade žívého kapra

Foto s premiérom


1. Máj 2010 - Sviatok
práce v Nitre-
Fotografia
s Doc. JUDr. Robertom Ficom, CSc.

Úvahy a poézia zo statusov na fb

Kedy ľudia pochopia, že vysoký kapitál nieje synonymom šťastia. Myslím, že keby zmizli peniaze z povrchu zemského, bola by to reálna šanca, vytvoriť tu raj na zemi.

Keď pozerám von z okna, už to nieje ako kedysi, ofina mi cestou zmokla, sú to už len obrysy. Májový čas lásky kvet v mokrom habite sa mení v temný kút, z dažďa vynára sa tisícka mokrých, studených rúk. Stop! Stále je to rovnaké, basnikom nikdy nebudem. Nevadí mi to nuž, svoj čas v daždi prečkal som už. Bubny su osudom mojim, jemu sa do smrti dvorím.

Človek dosiahne to čo chce až potom, keď mu v tom niekto bude brániť.
Súčasný stav beriem ako prechodné štádium k tomu lepšiemu. Či už v súkromnom alebo hudobnom živote. Ručička sa naklonila k pozitívnym výsledkom novoročným predsavzatím, kedy som rok 2010 pomenoval jednoducho - rok nádejí.

Pocit
Dobrý víkend opäť zažil som, aj keď hudobne aktívny znovu nie som. Koncerty zatim ďaleko sú, životné výzvy zatiaľ nie sú. To všetko by sa prežiť dalo, keby v inštitúte vzdelávacom, niektorým ľudom ne****lo. Spor veľký tu je, z hudby dneska nevyžijem. Neviem, kde ma cesta zavedie, no ak to bude umenie, prežiť bude spasenie.

Krásna slečna jar nás privítala, svoje vnady ukázala. Vôňa jej všade sa vznášala a v sprievode vtákov hudba hrávala. Mrázik má už dúfam voľno, v škole nájdeš veľké ho... Vôňa jari mi pomohla, láska ma dnes hneď premohla. Ťažké časy školských ľavíc, roztrhli tie sny z veľkých krabíc.

Občas mám pocit, že som si toho na seba zoral príliš veľa. Hudba - hranie, skladanie a publicistika, história, film, fotografia, web dizajn, poézia a literatúra, abstraktné kresby, záujem o politiku, filozofiu a psychológiu; v škole záhrady a architektúra; kedysi modelárstvo, železnice a tiež liečivé rastliny....

Pozerám sa z okna na s konáre stromov suchých, príroda je dávno mŕtva, vidím sa v zrkadle iných. Postavy hry životnej sa obmieňajú, osud tvoj rozkrádajú. Staré svoj význam strácajú a nové pribúdajú. Osud strašidelný scenár pripraví nám, keď postavy staré ukážu tvár.

Éra chamtivcov nastala, všetky skúšobne pohltala. Hudobníci hrať kde nemajú, lebo milióny nedostávajú. Nenažranci mladých hudobníkov "podporujú" a bez výčitiek svedomia na nich zarábajú,
keď vysoké čiastky dávajú. A tí
hudobníci čo sa oklamať nedajú alebo na ne proste nemajú, bez skúšobní a doma zavretí na večnosť a zabudnutie zostávajú. A tak sme zas na ulici, bez skúšobne, bez muziky...To je dnešný underground

V dnešnej dobe je asi ideálne žiť v absolútnom sebectve. Neveriť nikomu, na nikoho sa nespoliehať, nič nikomu nehovoriť(nedôverovať sa) a starať sa len o seba. A ešte treba byť aj arogantným hajzlom, aby ste sa stali obľúbeným. Keď robíte opak, nikto vás neberie vážne a ste paradoxne nenávidený a neuznávaný. Byť či nebyť?

Môžeš hrať čo chceš, ale každému to je úplne jedno, pretože to dnes nikoho nezaujíma alebo ťa nepríjmu iba preto, že porušíš konvencie, ktoré stanovujú komerčné televízie a rádia. Takže tak, či tak skončíš buď v pivnici, alebo budeš hrať pre desiatku ľudí v bare, pričom si doslova platíš za to, aby si si vôbec zahral. Cením si skutočných priateľov a ako dnes povedal jeden z nich, záleží na ich kvalite a nie na kvantite.

Keď je vonku krásne, dáva mi to ilúziu že je všetko ideálne a ja pritom dokážem dokonale zabudnúť na realitu.

S nudou sa nedá bojovať, pretože ešte aj ten boj je nudný.

Ľudia sa nemenia! Iba odhaľujú svoju pravú tvár.

Kto sú vaši skutoční priatelia zistíte až vtedy,
keď sa ocitne na samotnom dne.

Ešte nikdy sa so mnou takto osud nezahrával. Veci sa menia zo dňa na deň. Teraz sa cítim skvele. Čo príde zajtra? Opäť sa to všetko poserie alebo sa to už konečne začne zlepšovať. Nova kapela je na dobrej ceste, zajtra koncík Krumplipapricash a možno sa podarí aj skúšobňa... Čo bude zajtra v týchto strange days nikto nevie...

Mikroblog : Hladanie skusobne
Pred týždňom : "My podporujeme hudobníkov a nebojte sa chalani,nebude to žiadna veľká suma za najom.Budete mocť použivat aj školské nástroje.Ozvite sa v pondelok." STRIH o týždeň! "Takže budete moct hrať len v určité hodiny, beriete si na seba zodopovednosť za celú buduvu a bude to...len...60 € lebo aj my z toho niečo musíme mať."

Najdivnejšie obdobie prišlo k nám, neviem či smútiť, či radovať sa mám. Najskôr šťastie mi osud doprial, potom mi ho zase zobral. Nechal ma čakať na nový súd, ten rozhodne či budem fool. Zajtra sa uvidí zas, či je to len osudu hra. Komu ja veriť môžem, keď ten strach nepremôžem.

Dni rovnaké
Dni rovnaké... striedajú sa s nocou temnou. Rovnaké tváre píšu len farbou jednou. Z dažďa iba pohľady slepé, ktoré nie sú s niekým späté. Topoľový sad a hlas havraní... prečo je tam vonku, toľko sklamaní? Samota a smútok ticho mlčia, pokým z lesa nevykročia. Len tragédia človeka prebudí, až potom zúfalý hlas samotu zobudí.

 

Pre mňa je život bez pravideľného hrania v kapele ako blúdenie v tmavých uličkách, ktoré vedú do nekonečnej púšte vnútornej samoty.

2009  

Novinka z dielne internetovej kapely  

 

Music journalist Marek Danko about this video :
Twilight of the Idols je medzinárodnou internetovou kapelou, v ktorej okrem zakladateľa Pada Bradyho (klávesistu) v súčasnosti figurujú gitarista Nicolas Beyer a bubeník Lucas Perný. Pre porovnanie som si vypočul starú verziu skladby "Long Journey" a cítim v nej isté rozdiely. Novšia nahrávka je dynamickejšia, viac "crazy" a obohatená energickejšími bicími. Hudbe Twilight of the Idols dominuje neprepočuteľný vplyv klasickej rockovej školy, či už je to hypermelodický archaický organ, zvuk gitary alebo spôsob hry na bicie nástroje. Skladba "Grasshopper" je citeľne pokojnejšia a držaná na uzde, pričom jej krása spočíva práve v spomínanej umiernenosti, kde energia a sila pulzujú ruka v ruke pod povrchom. Záverečná "Rommel" predstavuje veľmi kvalitný kus, organovými vyhrávkami ťažko porovnateľný s tvorbou inej kapely. V tomto bode vidím najväčší prínos kapely, ktorá napriek inšpirácii starými klasikmi tvorí melodiku, ktorá je skutočne výstavná. Video sprevádza psychedelická koláž farieb, typická najmä pre 60. roky. Na rok 2010 ide naozaj o veľmi kvalitné retro-zoskupenie.

Dilusion - živý album  -  Live At The rehearsal & concert (2009)

 

 

 

.Bodkou za existenciou starej zostavy Dilusion, je jeden jediný album, ktorý bol vydaný na internete. Dokumentuje celý priebeh vývoja skupiny od leta 2008 do jari 2009, kedy sa skupina v starej zostave rozpadla. Kedže sa blíži COMEBACK v novej zostave, je ideálny čas zverejniť album aj na týchto stránkach. Úvodné štyri nahrávky a predposledná boli súčasťou nahrávania prvého dema, určeného na internetovú prezentáciu. V internetovom rádiu last.fm sa stali veľmi obľubéne a dodnes maju veľmi dobrú počúvanosť v kategórii cool covers. Nalsledujúca, "Dilusion Blues Jam", je z úplne prvých, letných jamov skupiny a je najstaršou nahrávkou albumu. Tracky 6 až 8 pochádzajú z posledného koncertu Dilusion a sú vo vynikajúcej kvalite. Vlastné kompozície "The D" a "The D 2" sa zachovali iba v slabšej kvalite. Ďalšie nahrávky sú z koncertov v Rock Clube NaOzzay, kde skupina zažila svoju prvú zlatú éru (ale opäť v slabej kvalite). Nachádzajú sa tu aj raritné kompozície, nahrávané na MP3 prehrávači, z ktorých mali vzniknúť vlastné skladby v prog-rockovom štýle ako "Daždivý deň" alebo "Darmo sa premáhaš" (sú tu aj časti z existencie predchodcu Dilusion, Jimi & Lucas Blues Duo). Nakoniec, "Oheň" bol posledným a neúspšným počinom, ktorý spolu skupina urobila. Dúfam, že sa album stane súčasťou zbierky všetkých našich fandov, ktorý nezabudli na atmosferické koncerty v nitrianskych kluboch.

DOWNLOAD LINK :
http://www.4shared.com/file/128639648/309f1a8a/Dilusion_-_Live_at_rehearsal_and_concert__2009_.html
..

Lucas Perny -"8898" (inc. Soft Machine covers and Snakes...)

Dadaistický experiment inšpirovaný videom Soft Machine z roku 1969 a vesmírnym rockom (Magma a Gong). Súčasťou videa je aj live verzia songu "Snakes In Psychedelic Winterland". Psychedelické video je pokračovaním prvého, "Snakes In Psychedelic Winterland", videa. Absurdnosť a experimentálnosť tohto nového pokusu opisuje samotné video.

Lucas Perny - La Soupe Aux Choux (Drums Remix 2/Fast Version) Lucas Perny feat. Raymond Lefevre

http://www.youtube.com/watch?v=53fLr7ElF-0

"La Soupe aux Choux" (alebo Kapustová polievka) je film z roku 1981 režírovaný Jean Giraultom, podľa novely René Falleta. Patrí k posledným filmom Louisa de Funèsa. Príbeh je o dvoch starcoch, ktorých navštívia marťania. Raymond Lefèvre (1929 2008) je Francúzsky aranžér a skladateľ. Napísal množstvo pesničiek k filmom s Louisom de Funèsom. Pre "Kapustovú polievku" využil veľmi pôsobivý zvuk syntetizátorov moog, ktoré ma inšpirovali k dohraniu bicích. Nie som jediný. Vzniklo totiž množstvo remixov, ktoré su publikované tiež na Youtube. V nahraní živých bicích mám ale prvenstvo. Inšpiroval som sa Andreom Vadrucci, známym pod menom Vadrum, ktorý nahráva bicie do rôznych melódií (od klasiky, cez Flinstonovcov až po zvonenia mobilných telefónov). "Haluznou" sa mi zdala aj "Kapustová polievka" a tak som do toho bicie nahral tiež. Pre efekt som ich ešte upravil ekvalizérom. Štatistiky ukazujú, že video je najviac pozerané na území Francúzska. Som veľmi rád, že zaujalo. Teším sa na vaše reakcie.

Marek Danko - profilová recenzia : Krumplipapricash + videá

 

jam band Krumplipapricash
Miloslav Kollár - mandolína /gitara /flauta/ alternatívne hudobné nástroje;
Lečoslav Čalamády
- gitara;
Lucas Perny
- bongá
& friends na rôznych perkusiách.

LIVE VIDEOS
Kyselinový ľud
Trepot Motýlych Krídiel
Careless whisper a Comanche

Hej, pán doktor/Hey, Mr. doctor
(ovplyvnení VÍKENDOM LEGIEND sme nahrali toto tribute
Jožovi Barinovi & Four Meditation)


* I've got my mojo working *
*
Shake Your Money Maker *
 *
Parné valce (Bez ladu a skladu Cover) *
 *
Confusion reggae *

Fotografie 1 facebook, Fotografie 2 facebook,  
Facebook koncert page  / Last.fm

 

bandzone.cz a fotografie

Koncert alebo skúška kapely Krumplipapricash v parku

 
LIVE 24.8.2009  Aquarius theatre v parku pred PKO v Nitre

Hippie jam alebo Woodstock Tribute
S ethto/acid folkovou skupinkou Krumplipapricash som nedávno nahrával song cez net. Prišla tá chvíľa a zahrali sme si live. Originálna hippie akcia ako z roku 1967 sa odohrala v NR parku. Ku koncu tam pribudla desiatka hipíkov, ktorím sme hrali na želanie staré dobre 60s a vlastnú tvorbu.


Nové videá od Lečoslavala Čalmádyho, ktorý uploadol videá z hipisáckej jam session, jam bandu Krumplipapricash (Miloslav Kollár - mandolína/gitara/flauta/alternatívne hudobné nástroje; Lečoslav Čalamády - gitara; Lucas Perny - bongá
& friends na perkusiách).Ide o zmes acid folku, psychedelic, ethno a experimental music. Okrem vlastných kompozícií (
Kyselinový ľud, Trepot Motýlych Krídiel), boli nahrané aj paródie na Careless whisper a Comanche (Pulp Ficiton), a tiež množstvo cover verzií hudby šesťdesiatych rokov (Hej pán doktor!, I Had Too Much To Dream Last Night, Money, Pocta Astronautovi, Louie Louie, Gloria, MR. Tambourine Man, Preople Are Strange, My Generation ...). Udalosť sa udiala v mestskom parku, v Nitre a ku koncu si získala množstvo fandov a pokračovala až do dlhej letnej noci. http://bandzone.cz/krumplipapricash

 

Danko Marek  “Krumplipapricash”
http://www.musicone.sk/krumplipapricash

Recenzia o tvorbe, súčasnosti a budúcnosti jam bandu

Skupina z regiónu juhozápadného Slovenska vznikla okolo roku 2008. V princípe ide o jam-session kapelu, ktorej členovia sa stretávajú a hrajú príležitostne. Najbližšia akcia, kde ich môžete vidieť, sa bude konať 30. 1. o 20:00 v kaviarni Kafe Na Kus Reči, ktorá sa nachádza v Leviciach na Holubyho ulici. Doteraz sa chalani prezentovali najmä akusticky, v poslednú januárovú sobotu by malo ísť o elektrifikovanú show s úplnou aparatúrou.

Začiatky Krumplipapricash mi nie sú celkom dobre známe, preto by som radšej záujemcov odkázal na ich „oficiálnu“ stránku na serveri myspace.com. V súčasnosti kapela funguje v zložení Miloslav Kollár – gitara, flauta, spev a ďalšie rôznorodé nástroje, Lečoslav Čalamády – basgitara a sprievodná akustická gitara a Lukáš Perný – bicie, bongá. O povahe celej kapely svedčí jej napoly seriózny, napoly žartovný názov. Iste, aj to mohol byť zámer zakladajúcich členov. Neklásť si žiadne obmedzenia hudobné, textové ani filozofické. Uvedená zostava sa “zviditeľnila” akustickým vystúpením v parku, konanom v lete 2009, ktorým chcela vzdať hold 40. výročiu od uskutočnenia festivalu Woodstock.

Na tomto mieste by som však rád skupine vytkol práve jej nezaraditeľnosť: domnievam sa, že ak by chceli členovia v budúcnosti čosi dosiahnuť, mali by si pevnejšie vytýčiť hudobné smerovanie. Či už by to bol folk „se vším všudy“, rock vo svojej prapodstate s atmosférou 60. rokov alebo ambicióznejší smer world music, resp. hocičo iné, no kapele by pomohlo, keby sa orientovala len na vyhranený druh hudby. Dodnes mám v živej pamäti, ako som Lukášovi radil, aby položil základ svojej budúcej kariéry hraním v trojčlennej kapele, zhruba po vzore legendárnych Cream. Na jednej strane sa to skutočne stalo, na strane druhej je jeho úloha hosťovská a nikto nevie, ako dlho bude trvať. Chcel by som ešte dodať, že Clapton a spol. nemuseli byť vo svojej dobe hudobníkmi vyzretými, no boli určite vyhranení a to u Krumplipapricash postrádam. Pravdou je aj to, že Lucasa by som najradšej videl hrať buď v artrockovej alebo jazzrockovej formácii. To už však zabieham ďaleko…

Ďalší členovia kapely sú pre mňa novými pojmami, preto nebudem zrejme veľmi presný. Lečoslav je typ sprievodného hráča, ktorý by nielen svojim výzorom, ale i hráčskym prejavom najviac „pasoval“ do punkrockovej skupiny. Nedá sa mu uprieť rebelantský postoj a názory, dôrazná, aj keď jednoduchá hra a možno je práve on tým duchom, ktorý drží skupinu pohromade. Úloha „beglajťáka“ mu sadne ako uliata. Miloslav ovláda viaceré druhy nástrojov a jeho hra na flaute v skladbe “Trepot motýlích krídel” ma zaujala asi najviac. Ďalej by som však rád podotkol, že v zrejme vrcholnej skladbe kapely “Kyselinový ľud” (slovná hračka odvodená od hudobného žánru Acid Folk) vyniká tiež hlavne Miloslavova práca s gitarou a vynikajúce melodické motívy, ktoré sa pod jeho rukami zaujímavo obmieňajú.


Zvyšnú tvorbu kapely nemôžem z dôvodu jej povrchnej znalosti okomentovať. Tvoria ju rockandrollové skladby (viď “Shake Your Moneymaker“), coververzie (“Hej, pán doktor“, “Parné valce“, “I Feel Free” atď.), nálety do ďalších žánrov (“Confusion Reggae“) alebo hudba, napísaná z recesie. Samostatnú kapitolu tvorí zvuk, ktorý je v prípade živých vystúpení lepší ako zo “štúdia” (či skôr garáže). Nuž, poctivý rebelantský underground… Môj záver je taký, že v kapele sa momentálne nachádzajú 3 odlišné individuality. Folker s hippie koreňmi, rocker so záľubou v jednoduchosti a psychedelik s ambíciami hrať artrock. Nuž, je to pestrá zmes a sám sa čudujem, ako im to vlastne môže klapať. V každom prípade zopakujem len to, čo som napísal v úvode: Krumplipapricash je jam-kapela, fungujúca pre radosť a rozvíjania garážovo – folk – rockandrollových chúťok jej členov (a hosťa). Akákoľvek nádej na úspešnú prezentáciu by vyžadovala seriózny prístup, väčší počet skúšok, zohrávanie, žánrové vyhranenie a skvalitnenie zvuku." Marek Danko

Krumplipapricashske koncerty 2009 (part 2)

Krumplipapricash ELECTRIC SHOW 2  
20.2.2010, Vinyl Café, Levice
CREAM, ULTIMATE SPINACH, HAWKWIND...

Hudobný kritik Marek Danko o Krumplipapricashi
Štvrté vystúpenie experimentátorov z južného Slovenska malo vynikajúci propagačný plagát v duchu grafickej tvorby 60. rokov... na vystúpenie dozerali z ďalšieho posteru na stene samotní Chrobáci.. čo dodať k zostrihu koncertu? Povinný vypaľovák na úvod obstaral creamovský kus I'm So Glad, v priebehu koncertu sa k spomínanej skupine vrátili chalani aj skladbou N.S.U. a vsadili dobre.. táto forma kapele sedí a bol by hriech to nevyužiť.. na druhej strane Brainstorm od kultových Hawkwind ukazuje nové možnosti kapely: Lečoslav už využíva viacero polôh na hmatníku, Miloslav k obvyklej presnosti a feelingu pridáva zvýšenú rýchlosť a Lucas rozvíja ďalšie nápady.. ukľudnenie prišlo zrejme s najlepšou piesňou večera, Mind Flowers od Ultimate Spinach, no išlo iba o zdanlivý stav. Rytmika prenechala miesto sólovej gitare a to, čo predviedol Miloslav, sa dá označiť jedine slovom bravúrne. Melodikou a precítením hry je možné sólo počúvať prakticky donekonečna a nikdy nebude nudné. Musím uznať, že keby sa skupina vydala podobným smerom, bral by som ich rozhodnutie všetkými prstami..aj keď, poznávacím znamením Krumplipapricash je rôznorodosť.
LIVE 30.1.2010, Na kus reči café, Levice

Krumplipapricash naživo vo Vinyl Café +
FOTO a VIDEO
LIVE 14.11.2009, Vinyl café, Levice
14.11.2009 sa v Leviciach sa opäť uskutočnila ďalšia jam session, ktorá bola zmesou akustického psychedelického rocku, acid folku, ethno a slovenského bigbítu. Po necelých dvoch týždňoch pribudli aj videá z tejto akcie. Môžete si ich všetky priebežne pozrieť na "
Youtube Chanely Lečoslava Čalamádyho".

Krumplipapricash ELECTRIC SHOW
Koncert psychedelickej skupiny Krumplipapricash z Levíc sa uskutočnil v jazz-bluesovom klube "Na kus reči". Bolo to naše tretie spoločné strenutie a tretí koncert zároveň. Zazneli The Kinks, Donovan,
Cream, Guess Who, Creedence Clearwater Revival, Ultimate Spinach, Creedence Clearwater Revival, Velvet Underground, Rolling Stones a samozrejme vlastné vecičky... Organizácia klubu bola mizerná a dokonca s nami krásne vybabrali. Z neznámych dôvodov nás dve "milé" barmanky (zrejme milovníčky našej hudby) predčasne stopli a tak sme museli skrátiť repertoár. Vyvrcholením bolo, keď nás po koncerte "potešili" slovami "váš konzum platí iba počas hrania, takže už nemáte nárok na ďalšie objednávky". Náš "zisk" z koncertu boli tým pádom cola a dve fľaškové pivá, ktoré sme si ako jediné stihli objednať. Nuž (ako povedal Milo), ťažko je muzikantom v 21.storočí, majú málo končatín, aby mohli naraz hrať aj piť. Všetky tieto mínusy vykompenzovalo neskutočne dobré publikum, vďaka ktorému sme si vynikajúco zahrali. Naša cesta týmto zážitkom ešte ani zďaleka neskončila. Keď sa darí, tak sa darí. Nielenže sa v taxíku zabudli drahé činely (ktoré sa našťastie neskôr vrátiil), ale dokonca sa nám zasekol zámok od skúšobne a tak sme boli odkázaný na pomoc strážnika objektu, u ktorého sme si uschovali aparatúru. Už čoskoro sa Papricash objaví v Leviciach opäť...
facebook l last.fm 

Koncert psychedelickej skupiny Krumplipapricash z Levíc sa uskutočnil v jazz-bluesovom klube "Na kus reči". Bolo to naše tretie spoločné strenutie a tretí koncert zároveň. Zazneli The Kinks, Donovan, Cream, Guess Who, Creedence Clearwater Revival, Ultimate Spinach, Creedence Clearwater Revival, Velvet Underground, Rolling Stones a samozrejme vlastné vecičky... Organizácia klubu bola mizerná a dokonca s nami krásne vybabrali. Z neznámych dôvodov nás dve "milé" barmanky (zrejme milovníčky našej hudby) predčasne stopli a tak sme museli skrátiť repertoár. Vyvrcholením bolo, keď nás po koncerte "potešili" slovami "váš konzum platí iba počas hrania, takže už nemáte nárok na ďalšie objednávky". Náš "zisk" z koncertu boli tým pádom cola a dve fľaškové pivá, ktoré sme si ako jediné stihli objednať. Nuž (ako povedal Milo), ťažko je muzikantom v 21.storočí, majú málo končatín, aby mohli naraz hrať aj piť. Všetky tieto mínusy vykompenzovalo neskutočne dobré publikum, vďaka ktorému sme si vynikajúco zahrali. Naša cesta týmto zážitkom ešte ani zďaleka neskončila. Keď sa darí, tak sa darí. Nielenže sa v taxíku zabudli drahé činely (ktoré sa našťastie neskôr vrátiil), ale dokonca sa nám zasekol zámok od skúšobne a tak sme boli odkázaný na pomoc strážnika objektu, u ktorého sme si uschovali aparatúru. Už čoskoro sa Papricash objaví v Leviciach opäť...                        fotografie
facebook l last.fm 

fotografie z koncertu

"Krumplipapricash je ťažko charakterizovateľný takto v skratke. Kým hráte covery, tak veľmi vystupujú do popredia zvyčajne bicie, čo rozhodne považujem za kladnú stránku. Väčšinou sa kladie dôraz na elektrickú gitaru a čaká sa, že dav zvyšné nastroje nebude vnímať. Tu je to perfektne vyrovnané. Striedajú sa sóla na gitare aj na bicích. Každý ukáže čo vie a tým starým skladbám to dodáva taký ten drsnejší bubnový nádych. V dobe, keď každá kapela hrá punk, metal a new metal je zaujímavé, keď niekto spája viac žánrov do kopy. To je v podstate to, čo na hudbe milujem. Objavovať nové zvvuky. Moja obľúbená skladba je inak Kyselinový ľud."
Martin Χρονικογράφος Nichta (komentár)

 

 

Lucas Perny - Energy XY / For Big Sid (Max Roach Tribute) (LiVE Video)


 

"Nový slovenský Jiři Černý" alebo Marek Danko o sóle napísal :


"Lucasove nové videá, tzv. winter solos, sú zaujímavým obohatením jeho pestrej kariéry. Vplyvy jazzu, nejaký ten folk, základom je však stále rock, resp. dnes sa tomuto podaniu hovorí retro-rock. Čo vytknúť? Pridať kapelu do sóla venovaného Maxovi Roachovi a bol by z toho inštrumentálny superkus progresívneho jazzrocku. Prvá časť videa je energickou predohrou pred vlastným improvizovaním, v ktorom zámerné prerušovanie úderov núti poslucháča nadmerne využívať mozgovú kôru pre zachytenie jednotlivých rytmov. Úvod druhej časti patrí jednoduchším kontrapunktom a pokojným momentom, čiže hlavne produktom jazzu a avantgardných smerov, no nebol by to Lucas keby podstatnú časť sóla netvorili vírivé vlasy a nekompromisná energia Rocku. Zvýšená akcelerácia úderov je od minula postrehnuteľná okamžite, aj keď samozrejme rýchlosť nie je všetko. Zaujímavé je, že hajtku vidno na videu v neustálom pohybe. Celá súprava je využívaná s prehľadom. Jednoducho, Lucasova hra (technika, feeling, rýchlosť, energia, improvizácia) ide s postupom času vpred. Otázka do roku 2010 preto znie, kam bude smerovať ďalšia jeho tvorba, keď kapela Krumplipapricash produkuje predsa len odľahčenejšiu hudobnú formu, cez internet sa s hudobníkmi skúša dosť ťažko a nahrávať bicie sóla (byť excelentného charakteru) je len východiskom z núdze? Nechajme sa ďalším vývojom nadaného hudobníka prekvapiť."iment inšpirovaný videom Soft Machine z roku 1969 a vesmírnym rockom (Magma a Gong). Súčasťou videa je aj live verzia songu "Snakes In Psychedelic Winterland". Psychedelické video je pokračovaním prvého, "Snakes In Psychedelic Winterland", videa. Absurdnosť a experimentálnosť tohto nového pokusu opisuje samotné video.

Marek Danko

Lucas Perny - Interludium (Official Video)


"Interludium" je jedna zo skladieb sólvého albumu Psychedelic Winterland. Ide o groove doplnený rozličnými perkusiami. Video klip sa vracia k mojej detskej železničnej mánii (spomienka na detstvo) a objavuje nové vyjadrovanie rytmov pomocou rozličných záberov.

 

Lucas Perny - Psychedelic Winterland, videá a projekty


 

FREE DOWNLOAD
 

Tracklist
01 Snakes In Psychedelic Winterland
02 Psychedelic Chute
03 Psychedelic Nightmare
04 Driangencial Entry
05 Wild Drum Solo 2
06 Interludium
07 Dual Dimensioning
08 Surrealistic Bossanova
09 Dreams In Psychedelic Winterland (Part 1.)
10 Dreams In Psychedelic Winterland (Part 2.)

last.fm   mkmb   hudba.sk  sendspace download

Drum solo
Driangecional Entry
 (4. miesto MKMB)
Asi od konca mája až do stredu júna 2009

Drum solo
Interludium
 (9. miesto MKMB)
Asi v strede júna 2009

Experiment s dejom
Svoj druhý album som urobil koncepčným avant-gardným experimentom, inšpirovaným kapelami ako Soft Machine, Pink Floyd (hlavne album Ummaguama) Velvet Underground a hudobníkmi  Rubenom van Rompaeyom a  Johnom Densmoreom. Úvod albumu je skladba  "Snakes In Psychedelic Winterland", ktorá zo všetkých zaujala asi najviac (výsledky štatistík last.fm a mkmb). Po neočakávanom úspechu experimentu som nahral ďalšie podobné avant-gardno psychedelické pokusy s perkusiami. Názval som ich "Psychedelic Chute" a "Psychedelic Nightmare". Ide o experimentovanie so zvukom a pocitmi, ktoré sóla majú vyvolávať. Psycho účinky pocítite iba pri počúvaní na stereo. Hlavná téma sa točí okolo "Psychedelic Chute". Je tu počuť hlas, ktorý sa pýta či som dobre spal (prvý spánok predstavuje "Snakes..."). Halucinogénne zvuky strieda floortomové krátke drum sólo "Psychedelic Nightmare". Obe (Chute a Nightmare) predstavujú surrealistické sny. Z nočnej mory "Driangencionálnym vstupom" pokračujeme do sveta snov s bicími. Driangencionálny je vymyslené slovíčko s významom, nepochopiteľným. Po bubeníckom vybláznení "Wild Drum Solo 2" nasleduje groovy  "Interludium". Nasleduje  "Dual dimensioning" a  experimentálna "Surrealistic Bossanova" uvedie ďalšie dva experimenty s témou snov. "Dreams In Psychedelic Winterland Part 1." je avantgardné bongo sólo, ktoré vás uvedie do prvého sna. Nachádzate sa v pralese, v Afrike, v indiánskom kmeni... hocikde. Je to na vašej predstavivosti. Je to akoby druhá čast "Psychedelic Chute" a koniec je krátkym mixom vecí, ktoré ste už na albume počuli. "Dreams In Psychedelic Winterland Part 2." je opäť avant-gardná vec. Spánok uprostred noci (možno až nad ránom), vyjadrený bicími. Okolo deja sa prelínajú rôzne zvuky a kratučké harmónie. Koniec je konečné vynorenie sa z nočných môr...
Posledná vec, ktorá tomuto experimentu chýbala bol obal. Využil som všetky kresby, ktoré som nakreslil vo svojich školských depresiách. Dúfam že vytvoria zaujímavý kontrast medzi hudbou, zvukmi a efektmi.
Celý album je o predstavách a snoch. Pri tvorbe týchto experimentov som to tak cítil a išlo mi hlavne o hlbšiu myšlienku, ktorú som v nich ukryl.

Sóla sú dostupné na last.fm aj mkmb.sk. Komentujte, ohodnoťte, kritizujte, chváľte... teším sa. Pre prihlásených last.fm poslucháčov : ďakujem vopred za otaggovanie a vypočutie. Sóla nájdete aj na  mkmb.sk/lucasperny. Dúfam že vás moje pokusy zaujmu a vzbudia záujem ľudí o niečo experimentálne.

Dlho očakávaná recenzia je tu
Článok s názvom "Nádejný slovenský bubeník Lucas Perný a jeho album Psychedelic Winterland (2009)" napísal môj redaktorský kolega zo stránky musicone.sk, Martin "Gnarls" Sedlák. Patrí mu moja veľká vďaka. K článku je  download albumu "Psychedelic Winterland" a prierez celou mojou hudobnou kariérou. Ešte raz vďaka Martin.

Lucas Perny - Špeciálne tribute video : Drummer Tribute To Soft Machine, Collegium Musicum, Jimi Hendrix Experience

Video je venované bubeníkom : Robet Wyatt, Dušan Hájek a Mitch Mitchell . Sú v ňom použité skladby "Why Am I So Short" a "So Boot If It All" od Soft Machine, "Suita po tisíc a jednej noci" a "Mikrokozmos" od Collegium Musicum a "Fire" od Jimi Hendrix Expreince. Nahrávané 100% naživo  a bez sluchátok. Zostrihane kvôli časovému limitu 10 minút.
 (http://www.youtube.com/watch?v=J8PDJFks17Q)
Danko Marek o tomto pokuse napísal :
"
Na záver prichádza zatiaľ najlepšia videoukážka z dielne Lucasa Perného. Ako sa uvádza v titulkoch, ide o odohratie úryvkov skladieb od kapiel Soft Machine (Why Am I So Short, So Boot If At All), Collegium Musicum (Mikrokozmos, Suita Po Tisíc A Jednej Noci) a Jimi Hendrix Experience (Fire). Nahrávanie prebiehalo bez použitia slúchadiel a na prvý pokus. Oceniť je treba hlavne narábanie s dynamikou, vytváranie rytmického podkladu do hotových piesní, na jednej strane uctenie
originálov a prínos vlastných charakteristických znakov na strane druhej. Wyatt používal spôsob, ktorý ťažko definovať, hádam najpresnejší by bol Lucasov obľúbený termín „psychedélia“. Každopádne robil veľmi dobrú prácu, čo potvrdzujú i vybrané skladby. Špeciálne by som sa chcel pozastaviť pri „Suite…“, pri jej úvodných tónoch som chtiac-nechtiac musel zdvíhať z lona padnutú sánku. Maximálne sústredenie v tvári, voľnosť pohybov, jedna noha obsluhuje „hajtku“, druhá kopák, ľavá ruka tesne na virbli, a pravá sa vznáša doslova všade medzi činelom a malými bubienkami. Pri explózii Vargových varhanov (tzv. varganov) je vymaľované, škoda slov… Mitchellove eskapády sú tiež veľmi chutnou šľahačkou, voňajúcou 60. rokmi. Ako kritik by som mal zhodnotiť i záporné stránky videa. Zo začiatku som si myslel, že jeden z činelov (pravý) pri „Mikrokozmos (excerpt)“ by mal Lucas zadržiavať, ale potom som si uvedomil, že jeho zvuk vlastne zapadá presne do rytmu skladby. Mimochodom, video má 9 a pol minúty, nenudí a je svojské. Vynikajúco zhŕňa spomínané postuláty divokého a starobylého, no vynaliezavého a technicky zdatného štýlu bubnovania."

Lucas Perny - "Wild Drum Solo 3" VIDEO

Opakom vecí ktoré som chcel bicími vyjadriť na mojom albume "Psychedelic Winterland", som vyjadril v expresionistickom sóle, do ktorého som dal rýchlosť a energiu. Dúfam že sa zapáči.         

Danko Marek napísal o videu : "K tomuto videu sa viaže jedna milá spomienka na letné mesiace, kedy som sa v jeden večer prihlásil do virtuálneho kolosu s názvom Azet a čakala tam na mňa jedna rýchla pošta. Keď som uvidel Lucasovu fotku, pri ktorom sa nachádzal aj link na Youtube, došlo mi, že to bude niečo super. A výsledok bol naozaj skvelý… hneď ma zaujali tie úvodné údery do bicích, kedy Lucas ešte ani nesedel na stoličke a už postojačky musel po blanách poklepať (nesporný syndróm zdravého fanatizmu). Ako sa píše v sprievodných titulkoch, ide o čiernu súpravu značky Ludwig Accent s hlavnými bubnami, prídavnými tom-tomami (bubienkami), činelmi Paiste, s jedným kopákom, hi-hatkou, virbľom a veľkým “podlahovým” bubnom, zrejme kotlom (v tomto nie som zbehlý, za nepresnosti sa ospravedlňujem). Na videu vidno hlavne zlepšujúcu sa rýchlosť, techniku a improvizačný kumšt."

  

Lucas Perny - "Snakes in psychedelic winterland"

Moje surrealistické predstavy pre skladbu o psychedelických hadoch som stvárnil zmesou absurdných obrazov (invertovaných javov prírody). Video je dostupné na stránkach Youtube. "Hadi" sú úvodom do môjho druhého experimentálneho sólového albumu  "Psychedelic Winterland"
   

Link : www.youtube.com/watch?v=_3fbP1HYEv8

Duo Majlo Štefánik & Lucas Perny na mkmb.sk
http://www.mkmb.sk/majlostefaniklucasperny/

Remasterované verzie našich skladieb od gitaristu skupiny Fresh Cannatons, Martina Kovárika a už čoskoro ďalšie nové skladby.

Ďalšie úspechy

K našej radosti prispievajú stále nové, pozitívne ohlasy fa
núšikov. Okrem toho sa naša suita "Time Machine" dostala na 4. miesto. Nahradila tiež úspešnú "Majlo Boogie", ktorá bola na druhom mieste v hitparáde alternative mkmb.sk. "Mystical Experience" obsadila 8. miesto ale zo sólového konta Majla. Hitparáda sa stále mení. V tejto správy boli uvedené zatiaľ najvyššie úspechy jednotlivých kompozícií.
Spoluprácu s Majlom som spomínal už nižšie. Prvé skladby, ktoré som s nim nahral boli "Oddysey" (5. miesto hitparáda MKMB) a "Outside Big City In The Night". Teraz som pre toto staro-nové duo vytvoril špeciálny profil na stránke mkmb.sk. Novinkou sú ďalšie skladby z vlastnej tvorby. "Mystical Experince" je staršia vec, ktorá čakala na dokončenie v mojom PC asi od jari. Novinkou je "Time Machine Suite", pri ktorej už ide o spojenie viacerých žánrov. Dvojica hudobníkov sa nebráni spolupráci ďalších hudobníkov na internete. Hosťujúci hudobníci budú v budúcnosti súčasťou projektu. Takže všetci čo máte záujem, ozvite sa. Tešíme sa na vaše ohlasy spolu s Majlom.

Outside Big City In The Night
(Lucas Perny & Majlo Štefánik)

(7.miesto MKMB)

Oddysey
(Lucas Perny & Majlo Štefánik)

(2.miesto MKMB)

Publikačná činnosť

Nový časopis Rock +, kde sa dostala moja recenzia o albume The Doors s názvom Soft Parade (bola tiež publikovaná na Musicone.sk) je možné zadarmo objednať. V pravidelných intervaloch v ňom budú vychádzať moje reporty a recenzie.
Šéfredaktorom a grafikom školského časopisu SPŠS v Nitre s názvom Pauzák som od októbra 2009. Prvé číslo vyšlo v náklade 200 kusov a jeho elektronická verzia je voľne dostupná na stránke školy. Druhé číslo by malo vyjsť vo februári 2010.

Nové články na Musicone.sk
Muscione.sk : Kvety Nikotínu (SK) odohrali v Nitre kvalitný a atmosferický koncert
Musicone.sk :
Nitra – koncert s názvom “S rockom okolo sveta” (Svetový deň turizmu) / koncerty AXXE a Var Rock
Musicone.sk : Glam rocková kapela Black Velvet (SK)
Musicone.sk : The Paranoid naživo v Nitre

Musicone.sk : Sobotný “Doctor Fest 2009″ (N.Sady)
Správa o malom festivale a profily kapiel.
Musicone.sk : Dvojdňový festival Čerdafest (V. Kýr)
Správa o malom festivale a profily kapiel.
Musicone.sk : Výsledky súťaže kapiel Rock Me Fest
Správa a nitrianskej súťaži kapiel.
Musicone.sk : Extense alebo nitriansky stoner rock
Musicone.sk : Trafika -  nová nádej slovenskej alternatívy

Víkend legiend BEAT FEST
(akreditovaný žurnalista pre musicone.sk v akcii)
Koniec leta 2009 bol pre mňa ten najlepší koniec leta v živote.
Víkend legiend BIG BEAT (Zelená Voda) -  okrem interviewov a podpisov som sa svojimi vzormi aj vyfotografoval. Fotografií je plný internet a facebook...
Väčšinu najlepších foto fotil Miroslav Odehnal a Majlo Stefanik.
Články sú umiestnené už aj na www.musicone.sk .

Recenzia a hudobný objav :
Hnusn
é básne od skupiny Kvety Nikotínu
Skvelá kapelka. Ich album som počúval niekoľkokrát dokola. Načo písať navyše.. Všetko nájdete v článku.
Čitajte ďalej tu.
Júl 2009

Epitaf pre hudobníka
V nedeľu 7. Júna 2009 som ako vždy počúval svoju obľúbenú kapelu Soft Machine. Ani by mi nenapadlo že som ich počúval v čase, keď zomieral ich najznámejší basgitarista Hugh Hopper. Keďže táto informácia nezaujala nikoho z médií, dovolil som si napísať článok ja sám. Umiestnil som ho na blog.SME :
"Zomrel basgitarista Hugh Hopper zo Soft Machine"
Jún 2009

Koncert legendárnych Collegium Musicum v Nitre
Nedeľa 19.4.2009,  19:00 sa uskutočnil v Divadle Andreja Bagara koncert žijúcej legendy Collegium Musicum. Pripravil som recenzi
u, ktorú som umiestnil po rôznych internetových stránkach ako blog.sme.sk, myspace, last.fm, musicone.sk.
 

Séria článkov o SK/CZ bigbíte

Úspech, dobré reakcie a uznanie  my priniesol nový článok "The Best of slovenský bigbít" alebo niečo čo tu ešte nebolo)". Obetoval som mu celý piatok a je  odpoveďou na moju myšlienku o chýbajúcom soundtracku k seriálu Slovenský bigbít. Snaha bola ocenená a cením si všetkých, ktorí hlasovali karmu a napísali svoj názor na článok. Stránka slovenskej wikipédie (kde mi články o hudbe zmazávali) urobila presný opak. 

"The Best of (česko)slovenský bigbít" - 2. - 
LP Beat Line 1968 Supraphon
/ www.musicone.sk

"The Best of (česko)slovenský bigbít" - 3. Klipy
Špeciálne pokračovanie na www.musicone.sk

"The Best of (česko)slovenský bigbít" - 4. 
Ďalšie pokračovanie na www.musicone.sk

Máj 2009 - Jún 2009

Slovenská Wikipédia a jej úroveň alebo za dobrotu na žebrotu
O prístupe členov Wikipédie k jej redaktorom som už písal v minulosti. Posledná reakcia ma naštvala maximálne. Preto som sa rozhodol napísať tento článok. Už v minulosti článok o otcovej (na okolí populárnej) zábavovej skupine Úsvit vymazali a tak isto aj niekoľko ďalších mojich článkov z nezmyselných dôvodov. Drzosť niektorých redaktorov, nemá hraníc.
Po prvom masovom pridávaní článkov o bigbítovych kapelách (zabralo mi to dosť veľké množstvo času a zháňania informácií - ku všetkým som sa bohužiaľ nedopracoval) som dostal takúto krásnu reakciu : "
Prosím Ťa, buď taký dobrý a nerob tu bezvýznamné výhonky tohoto typu. Ak si tak lenivý, že sa Ti nechce o týchto ľuďoch zháňať viacej informácií, tak tá jedna veta ála: "Nebo je modré a tráva je zelená..." ako heslo nemá vo wikipédii žiaden význam. Skús sa ľuďoch, ku ktorým máš ambície vkladať heslá primerane ozdrojovane, štylisticky a pravopisne rozpísať..." Ďakujem. --bojars
Prečo sú dôležité aj krátke články? Po určitom čase sa na niektoré veci zabudne a deti našich detí, už nebudú poznať kapely ako Kabinet 112. To všetko len preto, lebo sa zdalo byť pre nejakého wikipianta málo informácií (článok obsahoval dokonca zoznam členov, čo mi dalo dosť veľkú robotu zistiť). Keď si zadáte toto wikipedické heslo, zobrazí sa vám iba :Táto stránka bola zmazaná. Ďalšie informácie si môžete pozrieť v zázname zmazaní a presunutí. Milé že? Napríklad o takom bubeníkovi GATTCH - Štefulovi som nič viac nezohnal. Veľa ľudí ani nevie kto to je. Preto tá jedna veta, ktorá charakterizovala čím bol významný. Vďaka "bojarsovi" ho možno niekto v článku popíše ako gitaristu. Myslím si že je hanbou, že v Česku majú viac prepracovanejšiu časť wikipédie o slovenských kapelách. Raz som celú nedeľu obetoval wikipédii a popracoval som na linkoch GATTCH, Four Meditation, The Breakers, Úsvit (skupina) a bubenícke sólo. Viete akú som dostal jednu odpoveď?
"Ono „... fšetko je realtívne...“ V prípade stránky o skupine Úsvit (skupina), z Komjatíc by som sa zamyslel nad frekvenciou priezviska Perný a významom tohto hesla na slovenskej Wikipédii. Mám v čerstvej pamäti jedného legendárneho slovenského bubeníka s týmto priezviskom, ktorému článok vyšiel/ zmizol včera... --bojars"

Pre upresnenie : Iba som zmenil adresu svojho konta na wikipédii z Redaktor:Lukáš Perný na Lukáš Perný. A tak ešte raz... Ďakujem "bubamare", "bojarsovi" a ďalším, ktorým som nesympatický za úmyselné útoky na moju osobu, na stránke wikipédia. Ako príklad uvádzam zmazanie článku o hudobnej skupine Úsvit, ku ktorej som mal aj potrebné referencie, iba preto, že tam pôsobil môj otec a strýko (dôvod? ...konflikt záujmov - inak povedané, dôvod sa nájde vždy). Na záver uvádzam poslednú reakciu "bubamary" a istého "Mariána" na moje najnovšie články o slovenských bubeníkov. Je prirodzené, že pri písaní článku, musíte použiť referencie a občas sa stane, že nemá cenu preformulovávať vety za každú cenu. Takto som dopadol po hodinovom prepisovaní článku o Jozefovi "Dodovi" Šošokovi... (o dlhotrvajúcej úprave linkov, infoboxe ani nehovorím) : "
Ahoj, zdvorilo Ťa žiadam, aby si nekopíroval texty z iných zdrojov do wikipédie. Vďaka, s pozdravom" --MARIÁN  13:16, 13. september 2009 (UTC)
"Prestaň šaškovať s tým "za dobrotu, na žebrotu". Marián má pravdu. Venuj Wikipédii čas, a neoberaj pritom o čas iných, ktorí po tebe odstraňujú porušovania autorských práv. --–Bubamara ♠ 13:43, 13. september 2009 (UTC"

Neviem ako akých autorských právach to kecá, keď som tam uviedol referencie.  Škoda že vám nemôžem ukázať stav SK Wikipédie v oblasti hudby, pred mojim zásahom a po ňom. Navyše to robím bez akéhokoľvek honoráru. V každom prípade, nájdete v časti
slovenské hudobné skupiny množstvo mojich prác a v časti slovenskí bubeníci, takmer všetky.  Najlepšie je asi nerobiť nič. Aj napriek týmto negatívnym skúsenostiach budem v písaní článkov pokračovať. Nenechám sa odradiť niekým, kto ma proste nemá rád. Dôkazom toho je aj článok o Kvetoch Nikotínu.

Jaromír Merhaut o Rock +
Abychom upřednostnili ty, kteří nám svěří svou mailovou adresu, a jsou ochotni s námi komunikovat tak, aby byl Rock+ i podle jejich čtenářských představ, budeme jim mailem rozesílat link na každé číslo Rock+v několikadenním předstihu. Teprve poté linky zveřejníme na netu a rozešleme informaci. Sami můžete přeposláním tohoto mailu přispět k šíření Rock+ mezi těmi kamarády rockery, na které máte kontakt. Čím víc bude čtenářů, tím snadněji v budoucnu oslovíme zadavatele reklamy a budeme moci autorský tým i magazín rozšiřovat. Pro přímé abonenty (s přímými kontakty per mail) postupně zavedeme výhody, budou například dostávat Rock+ v rozšířené interaktivní podobě, kdy oživnou všechny odkazy v magazínu a bude generován rejstřík každého čísla. Dostanou přístupový kód do databáze všech článků, atakdále. Zájemci o abonentní přístup se mi mohou ozvat na merhaut@mbox.vol.cz .

Jaromír Merhaut za redakci

 

 "Kráľ Lear" (Wiliam Shakespeare) v rámci SPŠS
Zúčastnil som sa divadelného predstavenia v DAB Nitra. Recenzia sa objavila v školskom časopise Pauzák, v ktorom som aj šéfredaktorom.

Kvety Nikotínu (SK) odohrali v Nitre kvalitný a atmosferický koncert (report + interview)
 

Zúčastnenie sa koncertu Kvety Nikotínu (Art Fest, Nitra). Bol to večer, na ktorý sa nezabúda. Po skvelom koncerte Kvetov Nikotínu, som sa s nimi zoznámil, posedeli sme v bare a prebrali sme všetky veci, ktoré ma o ich hudbe  zaujímali. Tri osobnosti a skvelňi ľudia : spevák, skladateľ a gitarista Ondrej Bagin, klávesák Peter Soos a  bubeník Gabriel Szalai. Článok sa dostal aj do školského časopisu Pauzák a bol vydaný v počte 200 kusov.
Report a interview s videogalériou na Musicone.sk.    

Zoznam niektorých článkov Wikipédie, na ktorých som sa podieľal
Peter Szapu - vynikajúci bubeník. Článok som spracoval na základe rozhovoru (Festival - Bigbít na Zelenej Vode alebo "Víkend legiend") a e-mailového interviewu.
Dušan Hájek - priebežne spracovávam ďalšie informácie o najlepšom art-rockovom bubeníkovi.
Juraj Černý - bubeník legendárnej kapely Tublatanka.
Pavol Kozma - ďalší významný slovenský bubeník (Collegium Musicum, Lasica Satinský Filip, Fermata, Jazz Q, Espirit, Prúdy ...)
Stanislav Kertész - jeden z najlepších nitrianskych bubeníkov
Ján Fabrický - bubeník, ktorý hrával s interpretmi  ako Marián Greksa, Modus, Burčiak (Dežo Ursíny), Debski-Vasvári Group, Kentaur, Peter Lipa  a ďalší...
Vladimír Mallý - bubeník Prúdov a The Soulmen.
Cyril Zeleňák - bubeník skupín Fermáta, Modus, Prúdy, Collegium Musicum a ďalších...
Jozef Šošoka - najvýznamnejší slovenský bubeník. Po hodinovom písaní mi článok s názvom "Jozef "Dodo" Šošoka" odstránili a informácie z neho dali do článku Jozef Šošoka s tým, že zo mňa ešte urobili debila. 
Jozef Döme - ďalší významný slovenskí bubeník zo staršej generácie
Cyril Zeleňák - bubeník známy najmä z Fermáty
Peter Petro - prvá, krátka verzia článku
Martin Valihora - jeden z mladších bubeníkov
Tomáš Rédey - session gitarista, preslávil sa art-rockovou skupinou GATTCH
Pavel Váně -
jeden z najvýznamnejších gitaristov českej strany bigbítu
Collegium Musicum, Soft Machine, John Paul Densmore, Mitch Mitchell, GATTCH, Four Meditation, The Breakers, Blues Five , The Phantoms The Buttons, The Players, Kvety Nikotínu, The Shadows, Stranglers, The_Yardbirds, The_Animals, Kula Shaker, popisy k albumom The Doors, Brian_Bennett, Alan_Hawkshaw,,  Peter Tuchscher, Stephen Morris, Paul Winterhard, Igor Skovay, Mitch Mitchell Roman Gál, raga_rock ,surf rock, symfonický rock, post rock, protopunk,  avantgarda (hudba),  ‎  bubenícke sólo, bigbít, ITC... všetky príspevky  

 

 

Rock + 2009/1-2

OBJEDNAŤ 

merhaut@mbox.vol.cz

Pauzák, 1/2009

FREE DOWNLOAD
spssnr.sk/download/5.html

Ezoterika, záhady, tajomstvá, paranormálny svet

Niekedy v budúcnosti by som chcel rozvinúť na blogu alebo na mojich stránkach, teórie o posmrtnom živote, duchoch, zmysle života, konci sveta, mojich snoch, UFO a ďalších zaujímavostiach, ktoré ma fascinujú...

Vždy ma fascinovali paranormálne javy. V nasledujúcich pár riadkoch by som chcel ujasniť pár svojich teórií. Na svete sa deje na dennom poriadku množstvo paranormálnych javov. Duchovia sú všade, kde sa nieo zaujímavé stalo. Stačí si prezrieť internetové stránky. Poltergeist nedá ľudom spávať a psychicky ich ničí. Ktovie aké veľké množstvo ľudí skončilo vďaka ním na psychiatrii a báli sa o tom hovoriť, pretože by ich ľudia vysmiali..
Je známe že "duchov" (hlavne zlého poltergeista) dokážu vnímať iba vyvolený ľudia. Iní iba neveriacky krútia hlavou. Po niekoľko-hodinových uvažovania na celou vecou som spísal zatiaľ dve teórie...

Prvá teória
O cestovani v čase sa toho povedala už dosť veľa. Pomocou hypnotizovania ľudia dokážu rôzne veci ako napríklad presúvanie sa v čase. Ak by sa to v budúcnosti dostalo až tak ďaleko, že by dokázali svoje podvedomie ovládať, dokázali by sa presúvať aj v čase. Ak pripustíme fakt že existuje duchovno, podvedomie alebo podľa kresťanov duša, existuje aj telepatia, telekynetika a iné nadprirodzené schopnosti. Jediné čo človeku zostáva po smrti je teda to, čím myslí, sníva a vnímama. Smrťou sa teda nič nekončí. Zostáva nám iba nehmotná podstata toho, čo máme v hlave. Ak sa naučíme podvedomie ovládať a ľudstvo sa začne duchovne vyvýjať, dožijeme sa aj cestovania v čase alebo posmrtného života.
Sú duchovia cestovatelia v čase, ktorý zanechávajú pre pozostalých odkazy?
Môžeme teda spojiť dva fakty... cestovanie v čase a existenciu duchov.
Ak v budúcnosti ľudia dokážu ovládať svoje podvedomie počas života, dokážu to aj po smrti. Skutočnosť je ale taká, že medzi nami existujú ľudia, ktorí to dokážu aj v súčasnosti. Z toho vyplýva fakt, že táto vízia nieje až tak nezrealizovateľná. Stačí keď si spomenieme na duchov známych historických osobností, ktoré sa zjavujú (neboli to charizmatické osobnosti, ktoré zasiahli nejakým spôsobom do histórie?). Títo ľudia boli väčšinou duchovnou vyspelosťou ďaleko pred ostastnými... (pokračovanie nabudúce)

 

Odporúčam vám zaujímavú stránku. Doporučujem ju aj ľudom, ktorí títo veciam neveria. Keď si odmyslím jednu noc v cudzom paneláku,  tiež som nikdy ducha nevidel ale verím tomu z časti aj tak, pretože ma to fascinuje. Zaskočili ma najmä príbehy ľudí, ktoré na stránke nájdete.

 
http://angie72.wordpress.com


 

 

 

Máj a jún 2009

Úspechy v hitparáde Alternative.mkmb.sk
Drum solo "Driangencionálny vstup" z albumu Psychedelic Winterland obsadilo úžasné 4. miesto v hitparáde alternative (v celkovej hitparáde mkmb, je to 27. miesto). Tomuto faktu sa teším a cením si každý hlas a prepočutie tohto krátkeho experimentu. Ďakujem vám.

Aktivity na bubenici.com
Po dlhom čase som znova aktívny na fórach stránky bubenici.com. Niektoré témy ako "Skúšobne... večný problém hudobníkov" si získali celkom slušnú popularitu.


Prax (školská) a moje prvé výkresy

Okrem hudobnej kariéry som sa zoznámil aj s prácou projektanta a za asistencie pána Ivana Hošťanského, som vypracoval prvé výkresy spracované na PC. Tieto dva týždne mi dali oveľa viac ako učenie sa niektorých školských nezmyslov, ktoré nikdy nebudem potrebovať.

Jún 2009

Renovácia bicích AMATI finišuje a činelky Ride PAISTE 101 a Crash PST3, ktoré mi slúžili na koncertoch mojich ex-kapiel a nahrávkach majú nového vlastníka.  Momentálne som sa stal štastným majiteľom nových činelov PAISTE rady PST5. K mojim Ludwigom pribudli Ride Medium 20"  a  Crash Medium 16". Dúfam že budú svoju úlohu plniť čo najlepšie.  Apríl 2009

V ROCK and POP
Výrok o skupine The Doors, ktorý som napísal v komentároch k  "ANKETE O NEJLEPŠÍ KAPELU HISTORIE" sa dostal do aprílového čísla českého časopisu "ROCK  A POP". Je to pre mňa veľká pocta a prvý masovo publikovaný komentár s mojim menom a dokonca aj v ČR. Ani by som o tom nevedel keby ma na to neupozornil známy.

http://www.rockandpop.cz/casopis/

Neviem či si spomeniem na presné znenie môjho komentáru ale bolo to niečo približne rovnaké ako je v pravo.

"Neuveriteľná energia, typický prejav, inštrumentálne schopnosti, tajomnosť, charizmatickosť, zvuková originalita, nadčasovosť a množstvo ďalších vecí čo charakterizujú dvere do vašej mysle alebo The Doors."

Lucas Perny

Neplatená robota hudobného redaktora
V poslednom čase (asi pol roka dozadu) pracujem na zveľaďovaní slovenského internetu v oblasti hudby. Dopĺňam informácie o hudobných skupinách, pridávam fotografie, zaraďujem žánre a hlavne píšem o ľuďoch alebo skupinách, ktoré si zaslúžia väčšie uznanie. Priestorom pre moju prácu stali hlavne stránky last.fm a slovenská wikipédia. Last.fm má obrovskú výhodu v neobmedzenosti vkladania obrázkov a dokonalú prehľadnosť v oblasti linkov na interpretov, rozmanitosti skupín alebo žánrovom zaradením (tzv. taggovaní). Jedna zo zaujímavostí, na ktorých som donedávna po večeroch pracoval, bolo spracovávanie žánru bigbít/ bigbeat/ slovak bigbeat. Označovanie interpretov, písanie informácií o nich, vkladanie obrázkov a hlavne ich zaraďovanie do tohto žánru. Termín bigbeat je na last.fm totiž označením pre elektronickú hudbu z deväťdesiatych rokov. Preto by som chcel aby aj vo svete vedeli že existoval žáner, ktorý u nás predstavoval špecifickú hudbu. Ako príklad uvediem skupiny Collegium Musicum, The Soulmen alebo iné skupiny Deža Ursíniho. Ďalej som sa zaoberal spracovávaním informácií o nedocených nitrianskych kapelách ako napríklad Trafika alebo In Momentum (viac som sa im ale venoval na http://perny.blog.sme.sk ). Z hudobníkov pochopiteľne bubeníkov (ako napríklad Dušan Hájek). Ďalší web, ktorý ma zaujal je svetová encyklopédia wikipédia, kde sa snažím podľa možností pridávať čo najviac vecí. Dosiahnuť čo najviac modro svietiacich linkov v hudbe je mojim cieľom. Ako príklad uvediem informácie o kapelách Collegium Musicum alebo Soft Machine. Poslednou aktivitou na slovenskej wikipédii boli články o slovenských (a zahraničných) bubeníkoch a bigbítových kapelách. Ako príklad uvádzam wiki-linky :
John Paul Densmore, Dušan Hájek, Pavol Kozma, Peter Szapu, Cyril Zeleňák, Peter Petro, Vladimír Mallý, Martin Valihora Mitch Mitchell, GATTCH, Four Meditation, The Breakers, Úsvit (skupina) a bubenícke sólo. Po prelistovaní knihy Slovenský bigbít, som našiel nové informácie o členoch, histórii a iných faktoch, o slovenských bígbítových skupinách. V niektorých prípadoch chýbali roky pôsobenia alebo detailné informácie o skupine. Aj napriek tomu, som vytvoril tieto "wikilinky". Patria k nim Blues Five , The Phantoms  The Buttons  a The Players. Reakcie wikipédie ma pobúrili. Článok o otcovej (na okolí populárnej) zábavovej skupine Úsvit vymazali a tak isto aj niekoľko ďalších mojich článkov z nezmyselných dôvodov.
Apríl  2009


AZETNájdete ma aj na Facebooku
K tomuto fenoménu som sa dostal len nedávno a mám tam dokonca ďalších dvoch menovcov.

 

News l Marec 2009

Nová stránká pre recenzie www.musicone.sk
Lucas Perny ako začínajúci hudbný kritik
  
Srdečne vás pozývam na hudobnú stránku MusicOne.sk . Nájdete tu zaujímavé recenzie na rôzne kapely dnešnej aj staršej hudby. Založil ju chlapík s nickom Gnarls a navrhol mi spoluprácu na tejto stránke. Ako svoj úvodný článok pre stránku som napísal recenziu na legendárnu skupinu The Doors a ich album Strange Days s názvom : "The Doors - Strange Days alebo podivné dni Jima Morrisona a jeho The Doors v roku 1967". 
M
oje recenzie sa objavili aj na stránkach www.rockclub.sk

 

www.music4u.sk
Portál o hudbe a hudobnej fotografii
www.music4u.sk si ma vyhľadal ako autora recenzií na blog.sme.sk. Na stránku sa dostali články : Jiři Schelinger - hlas  ktorý zmenil tvár českého rocku, Led Zeppelin ... hudba nádeje; Výber The Doors - Platinum Collection (2008) ...nenájdete tu hity; V objatí temnoty Joy Division ... Príjemné čítanie...   


 

Zrušili mi moje najúspešnejšie videá na Youtube
The Doors _ Wintertime Love  / okolo 200000 zhliadnutí
The Doors _ Love Her Madly (40th mix)
The Doors _ Mystery Train (From Komjatice to Nitra)

Hudba a železnice
a ďalšie...
Videá ešte stále  nájdete na birdz.sk

Zomrel priekopník punk-rocku - Ron Asheton z Iggy &  The Stooges

Videá som zachránil presunutím na tv.birdz.sk

Môj posledný koncert s Dilusion 14.3.2009 21:30  
Posledný rozlúčkový koncert Dilusion sa odohral v až príliš pokojnej atmosfére Frankie Rock Clubu. Zvuk bol nádherný ale obecenstvo strašne unudené a tak sme sa pri hraní nudili aj my. Koncert podľa mňa dopadol zčasti dobre a zčasti zle. Bol to posledný koncert Dilusion.  (
videá z koncertu tu)
 
mkmb.sk  myspace  last.fm  banzdone

Interview so skupinou Dilusion od Márie Bakošovej
http://mariabakosova.blog.sme.sk/
 


News l Február 2009

Dilusion at NaOZZaY (7.2.2009)
Bol to najlepší koncert aký som kedy zažil. Vynikajúca atmosféra, skvelý fanklub, zohranosť  skombinovaná s energiou. Kompletný review a videá na stránke : bandzone.cz/dilusionscream
Koncert mal celkom slušnú odozvu z čoho mám obrovskú radosť. Potešila ma aj fanynka, ktorá spomenula že keby hrám drum solo, bolo by to ešte lepšie.

News l Január 2009

Dilusion  at  Rock Clube NaOZZaY   "10.1.2009"
Akcia s názvom "Ghotic & psychedelic night" alebo "Silvestrovská after party". Odohrané bolo dobre len ľudia neboli v nálade. Na nete je množstvo videií a dokonca profesionálnych fotografií. Fotografie nájdete na stránkach skupiny a videá po zadaní Dilusion na Youtube.com

Lucas Perny with Dilusion - Drum Solo Live (Hard & Heavy Silvester)
 
 l  myspace       rockclub.sk 

 

2008

 

Dilusion  at Rock Clube NaOZZaY   "31.12.2008"
Silvestrovský koncert dopadol rôzne a nedá sa ani popísať. Jedno je ale isté, ľudia nás v tú noc zbožňovali aj napriek tomu že ten koncert nebol ideálny. Vyzeralo to ako koncerty The Stooges alebo ranných The Doors v nočných puboch...
    
review
s videami l photos l rockclub.sk   

Danko Marek napísal :
"Vystúpenie kapely DILUSION na silvestrovskej akcii „Hard and Heavy“ v nitrianskom rockovom klube NaOzzay muselo patriť k veľmi silným zážitkom, čo dokumentujú i ďalšie videá vytvorené fanúšikom skupiny. V rámci koncertu odznela i skladba „Moby Dick“ od Led Zeppelin, ktorá v strede ukrýva znamenité bubenícke sólo. Kvalita obrazu a zvuku je na dosť nízkej úrovni, napriek tomu z nahrávky dýcha entuziazmus a zápal pre vec. Ak si odmyslíme aj bližšie neidentifikovateľný rev, môžeme sa kochať hlavnými atribútmi Lucasovej hry, ktoré som zmienil pri predošlom videu. John Bonham by určite uznanlivo pokýval hlavou…"

Dilusion -  Story od prvého koncertu...
Po koncerte v Starej Drevárni sa do skupiny pridal Andy Zaujec. Skupina vďaka Andyho grungeovému image trochu pritvrdila. Nasledoval neúspešný koncert, ktorý odohral iba Jimi a Vlado na Art Vernisage. Dôvodov bolo vyhodenie z tretej skúšobne, do ktorej sem sa medzičasom nasťahovali. Opäť nasledovalo čakanie na skúšobnu a navyše zákaz prístupu do skúšobne na dva týždne, čo bolo pre mňa osobná tragédia. Mal som pocit že už nikdy neuvidím svoje bicie. Bolo to veľmi stresujúce obdobie. Skončilo sa až vtedy, keď Vlado Križan vybavil novú a zároveň poslednú, skúšobňu v atómovom kryte, ktorá sa stale pre skupiny deštruktívnou a ponorková choroba vyvrcholila rozpadom kapely na jar 2009. Problém so skúšobňou som kompletne rozobral na fóre :
Bubenici.com - Skúšobne... večný problém hudobníkov.

Autentický hudobný blog na MySpace z tohto obdobia
27.11. 2008 - Sťahovanie sa do tretej skúšobne

Sťahujeme sa z našej skúšobne v knižnici UKF, kvôli privatizácii. Koncom novembra sa nám podarilo zohnať novú skúšobňu (v poradí tretiu), ktorá nám neskôr spôsobila asi najväčšie problémy počas našej zatiaľ krátkej kariéry. V spomínanej skúšobni sa hralo perfektne a mali sme tam vlastne aj taký malý fanklub, druhú kapelu, ktorá nám ju vybavila a mala tam s nami hrať. Aj napriek všetkým problémom sme im vďačný že nás chceli zachrániť a vybaviť priestory na skúšanie. Skomponovali sme tu dve skladby (Dažidvý deň a Zlosť v očiach). Vyzeralo to naozaj skvele. Skušobňa patrila pôvodne dnes už rozpadnutej metalovej skupine z Nitry, ktorá nám povolila hrať v priestoroch s tým, že sa zložíme na nájom za december. Súhlas bol iba ústny a nebol na papiery. Tu vznikol obrovský problém.
2.12.2008 - Akustický koncert v .art Gallery Quartet

Koncert v penzióne Quartet pre študentov SPU odohrali Jimi & Vlado akusticky. Dô
vod bola práve skúšobňa, do ktorej sme nemali prístup práve pred tým, než sme si mali preniesť aparatúru. Nakoniec to celé zachránili dvaja gitaristi akustickým koncertom. Zostrih z koncertu bol odvysielaný aj na TV Centrala.
3.12. - 11.12.2008 - Kritické obdobie
Sme bez aparatúry, nemôžme sa k nej dostať, vďaka zákernej správkyni, ktorej nestačil ústny súhlas rozpadnutej kapely, ktorá nám umožnila prístup, o tom že tam môžme hrať.
12.12.2008 - Po bezsenných nociach sa všetko sa vyriešilo. Do skúšobne sme prišli v sprievode frontmana rozpadnutej kapely a všetko previezli do novej skúšobne.
od 12.12 - Začíname znova po dvoch týždňoch skúšať a tešíme sa na Silvester.

News l September a október 2008 - zlaté hudobné obdobie

Dilusion  first time at Rock Clube NaOZZaY   "08.11.2008"
V poradí druhý koncert skupina dopadol zčasti dobre a zčasti zle. Svoj program sme kvôli zdržovaniu predkapiel museli skrátiť o polovicu a aj to sme sa naháňali a boli v strese. Ja som sa cítil na koncerte skvele a mám naň veľmi dobré spomienky...

Dilusion - PROMO FOTKY, PROMO NAHRÁVKY A PROMO KONCERTY alebo druhé najúspešnejšie obdobie
Skupina Dilusion konečne našla skúšobňu a začala opäť intenzívne cvičiť, skladať, nahrávať, budovať si image a plánovať koncerty. Prvou dôležitou skúsenosťou bolo nahranie dema, ktorá sa neskôr stalo súčasťou jediného neoficiálneho albumu - bootlegu - Dilusion. Malo na naše pomery slušný úspech na internete a to nám dávalo energiu v našej hudbe pokračovať. Image skupiny vylepšili promo fotografie v blízkosti botanickej záhrady a priamo v botanickej záhrade, ktoré dotvárali celkovú psychedelickú atmosféru. Psychedélia bol smer, ktorým by sa skupina uberala a išiel jej asi najlepšie. Do záhuby ju neskôr priniesol pokus o metal osemdesiatych rokov (ale to až vo februári 2009). 

Skúšobňa v ktorej sme hrali bola ako malá kúpeľňa (volali sme ju psychedelická kúpeľňa) a odohrali sa tam tie najkrajšie časy skupiny. Atmosféru sviečkovej atmosféry psychedelických jam sessions ukazujú aj nasledujúce fotky.

 

Prvý koncert Dilusion - Live v Starej Drevárni
"Naše hudobné ciele sa nám podarili naplniť a s koncertom sme boli spokojný. Publikum bolo skvelé a hralo sa nám perfektne. Dnes už alternatívna hudba, na naše prekvapenie zaujala ľudí. Koncert sme začali skladbami Purple Haze, Are You Gonna Go My Way a pokračovali legendárnou Knockin On Heavens Door, psychedelickou Sunshine Of You Love a exotickou Black Magic Woman. Po prestávke sme začali so skladbou Time od Pink Floyd a pokračovali skladbami Wonderfull Tonight, Still In Love With You a heavymetalovou verziou Hey Joe. Po prestávke sme dali posledné tri skladby, z toho prvá bola bluesový jam. Nasledovala Little Wing a najúspešnejšia Smoke On The Water, ktorú sme opakovali." Lucas Perny

Setlist promo koncertov
31.12.2008 - HARD & HEAVY Silvester - "Rock Club NaOzzay" Nitra
2.12.2008 - "*art vernissage" - , Penzion Quarter, Nitra,
14.11.2008 - "Secondary Technila Building School" Nitra - cancelled;
08.11.2008 - "Rock Club NaOZZaY" Nitra - photos, reviews www.rockclub.sk;
17.10.2008 - "Stara Drevaren" Nitra;

News l Leto 2008

Nová kapela po rozpade The Waterfall postavená na tradíciách z Moonlight
V máji 2008 som sa opäť stretol s Jozefom Ružičkom a spolu s ex-basgitaristom Waterfall, Lukášom Palom, sme si zahrali zopár jamov a tak vznikla nová skupina. K skupine sa neskôr pridal Vladimír Križan a vznikli prvé
základy pre Dilusion. Po odchode Lukáša Pala z dôvodu ďalekej dochádzky nastala dlhá pauza. Skupina začal spolu hrať až koncom leta 2008 v areály Metrostavu, v Nitre. Dlhé a energické jam session predstavovali neuveriteľné pocity a hlavne ambície pre úspešnú rock and rollovú kapelu. Stále sme nemali basgitaristu, no pár krát sa v skúšobni objavil Jakub Fieldy, ktorý bol zameraný na nu-metal, z čoho vyplýva že nám to spolu nevydržalo a skupina opäť pokračovala v trio zostave. Koncom leta nastal problém s veľkým P a to bolo to, že nás vyhodili bezdôvodne zo skúšobne a tak sa vývoj skupiny opäť pozastavil. Ešte tesne predtým ale skupina zažila svoje prvé najlepšie obdobie. Aj napriek tomu že hral v trio zostave, mala neskutočnú energiu, chuť do hry a odhodlanie preraziť.
"Myslím si že nás to vtedy všetkých neuveriteľne bavilo a keďže mal každý z nás čerstvé negatívne skúsenosti z rozpadu svojich kapiel, proste nás bavilo hrať a nemysleli sme na blbosti a hádky." Lucas Perny
 

Lucas Perny's first EP "Drum Solos" 


Na stránkach last.fm je dostupné moje prvé sólové EP Drum Solos. Je nahrané v domácich podmienkach naživo. Obsahuje staré aj nové bubenícke  sóla.

1 Sám (drum intro with The Waterfall)  0:24
2 Energy full track 2:18
3 Wild Drum Solo (live) 5:16
4 Interludium III.  0:53
5 Drum Solo Three D 2:44
6 Mody Dick 2  8:28
7 Tom Toms Parade 1:37
8 Paranoic Evening Remix (feat. Lukáš Palo) 2:40

Drum Solos is experimental EP/album by Lucas Perny published on last.fm. He recorded EP Drum Solos with his drum solos in 2007 and remastered again in 2009. EP incl. solos as Energy (Energy & Energy 2 Remix), Mody Dick 2, Interludium III. (Collegium Musicum cover), Drum Solo Three D, Tom Toms Parade or Wild Drum Solo (live) and others.

www.last.fm     mkmb


usvithudba.szm.sk
Stránka je poctou všetkým hudobníkom z Komjatíc od druhej polovice 20. storočia no najmä skupine Úsvit. Po tom ako vyšla kniha Komjatice so spresnil niektoré informácie o skupinách. Pridal som ďalšie o ktorých som nevedel a pripísal ich krátke story. Všetko nájdete na
www.usvithudba.szm.sk v položkách  súvisiace projekty  a o dnešných muzikantoch a  starých súčasne v položke skupiny a hudobníci z Komjatíc. Dúfam že táto stránka bude užitočná pre všetkých, ktorí si skupiny pamätajú alebo v nich hrali.


 
usvithudba.szm.sk
 
© Lucas Perny 2007 - 2008

News l Leto 2008

Twilight Of The Idols : Andaluseea


Internetová virtuálna skupina s klávesákom Pad Brady, gitaristom Nicolasom Bayerom a bubeníkom Lucas Pernym, nahrála staré klasiky a vlastnú tvorbu Pad Bardyho. Lucas Perny spolupracoval na skladbách Rommel, Andaluseea, Light My Fire, Unhappy Girl a We Could Be So Good Together. Inštrumentálne skladby sa nahrávajú v tomto zložení : Pad Brady - klávesy, bass kláves, kompozícia; Nicolas Bayer - gitara; (príležitostne) Lucas Perny - bicie.

1 Unhappy Girl  2:01 
2 Rommel 1:53
3 Andaluseea  2:02
4 Light My Fire (Pad Brady & Thomas Hrabek & Lucas Perny)  1:40
5 Unhappy Girl (instrumentall version)  1:59
6 Light My Fire  6:48
7 Unhappy Girl (Version 2009) 2:36

 

www.last.fm     mkmb

Môj internetový hudobný projekt s názvom Andaluseea

Prvý krát zožali moje hudobné internetové pokusy takú malú slávu. Tento krát som skomponoval s mojim írskym kolegom skladbu na štýl The Doors. Napísal som o tom aj blog, kde sa stala aj populárnou. Wasser ju potom s mojimi bicími opät zmixoval. Viac na mojom blogu a Youtube.   

Link na skladbu Andaluseea (http://www.youtube.com/v/SLGqNIylfg8)

Pad Brady & Lucas Perny
V januári 2008 som natočil s klávesákom PAd Brady prvú vlastnú kompozíciu Andaluseea. Malý "singel" som umiestnil aj na svoju MySpace stránku
www.myspace.com/lucasperny a napísal o jeho tvorbe aj blog (perny.blog.sme.sk/c/127565/Ako-sa-robi-rockandrollova-60s-kapela-cez-internet.html). Link na Youtube klip - http://www.youtube.com/watch?v=SLGqNIylfg8  a link na remix tu -  http://www.youtube.com/watch?v=LhopntaWp90.

 


 

News l zima/jar 2008

The Waterfall v štúdiu - prvý a posledný krát...
Všetko musí byť prvýkrát a k tomu patrí aj moje prvé nahrávanie v štúdiu. V nahrávacom štúdiu Blue recordings sme so skupinou The Waterfall, 4. Apríla 2008 nahrali materiál na prvý singel Vráť,   Si pre mňa snom  Sám. Na nahrávaní spolupracovala aj speváčka mojej bývalej skupiny Moonlight, Monika Čermáková ako vokalistka. Bola to veľmi užitočná skúsenosť. Nahrávanie v štúdiu je úplne iné ako naživo. Musíte sa plno sústrediť.  V štúdiu vládla skvelá atmosféra a nakoniec všetko dobre dopadlo. Skladby sú z autorskej dielne Adama Urbana a každá je orientovaná iným smerom. Autorom textov je Adam Urban, ktorý hrá kláves, bass a spieva, na gitare hrá Juraj Urban a na bicie Lucas Perny. Prvou skladbou je "Sám". Bola napísaná o životnej smole, ktorá nás čaká na každom rohu. Skladba sa dotýka všetkých členov kapely a nájde sa v nej z časti snáď každý. Druhá vlastná skladba sa volá "Si pre mňa snom". Sound nahrávky je charakteristický pre štýl, ktorý je poznačený klasikou. Tretou skladbou je Vráť a je to dynamická rocková balada. Ukážky sú dodnes dostupné na Last.fm stránke.

Skupina sa o mesiac na to rozpadla...

Prvý koncert The Waterfall v Starej drevárni - Nitra 

Prvý koncert so skupinou The Waterfall sa uskutočnil 18. Januára vo vinárni "Stará dreváreň" v Nitre. Bol to najlepší štart pre kapelu. Viac v mojom naivnom blogu, kde som napísal článok o koncerte a story kapely : perny.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=129650&bk=79987
  

Vráť,   Si pre mňa snom  Sám 

 

News l 2007

Prvý/posledný koncert Moonlight

Môj prvý koncert so svojou prvou skupinou Moonlight sa konal 20. Decembra 2007 ako súčasť programu IMC na Klokočine v Nitre. Bol to zároveň aj posledný koncert skupiny. Skupina zahrala skladby "Jeden dobrý deň" a "Oheň". V pláne bola aj rock and rollová Tichá noc. Koncert dopadol katastrofou a totálnou ignoráciou publika. Dôvodom bola aj chyba organizácie, ktorá zaradila nás ako rockovú kapelu do Vianočného programu pre deti.  

V mojom hudobnom denníku som našiel tento názor : "Vo štvrtok 20.12.2007 sa konal môj prvý koncert so skupinou Moonlight v Nitre. Počet divákov bol začiatkom koncertu dosť vysoký aj potlesky pre naše dve úvodné skladby Jeden dobrý deň a Zmeškaný vlak boli honosné. No neskôr nasledujúca kapela a scénky vyprázdnili sálu. Na konci sme nemali prakticky pre koho hrať."

Leto 2007

Štúdium a stránka

Od jesene 2007 navštevujem STREDNÚ PRIEMYSELNÚ ŠKOLU STAVEBNÚ V NITRE.

Prvé úspechy mojich blogov 

Neznáma hudba s názvom The Stranglers?
The Doors -Soft Parade alebo svetlá strana najtemnejšej
Čo práve počúvam...
Cez Okno upršaného septembra Jarom Filipom
Kula Shaker - Strangefolk
The Doors - Waiting For The Sun
The Doors - Live In Boston 1970
The Doors - Strange Days
Pink Floyd - The Wall
The Rolling Stones - Let It Bleed
The Doors -  The Doors
Jeden melancholický večer s hudbou pink floyd
Bolo nás jedenásť... ako som sa dostal k Jarovi Filipovi
Ako sa The Doors spájali s mojim životom

Registrácia na   myspace.com/lucasperny 

Od 18. Augusta je v prevádzke okrem kapelovej aj moja vlastná hudobná stránka  na MySpace. Nájdete tu ukážky z môjho malého neoficiálneho sólového demo EP Drum Solos 2007 so sólami a albumu natočeného s bratom Perny Brothers. Konkrétne tu je sólo Energy, ktoré som umiestnil nedávno na Youtube. Na stránke nájdete informácie o všetkých mojich hudobných projektoch.

Foto

Rozličné novinky

Stránka na blog.SME.sk     
Moje blogy už nájdete aj na Blog.sme.sk: http://perny.blog.sme.sk
30. augusta 2007

Logo SME

Nová stránka : The Doors     http://www.railman.szm.sk/TheDoors.htm
Nakoniec som ju predsa vytvoril...        
http://www.railman.szm.sk/TheDoors.htm

 

BIRDZ.sk blog  http://www.birdz.sk/webka/johndensmore/blog/

Stránka na MuzikLande                          

Od júla som registrovaný na Muziklande ako rockový bubeník. Na stránke sa nachádzajú aj ukážky vlastnej tvorby so skupinou Moonlight Drivers (pôvodne Jimi & Lucas Blues Duo) a pokusov natočených s bratom Perny Brothers. Okrem toho tu nájdete aj foto a články.

Jar   2007

Moje recenzie na progboarde progboard.com/user-profile.php?id=807

Progressive rock / alternative rock

Jimi & Lucas Blues Duo - Nový klip s mojim blues duom     

 

Prvé fotky s staro-novými bicími Amati určené pre blues duo z roku 2007
 
 

John Densmore forum           forum.johndensmore.com

Keďže som fanúšikom Johna Densmora, vytvoril som si účet aj na jeho fóre.

môj účet na John Densmore forum

Môje nové klipy - od skupiny The Doors                                

/všetky moje klipy nájdete tu : http://www.youtube.com/profile?user=BRailman     

Po 24 hodinovej jazde vlakom zo Šurian do Bratislavy, Prešova Košíc, Popradu a Žiliny som si pozrel v počítači množstvo obrazového materiálu a keď som si v tom pustil aj Black Train Song od The Doors a Vlaky v hlavě od Katapultu, dostal som nápad urobiť z toho video. Popri spracovávaní ma napadlo dať tam aj videá z akcie ktorá bola v Tisovci koncom leta. Výsledok bol pôvodne 15 minútový mix ktorý som skrátil na 8 minút. Škoda že na Youtube je v mizernej kvalite. Nájdete tu fotografie z tratí v okolí Košíc, Tatier, Tisovca a Banskej Bystrice (napr. trať SNP).
Video si môžete pozrieť tu : http://www.youtube.com/watch?v=8tld9P7RAgM     

Skupina ÚSVIT /ktorej sa venujem na stránke www.usvithudba.szm.sk má svoj klip.
Video si môžete pozrieť tu :
http://www.youtube.com/watch?v=n5jfv0uM_7c
     

Moje ďalším projektom bola jazzová verzia slávnej Maggie McGill z album The Doors Morrison Hotel. Táto verzia je ale v jazzovom štýle z albumu Backstage and dangerous. Svoje reakcie na klip mi môžte napísať na moju e-mailovú adresu railman@szm.sk . Prajem príjemné sledovanie.
Klip si môžete pozrieť tu :
http://www.youtube.com/watch?v=0-xJ7p9S2sI   

Skladba Wintertime Love od The Doors na albume Waiting For The Sun ma inšpirovala k tvorbe môjho prvého hudobného videoklipu, ktorý som umiestnil na Youtube. Hmlisté počasie, archív fotografií, záznamy z koncertov The Doors a predovšetkým túžba po vlastnej tvorbe ma doviedli k vytvoreniu tohto klipu. Výborný text len zapadá do celej atmosféry. Klip videlo (v týchto dňoch) už okolo 2000 ľudí , čo považujem za svoj prvý úspech. Svoje reakcie na klip mi môžte napísať na moju e-mailovú adresu railman@szm.sk . Prajem príjemné sledovanie.
Klip si môžete pozrieť tu :
http://www.youtube.com/watch?v=ec0VT5xQa88 

Schopnosť hrať na bicích a hodiny tréningu som zúročil v ďalšom klipe. Je to jedna z mojich veľmi obľúbených skladieb od The Doors z albumu Morrison Hotel (1970) - Queen Of The Highway. Svoje reakcie na klip mi môžte napísať na moju e-mailovú adresu railman@szm.sk . Prajem príjemné sledovanie.
Klip si môžete pozrieť tu :
http://www.youtube.com/watch?v=IYVzpoExag0   


Ďalší klip je moje bubenícke sólo. Prajem príjemné sledovanie.
Klip si môžete pozrieť tu : http://www.youtube.com/watch?v=tFFLVqmBzBw     

Po prezeraním stránkou Youtube som narazil na klavírne sólo pána Iana Fredricka. Dostal som taký nápad :"Pridám tam bicie a urobím z toho klip".
Klip si môžete pozrieť tu : http://www.youtube.com/watch?v=JhFR2ycbYPk  

 

Moje hudobné príspevky na stránkach                                               

http://www.youtube.com/w  The Doors - Wintertime Love - my first video clip

http://www.supermusic.sk/   The Doors po 40 rokoch : John Densmore - Tribal Jazz
http://www.progboard.com/  Pink Floyd - Dark Side Of The Moon
http://www.supermusic.sk/   Blondie vs. The Doors a Snoop DogglJazdci v novom šate
http://www.supermusic.sk/   Eric Burdon & The Animals - Inside Out

 2006

Zo začiatkov stránky - železničné aktuality         

Ďaľšia moja stránka Trať Nové Zámky - Prievidza
                              www.tnz-pr.szm.sk
                                 © L. Perný APRÍL 2006

                                       

V Martine sa konal 11. seminár traťové hospodárstva STRAHOS 2006   
8. až 9. marca sa konal seminár STRAHOS 2006. Odohrával sa tento krát v Martine a hlavnými témami boli modernizácia železníc, železničná infraštruktúra - rok po rozdelení správcu a údržbu, bezstyková koľaj - nový prístup, modernizácia železničnej trate Trnava - Piešťany, recyklácia materiálu koľajového lôžka v rámci modernizácie úseku Trnava - Piešťany, komplexná rekonštrukcia výhybiek, mosty (modernizácia a obnova), chyby koľajníc a ich klasifikácia, defektoskopická činnosť na tratiach ŽSR, výhybke pre pevnú jazdu.     MILAN PERNÝ & RAILMAN  10.3.2006

Podplavená trať v Kamanovej                                                                
Kamanová je bývalá hlásnica na trati Nové Zámky - Prievidza. Budova je dosť schátralá a ľudí tu nastupuje priemerne pomenej. Voda z blízko ležiacich kopcov spôsobila podplavenie trate. Železnice urobili patričné opatrenia a obci už zostáva len zabezpečiť odplavovanie vody.
                                                               vlastná správa * 15.3.2006

 

Pozrite si www.npz.szm.sk  , grebe.host.sk a  ďalšie stránky    
  Novinkou boli pre mňa tieto dve stránky spolu http://spz.logout.cz či iné ako www.zelfoto.sk. NPŽ nadväzuje na môj surail.szm.sk. Zaoberá sa sprevádzkovanou časťou poľných železničiek na území západného SLOVENSKA. Touto železnicou sa môžete odviesť na AGROKOMPELEXE v Nitre. Zo stránky grebe.host.sk sú aj niektoré fotografie na Railman.szm.sk (trať Šurany - Zlaté Moravce). Stránka sa zaoberá regionálnymi železnicami na území SLOVENSKA. Lokálky, ktorým sa na RAILMAN.szm.sk venujem menej nájdete tu. Na www.zelfoto.sk som našiel napríklad letnú fotografiu železničnej stanice Komjatice. Spz.logout.cz je tiež dobrá stránka. Nájdete tu napríklad aj zoznamy lokomotív Rumunska (CFR), Poľska (PKP) alebo napríklad Švajčiarska (CFF-SFF) či iných. Ešte spomeniem uzkyrozchod.com od Tomáša Haviara a kolektívu ...
                                                                                                                         ***** 8.2..2006 18:00 -
Podplavená trať v Kamanovej                                                                
Kamanová je bývalá hlásnica na trati Nové Zámky - Prievidza. Budova je dosť schátralá a ľudí tu nastupuje priemerne pomenej. Voda z blízko ležiacich kopcov spôsobila podplavenie trate. Železnice urobili patričné opatrenia a obci už zostáva len zabezpečiť odplavovanie vody.
                                                               vlastná správa * 15.3.2006

Zmeny na stránke                                                       
 Jeseň 2006 priniesla v hudobnej časti položku vlastná tvorba, opravenie informácie o fotografii obnovenej stanice Komjatice, nejaké tie novinky.

Zmeny na stránke                                                 
Počas leta pravdepodobne nebudem robiť žiadne obnovy stránky, preto sa o niečo pokúsim ešte v posledných dňoch školského roka.
1, BIOGRAFIA - Curriculm vittae
ENG / SK
2, ŽELEZNIČNÉ MODELÁRSTVO
3, Filmy
4, Hudba -
Yardbirds, ´60s

 

NOVÁ STRÁNKA Z MOJEJ DIELNE
Nedostatok miesta na Railmanovi spôsobil to, že som musel vytvoriť novú stránku venujúcu sa ŽELEZNIČNEJ TRATI NOVÉ ZÁMKY - NITRA - VEĽKÉ BIELICE - PRIEVIDZA - (Nitrianske Pravno). Vo chvíli keď píšem tento článok stránka ešte neexistuje a preto nájdete adresu len cez INDEX stránky. Pribudli sem historické fotografie a informácie, jarné fotografie stanice Komjatice a mnoho ďalších nových doplnkov ... 

     
Filmy na DVOJKE a Jednotke/ www.stv.sk/ môjho žánru        
V Marci a Apríli sa na "Dvojke" objavili film s mojim obľúbeným hercom Petrom Sellersom - Dr. Strangelove. Film vás vtiahne do sveta západu, východu a železnej opony. Je to akási satira čierneho charakteru na studenú vojnu. Na jednotke ste mohli na Veľkú Noc vidieť film Konečná stanica. Film bol nakrútený na železničnej stanici Brezová pod Bradlom a hrá tu Radošinské Naivné divadlo. viac tu ...
Odstránenie nakladacej rampy a jednej koľaje na trati Šaľa - Neded /žel.
Na regionálnej železnici zo Šale do Nededu sa odstránia niektoré železničné objekty a medzi nimi sú aj nakladacie rampa  v  Diakovciach a manipulačná koľaj v železničnej stanici Neded. Pôvodný návrh však hovoril o viacerých objektoch .                                                                vlastná správa * 15.3.2006
Múzeum pre železnicu Tvrdošovce - Jánošíkovo                        
    V obci Tvrdošovce, ktorá leží neďaleko Nových Zámkov a Šale sa plánuje sprístupnenie múzea ktoré sa bude venovať železnici z železničnej stanici Tvrdošovce do majeru alebo štátneho majetku Jánošíkovo.  Fotografické materiály z tohto múzea sa pokúsim zohnať a zverejniť pre všetkých fanúšikov malých úzkorozchodných železníc.
                                                               vlastná správa * 15.3.2006
Na Surail.szm.sk som pridal nové foto a doplňujúce údaje    
   Nove podklady som dostal len nedávno od pána Ľubomíra Baláža. Budú to fotografie
 z článku od Josefa Bosáčka - Spomínky na šuranskou
cukrovarskou železnici
. Foto sú však kópie kopií takže kvalitu si veľmi neužijete.  
                                                                            ***** 9.1.2006 15:00 -
RAILMAN - nový design na železničnej, hudobnej a hlavnej stránke
Znova som obetoval čas pre design stránky. Pokúsil som sa to urobiť čo najlepšie. Budem to však stále vylepšovať. Najnovšia vec stránke sú tieto aktuálne správy, ktoré nájdete aj na hlavnej stránke. Čo sa týka ďalších mojich stránok a to konkrétne stránky
www.surail.szm.sk - plánujem sem zaradiť technické dokumentácie ktoré ešte musím nejakým spôsobom skonvertovať na 500 kb, ďalší plán sú tiež technické dokumentácie k trati Močenok - Goradzdov (od Tomáša Haviara z kabinetu úzkeho rozchodu)a scan z časopisu "od pána Lubomíra s prezývkou Lubochlast" ktorý mi poslal e-mail s touto informáciou. Obidvom prispievateľom veľmi pekne ďakujem.
   ***** 1.2. 2006 18:00 -  

2005 (viac sa nezachovalo)

 

Fotografia ktorá mala skončiť v koši                      

.Fotografie obnovenej železničnej stanice Komjatice, ktorú odfotil niekedy začiatkom sedemdesiatych rokov mgr. Jozef Huček zo ZŠ O. Cabana Komjatice.

 

Moje modelové koľajisko fotografie         
Fotografie môjho modelového koľajiska nájdete tu -
my model
Marec 2005

Najstaršie informácie...
So stránkou som začal robiť prvý krát asi ako 14 ročný chlapec. Najskôr bola iba jedna zelená stánka so štyrmi alebo piatimi podstránkami, ktorých adresy sa paradoxne dodnes nezmenili. Boli tam železnice, troška hudby, modelárstvo, životopis a filmy.  

Prvá verzia stránky Railman.szm.sk   
Kedy bola?
Po listovaní v mojom detskom denníku som našiel správy :

25.2.2005 (piatok) - website - skoro je hotová!!!
4.3.2005                  - website je na www.railman.szm.sk
22.4.  - prvé aktualizácie    11.5. - obnova  indexu
27.5.                        - (len tak pre zaujímavosť)  som dostal prvý spam vo svojom živote  výhra 200000
Prvotná verzia - jeseň roka 2004

Takže sme sa dostali na začiatok môjho internetového života. Stránku som vtedy obnovoval v štýle nosenia dát na disketách, do školských počítačových učební, kde bol prvý internet. Vec, ktorá sa zmocnila a už ma nepustila...

 
Zoznam mojich zverejnených článkov ... Logo SME 
Blog.sme.sk (http://perny.blog.sme.sk)

Hudobný objav : Kvety Nikotínu - Hnusné básne
Zomrel basgitarista Hugh Hopper zo Soft Machine
"The Best of slovenský bigbít" alebo niečo čo tu ešte ne(bolo)
Alternatívna scéna Nitry
Ranné psychedelické albumy skupiny Soft Machine (1967-68)
The Stooges a ich rovnomenný debut
Komjatický bigbít alebo ...
Rockument roku 2008 - Shine A Light!

Lucas Perný
Od progresívneho rocku do hard rocku...
King Crimson (prog rock), Jethro Tull (prog rock, hard rock, folk/jazz rock), Procol Harum (symfonický rock/prog rock), Iron Butterly (psychedelický rock), Iggy & The Stooges (psychedelic, proto-punk, hard rock)
Alternatívna scéna a výber kapiel 2008...
GoodBye Lenin! (SR), Flower Power (CZ), Instant Flight (UK), 100 múch (SR), Threads (SR) a Cuprum (CZ)
Jiři Schelinger - hlas , ktorý zmenil tvár českého rocku
The Stranglers a ich new wave klasika La Folie (1981)
Dva albumy The Doors po odchode Jima Morrisona
Other Voices / Full Circle
The Beatles - legenda žijúca naveky
Collegium Musicum - Konvergencie špeciálna edícia
Zona A - Nikto nevie jak to dopadne-(2000)
Film Slávnosti sněženek - je to vôbec komédia?
Blues od pána Procházku nezmapovateľný hudobník
Výber Doors Platinum Collection ...nenájdete tu hity
Ako sa baroko dostalo do hitparád
Twilight Of The Idols - vitruálna kapela - Unhappy Girl
Led Zeppelin - hudba nádeje
Film zvaný hudobný život...
V objatí temnoty Joy Division

Pocta Jarovi Filipovi - Jaro a jeho pesnicky ožívajú
The Beatles - Magical Mystery Tour (1967)
Across The Universe - Skladby The Beatles ožívajú
Ako sa robí rockandrollová '60s kapela cez internet
Plusy a mínusy seriálu Slovenský Big Beat - 10 - Prúdy
Emo vs. rocky šesťdesiate, sedemdesiate a osemdesiate
Zatiaľ dve najlepšie časti seriálu Slovenský bigbít
Ten film sa skončí hrozne blbo....
Ráno v objatí chladnej jesene  
Jaro Filip padne vhod každé jesenné ráno
The Yardbirds - Kapela s tromi geniálnymi gitaristami
Slovenský Pink Floyd alebo Collegium Musicum
Ranní Rolling Stones alebo hudba o živote, ktorý žijete
Informácia o ovzduší alebo T
en čo hrával s dežom
Návrat k The Beatles alebo znova White Album
Pink Floyďácka psychedelická dychovka alebo Atom h..
Posledná radovka Žena z L.A. od The Doors (1971)
Ďalšia 40 ročnica - Cream - Disraeli Gears
The Doors a blues rock... vitajte v Hard Rock Café
Neznáma hudba s názvom The Stranglers?
The Doors - Soft Parade
Čo práve počúvam...
Cez Okno upršaného septembra Jarom Filipom
Kula Shaker - Strangefolk
The Doors - Waiting For The Sun
The Doors - L
ive In Boston 1970
The Doors - Strange Days
Pink Floyd - The Wall

The Rolling Stones - Let It Bleed
The Doors -  The Doors
Jeden melancholický večer s hudbou Pink Floyd
Bolo nás jedenásť... ako som sa dostal k Jarovi Filipovi
Ako sa The Doors spájali s mojim životom

Musicone.sk (http://www.musicone.sk/author/lucas-perny/)

Musicone.sk : Nitra – koncert s názvom “S rockom okolo sveta”
Musicone.sk : Glam rocková kapela Black Velvet (SK)
Aký bol “Víkend legiend” bigbítu (druhá časť)
Aký bol “Víkend legiend” bigbítu (prvá časť)

Musicone.sk : Extense alebo nitriansky stoner rock
Musicone.sk :
Trafika -  nová nádej slov. alternatívy
Musicone.sk : Sobotný “Doctor Fest 2009″ (N.Sady)
Musicone.sk :
Dvojdňový festival Čerdafest (V. Kýr)
Musicone.sk :
Výsledky súťaže kapiel Rock Me Fest
"The Best of (česko)slovenský bigbít" - 4. 
"The Best of (česko)slovenský bigbít" - 3.
"The Best of (česko)slovenský bigbít" - 2.
Collegium Musicum v Divadle Andreja Bagara v Nitre (koncertný review)
Jaro Filip – Ten čo hrával s Dežom (1998)
The Doors – Strange Days alebo podivné dni Jima Morrisona...

Music4u.sk (link

Trafika - skúsení hudobníci a nová nádej slovenskej alternatívy
Jiři Schelinger - hlas  ktorý zmenil tvár českého rocku,
Led Zeppelin ... hudba nádeje;
Výber The Doors - Platinum Collection (2008) ...nenájdete tu hity
V objatí temnoty Joy Division

...staršie články a novinky...

 


Birdz.sk (
http://www.birdz.sk/webka/johndensmore/blog/
)

S prezentovaním blogov som začal prvýkrát na stránke Birdz.sk. Išlo najskôr o krátke úvahy. Neskôr som prešiel k recenziám na kapely, rozličnú hudbu a filmy. Na blogu som písal aj svoje deníkové prihody, úvahy a filozofické články...

 

© Lucas Perný (2005-2009)